A FAO (az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) élelmiszerár-indexe a nemzetközi ár havi változásának mértéke. Öt árucsoport-árindex átlagából áll, súlyozva az egyes csoportok átlagos exportrészesedésével. Az index átlagosan 159,3 pontot ért el 2022 márciusában, ez 17,9 ponttal (12,6 százalékkal) magasabb, mint februárban, 1990-es létrehozása óta a legmagasabb szint.

A legutóbbi növekedés minden idők legjobb eredményeit tükrözi. A növényi olajok, a gabonafélék és a hús alindexe csúcsértéket ért el, a cukoré és a tejtermékeké szintén jelentősen emelkedett.

Az index átlagosan 159,3 pontot ért el 2022 márciusában, ez 17,9 ponttal (12,6 százalékkal) magasabb, mint februárban, 1990-es létrehozása óta a legmagasabb szint (Fotó: Pixabay)

Gabona

A FAO gabonaárindexe márciusban átlagosan 170,1 pontot ért el. Ez 24,9 ponttal (17,1 százalékkal) magasabb, mint februárban, 1990 óta a legmagasabb érték.

Az e havi emelkedés a búza és a durvaszemek világpiaci árának megugrását tükrözte, ezeket nagyrészt az Ukrajnából és kisebb mértékben az Orosz Föderációból származó export zavarai okozták. A fekete-tengeri térség várható exportkiesése súlyosbította a búza amúgy is szűkös globális elérhetőségét.

Mivel az Egyesült Államok terméskörülményei miatt is jelentkeztek aggodalmak, a búza világpiaci ára jelentősen, 19,7 százalékkal emelkedett márciusban. A márciusi 20,4 százalékos emelkedés után a nemzetközi durva gabonaárak rekordmagasságot értek el, a kukorica, az árpa és a cirok árai mindegyike elérték az 1990 óta feljegyzett legmagasabb szintet.

A megemelkedett energia- és inputköltségek csúcsa a kukorica világpiaci árának 19,1 százalékos növekedését támasztotta alá az előző hónaphoz képest.

A kukorica piacának erősödése más durva szemekre is hatással volt, a cirok ára 17,3 százalékkal nőtt, míg a kínálati bizonytalanságok további nyomást gyakoroltak az amúgy is szűkös árpapiacokra. Így az árpa ára 27,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest.

Eközben a különböző eredetű és minőségi tendenciák ellentétes hatásai a FAO rizsárindexének márciusi értékét kis mértékben változtatták a februári szinthez képest, ami még mindig 10 százalékkal magasabb az év korábbi értékénél.

Növényi olaj

A FAO növényi olajárindexe márciusban átlagosan 248,6 pontot ért el, ez 46,9 ponttal (23,2 százalékkal) magasabb, mint februárban, szintén új rekordot döntött.

Az index meredek emelkedését a napraforgó-, pálma-, szója- és repceolaj drágulása okozta. A napraforgómagolaj nemzetközi jegyzései márciusban jelentősen emelkedtek, mivel a fekete-tengeri térségben zajló konfliktus miatt csökkent az exportkínálat.

Időközben a pálma-, szója- és repceolaj ára is jelentősen emelkedett, amit a napraforgóolaj-ellátási zavarok következtében megnövekedett globális importkereslet ösztönzött.

Sőt, míg a pálmaolaj világpiaci értéke további támogatást kapott a főbb termelő országokban elhúzódó szűkös ellátás miatt, a szójaolaj árait alátámasztották a dél-amerikai export-elérhetőségek csökkenése miatti aggodalmak. Figyelemre méltó, hogy az ingadozó és magasabb kőolajértékek is támogatták a nemzetközi növényi olajárakat.

Tej

A FAO tejárindex átlagosan 145,2 pontot ért el márciusban, ez 3,7 ponttal (2,6 százalékkal) magasabb, mint februárban, ami a hetedik egymást követő havi emelkedés, és az index 27,7 ponttal (23,6 százalékkal) az egy évvel ezelőtti érték fölé emelkedett.

A tejtermékek árának emelkedő tendenciája továbbra is fennmaradt, ezt főként a világpiaci beszűkülés segítette, mert Nyugat-Európa és Óceánia tejtermelése nem volt megfelelő a globális kereslet kielégítésére.

A vaj és a tejpor jegyzései meredeken emelkedtek. Ezt a rövid és hosszú távú szállítások importkeresletének megugrása, különösen az ázsiai piacokról, valamint a nyugat-európai szilárd belső kereslet támogatta.

 Eközben a sajtpiacok is szűkös kínálattal szembesültek az erős nyugat-európai belső kereslet miatt, de az index értéke kismértékben mérséklődött, tükrözve az árfolyammozgások hatásait.

Hús

A FAO húsárindex átlagosan 120,0 pontot ért el márciusban, ami 5,5 ponttal (4,8 százalékkal) magasabb, mint februárban, és szintén történelmi csúcsot ért el. Márciusban a sertéshús ára az eddigi legmeredekebb havi emelkedést regisztrálta 1995 óta, amit a nyugat-európai vágósertés-kínálat hiánya és a közelgő húsvéti ünnepek miatti belső kereslet megugrása támaszt alá.

A baromfihús nemzetközi árai megszilárdultak, amit a vezető exportáló országokból származó, a madárinfluenza-járványt követően beszűkült készletek tápláltak. Ezt tovább befolyásolta az, hogy Ukrajna nem tud baromfihúst exportálni a folyamatban lévő konfliktusok közepette.

A szarvasmarhahús ára is erősödött, mivel néhány kulcsfontosságú termelő régióban továbbra is szűkös volt a vágásra kész szarvasmarha-kínálat, miközben a globális kereslet szilárd maradt.

A búza és a durvaszemek világpiaci árának megugrását nagyrészt az Ukrajnából és kisebb mértékben az Orosz Föderációból származó export zavarai okozták (Fotó: Pixabay)

Cukor

A FAO cukorárindexe márciusban átlagosan 117,9 pontot ért el, ez 7,4 ponttal (6,7 százalékkal) magasabb, mint februárban volt. Megfordult tehát az előző három havi csökkenés nagy része, és az index több mint 20 százalékkal magasabb szintet ért el, mint a tavalyi év azonos hónapjában.

A nemzetközi cukorárjegyzések márciusi fellendülését főként a nemzetközi kőolajárak meredek emelkedése idézte elő, felerősítve azokat a várakozásokat, hogy a következő szezonban Brazíliában nagyobb mértékben használják fel a cukornádat etanolgyártásra.

A cukor világpiaci árának további támogatását a brazil reál amerikai dollárral szembeni tartós erősödése nyújtotta, ami a helyi valutában mért alacsonyabb hozamok miatt visszafogja a termelői értékesítést.

A nagy cukorexportőr, India jó betakarítási előrehaladása és kedvező termelési kilátásai azonban hozzájárultak az áremelkedés mérsékléséhez, és megakadályozták a nagyobb havi áremelkedést.

(Forrás: fao.org

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás