Orosz búza fenyegeti Európát
Nehéz helyzetben van az európai búza és benne a hazai termesztők, mivel Oroszország rekord mértékű termést produkált. Miközben az Európai Unió búzaexportja ebben a szezonban 25 százalékkal csökkent, az orosz kivitel 20 százalékkal bővült. Az orosz búza mennyisége 72,5 millió tonna volt a 16/17-es és 81 millió tonnára várható az új gazdasági évben.
Az orosz búzaexport ebben az évben újra igen jól teljesít, és ahogy az orosz búza egyre inkább utat talál magának az EU hagyományos piacaira is, sok fejtörést okoz a helyi termelőknek. Az ilyen helyzetben alkalmazható stratégia igen egyszerű, de nem könnyen megvalósítható: jó minőségű terméket kell kínálni olyan áron, amellyel a riválisok nem tudnak versenyezni.
A számok egyértelműek: Oroszország búzaexportja az ötödével nőtt, miközben az Európai Unió kivitele 25 százalékkal zsugorodott. Jelenleg mindenki Oroszországra figyel a búza világpiacán, mivel egyre agresszívabban harcol újabb és újabb piacokért. Az EU-nak ez azért okoz gondot, mert jelenleg nem tudja, hogy mihez kezdjen a búzatöbbletével.
Hirdetés
Az orosz búza mezőgazdasági szuperhatalommá tette az országot
Miközben világszinten többlet mutatkozik a terémnyből, az alacsony költségekkel termelő feltörekvő piaci régiók, mint Latin-Amerika vagy Oroszország nagy kihívást jelentenek mind az Egyesült Államoknak, mind az Európai Uniónak.
Ráadásul Oroszország az elmúlt években búza szuperhatalommá nőtte ki magát a világpiacon. Már a második a globális exportőrök ranglistáján, és az előrejelzések szerint a 2017-18-as szezonban megszerezheti a vezető helyet is.
Az orosz gabona exportjának erőteljes bővülése különösen a régió vezető termelőjének számító Franciaország számára rossz hír, amely folyamatosan próbálja visszaszerezni a piaci pozícióját a tavalyi borzalmas termést követően. Mert az oroszok viszont kihasználták a lehetőséget, és elfoglalták a kínálkozó piaci réseket. Számos afrikai állam orosz búzát vett a múlt szezonban és ezek az országok idén is visszatérhetnek az orosz kínálathoz. Az orosz búza különösen Egyiptom importjában játszik meghatározó szerepet, mivel az ország búzabehozatalának háromnegyede onnan érkezett eddig ebben a szezonban. A Románia és Franciaország által képviselt EU eközben csupán 18 százalékkal volt jelen.
Az EU termelői számára tehát most komoly problémát jelent, hogy mit kezdjenek a búzatöbblettel a jelenlegi piacon, így sokan valószínűleg inkább kivárnak az eladással. Abban reménykednek, hogy a Fekete-tenger környéki esetleges kemény tél visszafogja majd az exportot, ami pedig megnyithatja az utat az európai búza előtt.
A cikk az Investor.hu oldalán megjelenő írás és a Bloomberg elemzése alapján készült.Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés