Orosz tudósok egy csoportja megkezdte a hazai baromfiállomány körében gyűjtött bélmikrobiom-adatbázis létrehozását, hogy jobban megértsék az antibiotikumok használatának hatását, és javítsák a takarmányozás hatékonyságát az oroszországi baromfiiparban. A projekt állítólag elősegíti az „Orosz Föderáció biológiai biztonságáról szóló” orosz törvényben meghatározott célok elérését.

A tudósok kifejtették, hogy különbséget azonosítottak a mikrobióta taxonómiai összetételében a szabadon tartott baromfi és az ipari gazdaságokban ketrecben tartott baromfi esetében. A vizsgálatok egyik feladata, hogy megértsék a bélmikrobiom, azaz a mikrobióta génjei és a gyógyszerterhelés közötti kapcsolatot – mondták a tudósok.

A baromfiféléknél is, mint más fajoknál, a bélflóra részt vesz a szervezet különböző betegségekkel szembeni ellenálló képességének kialakításában és a gyomor-bélrendszer védelmében az idegen mikroorganizmusoktól (Fotó: Pixabay)

Küzdelem a betegségekkel

„A kutatók a madarak gyomor-bélrendszeri mikroflórájának állapotát diagnosztizáló munkát végeznek antimikrobiális és probiotikus anyagok hatására” – áll az állami központ közleményében. „Ez hozzájárul majd a campylobacteriosis, a clostridiosis, a colibacillosis, a szalmonellózis és más mikrobiális betegségek megelőzéséhez”.

A tudósok kifejtették, hogy a baromfiféléknél is, mint más fajoknál, a bélflóra részt vesz a szervezet különböző betegségekkel szembeni ellenálló képességének kialakításában és a gyomor-bélrendszer védelmében az idegen mikroorganizmusoktól. Azonban még mindig kevéssé értik, hogy a mikrobióta hogyan látja el ezeket a funkciókat.

Az új projekt célja, hogy „felmérje a benne található baktériumok sokféleségét nemzetségek, osztályok, típusok és családok szintjén”, és meghatározza „a bélrendszeri mikroorganizmusok legdominánsabb csoportjainak populációját” az oroszországi baromfiállományban.

Az antibiotikum-használat hatásának vizsgálata

Az orosz gazdák évekig gyakorlatilag korlátlan mennyiségben használhattak antibiotikumokat. Az orosz állategészségügyi előírások csak annyit írtak elő, hogy a késztermékekben nem szabad a megengedett határértéket meghaladó antibiotikum-maradványokat találni. A hatóságok azonban 2021-ben szigorítani kezdték a takarmányon belüli antibiotikumok használatának ellenőrzését, szem előtt tartva, hogy csökkentsék a gazdaságokban történő felhasználásukat.

Az állami központ azt is nyilvánosságra hozta, hogy a projekt utat nyitna az antibiotikum-terhelés alatt álló baromfi mikroflórájában bekövetkező zavarok részletes felméréséhez, a baromfi mikrobiomjának probiotikumok segítségével történő modulálási lehetőségeinek meghatározásához, valamint a bélrendszeri biomasszák, gének és tiszta kultúrák állami adatbázisának létrehozásához.

„Ezeket az adatokat új állatgyógyászati gyógyszerek, valamint a fertőző és nem fertőző betegségek kialakulásának kockázatát csökkentő takarmány- és biotechnológiák kifejlesztésében fogják felhasználni” – közölték a tudósok.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás