Hirdetés
Oroszország és Fehéroroszország dominanciára tör a globális lizinpiacon
Oroszországban és Fehéroroszországban a lizin iránti belföldi keresletet teljes mértékben kielégítették, most terveket dolgoztak ki a FÁK-országokba, Ázsiába és Afrikába irányuló export beindítására – olvasható az orosz kormány Russian Gazette című kiadványában.
Az orosz importfüggőség a takarmánylízintől, amely 2018-ban becslések szerint közel 85%-os volt, 2023-ra mindössze 20%-ra mérséklődött, 2025-re pedig várhatóan nullára csökken – idézte a kiadvány Vadim Petrovot, az orosz ökológiai kamara államtitkárát.
Az erős függőség kockázatokat hordoz magában
Oksana Lut orosz agrárminiszter szerint Oroszországnak a kulcsfontosságú aminosavak behozatalától való erős függősége bizonyos kockázatokat hordoz magában, különösen a nyugati szankciókkal összefüggésben. A lizin mellett Oroszország más aminosavak importjától is erősen függött, többek között 90%-ban a treonin és 95%-ban a metionin importjától.
Hirdetés
2019 és 2022 között több mint 20 milliárd rubelt (200 millió dollárt) fektettek be az orosz lizingyártásba – derült ki a kiadványból.
A kormányzati támogatás döntő szerepet játszott a lizintermelés növekedésében. A támogatások, adókedvezmények és a mezőgazdasági ágazat fejlesztését célzó szövetségi programokban rögzített kedvezmények meghatározó szerepet játszottak – jelezte Petrov.
Export a láthatáron
Elemzők arra számítanak, hogy Oroszország és Fehéroroszország a takarmánylizin exportját tűzi ki célul. Mivel a takarmány-adalékanyagok iránti globális kereslet növekedését évi 6,5%-ra becsülik, Oroszország és Fehéroroszország jó helyzetben van ahhoz, hogy kihasználja ezt a tendenciát.
Petrov kiemelte, hogy 2025-re a takarmány-adalékanyagok globális piacának értéke elérheti a 28 milliárd dollárt. Jelentős termelési kapacitásokkal és földrajzi előnyökkel a két ország potenciálisan nagy piaci részesedést biztosíthat magának, különösen a FÁK-országokban, Ázsiában és Afrikában.
Alekszandr Nikitin, a Belarusz Nemzeti Tudományos Akadémia Mikrobiológiai Intézetének kutatási igazgatóhelyettese ismertette, hogy Oroszország és Fehéroroszország összeállította az ipari mikrobiológia és biotechnológia fejlesztésére vonatkozó közös program tervezetét, amely dokumentum meghatározza a takarmány-adalékanyagipar állami politikájának fő irányvonalait.
Cselekvési terv, célok
„Kidolgoztunk egy cselekvési tervet, és meghatároztuk a fő célokat” – mondta Nikitin, hozzátéve, hogy a programhoz a kormányoknak még zöld utat kell adniuk.
Arról azonban még nem született egyetértés, hogy Oroszország és Fehéroroszország mennyi lizint tud exportra felajánlani.
„Ma a BNBC évente 72 333 tonna aminosavat állít elő. Ahhoz, hogy a termelési mennyiség növelésének lehetőségéről beszélhessünk, meg kell értenünk, hogy országainknak elvileg mekkora aminosav-mennyiségre van szükségük” – mondta a BNBC projekthez közel álló Szvetlana Vaszilenko, a Belarusz Állami Egyetem mikrobiológiai tanszékének vezetője.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 83 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés