Országos ellenőrzés - célpontban az őstermelők!
A megyei kormányhivatalok földművelésügyi szakemberei országos ellenőrzést tartottak az őstermelők körében. A vizsgálatok során kiemelt figyelmet fordítottak az őstermelői igazolványok érvényességére és a tevékenységhez kapcsolódó szabályok betartására.
Az ellenőrök április 28-30 között 40 piacon, 129 esetben vizsgálódtak, végül 11 megyében találtak valamilyen szabálytalanságot.
Jelenleg évente több mint 320 ezer magánszemély váltja ki, illetve érvényesítteti az őstermelői igazolványát, amivel jogosulttá válik mezőgazdasági őstermelői tevékenység végzésére és a vonatkozó adózási szabályok alkalmazására, adókedvezmények igénybevételére.
Hirdetés
A NÉBIH által koordinált háromnapos ellenőrzésen elsősorban a szamócát árusító őstermelőket vizsgálták. Emellett az akció nem titkolt célja volt az őstermelői igazolvánnyal való visszaélések számának csökkentése, és azok kiszűrése, akik az igazolványt valótlan nyilatkozattétel alapján váltották ki, illetve nem saját termelésű terméket árusítottak.
A piaci ellenőrzések során az ellenőrök összevetették az igazolvány adatnyilvántartó lapján bejegyzett adatokat a helyszínen árusított termékek körével. Amennyiben szabálytalanságot tapasztaltak, vagy annak gyanúja merült fel, helyszíni szemlét is tartottak a termelés helyén, hogy megállapíthassák, az őstermelő a saját gazdaságában termelt termékeket árusítja-e vagy vásárolt terméket próbál sajátjaként értékesíteni.
Az országos ellenőrzéssorozaton a szakemberek 17 esetben tapasztaltak érvénytelen őstermelői igazolvánnyal történő árusítást. 18 alkalommal hiánypótlásra történő felszólításra volt szükség, elsősorban az értékesítési betétlapok vezetésének elmulasztása miatt. Helyszíni szemlét 22 esetben tartottak, 3 őstermelőnél pedig az igazolvány visszatartása vált szükségessé.
Amennyiben az ellenőrzés során tapasztaltak eltérnek az adatnyilvántartó lapban foglaltaktól, illetve a helyszíni szemlén bebizonyosodik, hogy az őstermelőnek nincs lehetősége az adott terméket, mennyiséget termelni, az őstermelői igazolványt 2 hónaptól 2 évig terjedő időtartamra is visszavonhatja a hatóság. A földművelésügyi szakhatóság a jogszerűtlen használatot minden esetben jelzi az adóhatóságnak is.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a razziák csökkentik a visszaélések számát, azonban továbbra is indokolt a terület kiemelt figyelme. A mostani akciósorozat elsődleges szempontja az őstermelői igazolvány használat jogszerűségének vizsgálata volt, de a jövőben „komplex”, további szak- és társhatóságokkal közös ellenőrzések is várhatóak a tisztességes termelők védelme érdekében.
Forrás: portal.nebih.gov.hu
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés