Újjáalakult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) gyógynövény alosztálya, a cél a termesztett gyógynövények arányának növelése a gyűjtöttekkel szemben. Ezen kívül átfogó marketinggel, képzésekkel és kampányokkal is támogatják a gyógynövény ágazat fejlődését – hangzott el a két szervezet közös ülésén. Az alosztály a Gyógynövény Szövetség és Terméktanáccsal (GYSZT) is szorosabb kapcsolatot ápol majd a jövőben.
A GYSZT és a NAK Kertészeti Osztály gyógynövény alosztályának közös ülésén a GYSZT évi rendes közgyűlésén és a működését érintő ügyek tárgyalásán kívül a NAK gyógynövény alosztályának újraalakulása, valamint az iparág legfontosabb feladatainak megvitatása volt. Az ülésen szinte a teljes magyar gyógynövény iparág jelen volt. Gyűjtők, termelők, feldolgozók, kereskedők, kutatás-fejlesztéssel foglalkozók vettek részt az eseményen. A rendezvényről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara számolt be hírében.
A gyógynövény ágazat fejlődését a szakma szereplőinek szorosabb összefogása szolgálja
Dr. Mártonffy Béla, a NAK országos kertészeti osztályának elnöke elmondta, hogy fontos a köztestületi és érdekképviseleti munka összehangolása. Az új ciklusban a szervezetek közösen, egymást erősítve határozzák meg céljaikat, és szakmai munkájukat is összehangolják. Czirbus Zoltán, a NAK gyógynövény alosztályának és a GYSZT elnöke ezt azzal egészítette ki, hogy a szakmai együttműködés alapja a NAK és a GYSZT 2014-ben megkötött stratégiai megállapodása.
Czirbus Zoltán elmondta, hogy a NAK gyógynövény alosztályának munkája az elmúlt négy évben a magyar gyógynövény ágazat újrapozícionálásáról szólt. Az ágazat korábban főleg a vadon termő gyógynövények gyűjtése kapcsán került szóba, ami az elmaradott régiók munkanélküli lakosságának kiegészítő, illetve sok esetben egyetlen jövedelemforrásaként szolgál. A makrokörnyezet és az ágazat átalakulása miatt viszont a jövőben paradigmaváltásra van szükség. Bár jelenleg a gyógynövény-kibocsátás 60-70 százalékát a termesztéssel szemben a gyűjtés adja, ez a helyzet hosszú távon nem fenntartható. A ciklus végére a vezetők ennek az aránynak a megváltoztatására törekednek. Azt szeretnék elérni, hogy a hazai piacon túlsúlyban legyen a termesztett gyógynövény.
Több területen is nagyot lépne előre a gyógynövény ágazat
Czirbus Zoltán szerint a modern, korszerű és hatékony termesztés eléréséhez hosszú távú faj- illetve fajtaspecifikus termesztési stratégiára van szükség, ami kiterjed a nemesítésre, a szaporítóanyag-beszerzésre, az elsődleges feldolgozási technológia (szárító, poszt-harveszt gépek) illetve a növényvédelem fejlesztésére. A hosszú távú célok között szerepel még a gyógytermékek jelenlegi 27 százalékos áfakulcsának csökkentése, valamint a pályázati rendszerbe való belépést.