Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet-és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket. A tartalmi értékelésre befogadott pályázatok közül 21 civil szervezet részesül támogatásban.

Az Agrárminisztérium írta meg, hogy a 2024. évi pályázati felhívásra 61 szervezet nyújtotta be pályázati dokumentációját, melyből 41 darab felelt meg a formai értékelés szempontjainak. A tartalmi értékelésre befogadott pályázatok közül 21 civil szervezet részesül támogatásban, akik az általuk kidolgozott és benyújtott projektek megvalósításával járulnak hozzá a pályázati felhívásban rögzített természetvédelmi célok eléréséhez. A pályázati döntés itt érhető el.

Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet-és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket
Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet-és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket - Fotó: Magro.hu, CSZS, Érsekvadkert

Az Agrárminisztérium Természetvédelemért felelős Helyettes Államtitkársága

A magyar természetvédelem hivatalos, központi intézménye az Agrárminisztérium Természetvédelemért felelős Helyettes Államtitkársága.

A tárca a Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló miniszteri utasítás szerinti feladatait a természetvédelemért felelős helyettes államtitkár a környezetügyért felelős államtitkár irányításával látja el.  

A Természetvédelemért felelős Helyettes Államtitkárság (TVHÁT)  legfőbb feladatai a jogszabályalkotás, -véleményezés, stratégiák készítése, a természetvédelmi hatóságok és a nemzeti park igazgatóságok szakmai irányítása és felügyelete, természetvédelmi fejlesztéseket támogató pénzügyi programok koordinálása, nemzetközi természetvédelmi egyezmények végrehajtásának koordinációja, védett természeti területek és értékek nyilvántartása, törzskönyvének vezetése és azokból történő adatszolgáltatás, természetvédelmi szakmai anyagok és útmutatók kiadása, bizonyos kiemelt ügyek esetében pedig a hatósági feladatok ellátása (CITES eljárások, természetvédelmi és tájvédelmi szakértői engedélyezési eljárások, barlangokkal kapcsolatos engedélyezési eljárások, géntechnológiai hatósági jogkörök gyakorlása).

A TVHÁT számos állami feladatot lát el a tevékenységi körében. E feladatok alapját az Alaptörvény P cikkének (1) bekezdése adja meg, mely kimondja, hogy „a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége”. E célok kormányzati szintű megvalósítása érdekében a TVHÁT egész ország területére kiterjedő feladata az európai uniós tagságból, nemzetközi egyezményekből és a hazai jogszabályi előírásokból fakadó táj- és természetvédelmi feladatok végrehajtása és koordinálása, továbbá az Európai Unió Közös Agrárpolitikájához (KAP) fűződően a természetvédelmi érdekek és a felmerülő természetvédelmi szempontok kormányzati képviselete.

Eszközök és megvalósítás

A felsorolt feladatok konkrét megvalósításához a TVHÁT három fő eszközzel rendelkezik. Egyrészt kidolgozza a természetvédelmi és tájvédelmi ágazat egységes jogalkalmazói gyakorlatát, másrészt összefogja és értékeli a felmerülő szabályozási igényeket, és előkészíti az ágazati jogalkotást. Harmadrészt mindezek megvalósítása érdekében az Agrárminisztériumon belül szakmai irányítást gyakorol az Agrárminisztérium szervezetén belül a Természetmegőrzési Főosztály, a Nemzeti Parki és Tájvédelmi Főosztály, valamint a Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztály fölött, továbbá az agrárminiszter által kiadmányozott feladatkörben az agrárminiszter irányítása alá tartozó nemzeti park igazgatóságok, Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft., illetve a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ fölött.

Az Agrárminisztérium feladatkörében gyakorolja az országos és a területi kormányhivatalok természetvédelmi hatóságai feletti felügyeleti jogkört. Fontos kiemelni, hogy a jegyzők felett a területi kormányhivatalok gyakorolnak felügyeleti jogkört. A felügyeleti jogkörrel kapcsolatos rendelkezéseket a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 8/C. §-a tartalmazza.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás