Őstermelői igazolvány: kell-e arányosítani az értékhatárokat az évközi kiváltáskor?
Az őstermelőkre vonatkozó szabályok nem egyszerűek. Sok kérdés merül fel. Egy évközben kiváltott őstermelői igazolvány kapcsán az éves értékhatárok arányosításának szükségessége került szóba egy adózással foglalkozó honlapon. Az olvasói kérdésre egy adószakértőtől érkezett a felelet.
A férj és a feleség közös őstermelői igazolvány birtokában őstermelőként évek óta termeltek és adóztak (átalányadósok voltak). A közös igazolvány tulajdonosa a férj volt, a feleség volt a bejegyzett személy. A férj év közben elhunyt, a záró bevallását elkészítették. Később a feleség új igazolványt váltott ki a tevékenység folytatására, melynek ő lett a tulajdonosa, és a fiai a bejegyzett személyek. Azt szeretné megtudni, hogy az új igazolvány kiváltását (2017. 09. 01.) követően arányosan kell-e figyelni a bevételi határokra (600 ezer forint, 4 millió forint, 8 millió forint) a kiváltást követően megszerzett bevételeknél - szólt az olvasó kérdése, amire az Adózóna honlapján kapott feleletet.
A szakértő válasza: A mezőgazdasági őstermelőnek az árbevételi értékhatárokat nem kell arányosítani.
Hirdetés
Szarvas Imréné, adószakértő, így foglalta össze a fontos szabályokat:
A mezőgazdasági kistermelőket megillető kedvezmények érvényesítésénél az új belépő tagot is megilleti 600 ezer forintig az SZJA-mentesség, 4 millió forintig a nemleges nyilatkozattétel, ha rendelkezik 20 százalékos költségszámlával, 8 millió forintig a 40 százalékos kistermelői költségátalány teljes összegben. Évközi belépésnél sem kell arányosítani.
A közös őstermelői tevékenységet folytatóknál a közösen végzett tevékenységet alapul véve kell felosztani a bevételt és a költséget. Ez azt jelenti, hogy ha évközben új tag lépett be, akkor a belépés időpontjától érkező bevétel és keletkezett költség alapul vételével kell elvégezni az osztást, figyelembe véve az új tagot is. Ilyenkor célszerű a belépés előtti nappal a bevételt és a költséget összesíteni. Az értékhatárokat az év közben belépők esetében nem kell arányosítani.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 6. számú mellékletének III. c) pontja szerint a tevékenységét közös igazolvány alapján folytató őstermelő e tevékenységéből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét a közösen elért összes bevételnek, illetőleg összes költségnek a tagok számával történő elosztásával állapítja meg.
Egyéni vállalkozók esetében rendelkezik úgy az SZJA-törvény, hogy időarányosan kell a bevételi értékhatárt megállapítani, ha az adózó a tevékenységét év közben kezdte.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés