Bár már szeptembert írunk, a meteorológiai nyár véget ért, de az előrejelzések szerint bátran tervezhetünk még akár strandolást is. De a kert is meghálálja, ha ott tevénykedkedünk majd. Hogy mi az, amit a kertben mindenképp meg kell tennünk, mielőtt beköszönt a tartósan csapadékos, hidegebb ősz? Laptársunk tizenhárom pontba sorolva vette végig az aktuális kerti teendőket.

1. Gyűjtsük össze az avart!

Az őszi lombhullással egyre több levél, faág boríthatja be a pázsitot, az udvart, ám a lehullott növényi részeket érdemes rendszeresen eltakarítani, összegyűjteni. A legtöbben még szemétként tekintenek a lehullott levelekre, pedig számos módon újrahasznosítható.

Fontos lehet alaposan átgondolnunk a lehetőségeket (pl. komposzt), hiszen az avarégetés a legtöbb helyen már tilos Magyarországon. Nem teszünk vele jót a levegőnek.

Ilyenkor odafigyelést, kitartást, szorgalmat követel meg a kert. A kapálás sem csupán a gyomok eltüntetése miatt fontos, a talaj csapadékelvezetésében is sokat segít. A kapálás egyik fontos célja a talaj nedvességének megőrzése, illetve alkalmassá tesszük vele a talajt a nedvesség befogadására. (Fotó: Pixabay)

2. Gyomláljunk, gereblyézzünk!

Mielőtt nekilátnánk az őszi vetésnek, érdemes a kertet „kitakarítani”. Azokat a szerszámokat, eszközöket, amelyeket ősszel már nem fogunk használni, tisztítsuk meg, és tegyük el egy viszonylag nedvességmentes helyre.

Gyorsan nőnek a gyomok, ezért is érdemes minél hamarabb megszabadulni tőlük, hogy ne fajuljon el a helyzet!

A gyomláláson kívül a gereblyézést se felejtsük le, amivel szintén kicsit felfrissíthetjük a talajt. A kapálás sem csupán a gyomok eltüntetése miatt fontos, a talaj csapadékelvezetésében is sokat segít. A kapálás egyik fontos célja a talaj nedvességének megőrzése, illetve alkalmassá tesszük vele a talajt a nedvesség befogadására.

3. Takarjuk a talajt!

Fontos, hogy a hőmérséklet csökkenésével gondoskodjunk azokról a növényekről, amelyek már átálltak egy lassabb működésre, de még „nem merültek téli álomba”. Használhatunk talajtakarót például a rózsa esetében is. Ez elősegíti az ősszel és télen rendkívül könnyen nedvesedő talaj kiszáradását, javítja textúráját, és megvédi a sérülékeny növényt.

Most van itt az ideje az újdonságoknak is: ültessük el az évelőket és a tavasszal virágzó hagymákat, mint például a nárciszt, sáfrányt és a jácintot.

4. Jöhet a szezonzáró fűnyírás!

A fűnyírás szezonja jellemzően áprilistól októberig tart, de a nyári hónapokban, főként amilyen aszályos az idei volt, ritkábban került elő a sufniból a fűnyíró. Ősszel azonban újra érdemes heti-kétheti rendszerességgel végigmenni a gyepen.

A rendszeres nyírással ugyanis egyrészt sokkal szebb lesz a fű, másrészt egységesebb lesz a felület, illetve a gyomosodást is megelőzi a rendszeres nyírás. A fű ugyanis bírja a nyírást, a legtöbb gyom viszont kevésbé.

5. Megoldás vakondok ellen

A vakond védett állat, ha megjelenik a kertben, bajosan lehet elüldözni, ellene semmilyen mérget vagy irtószert nem vethetünk be. Boross Dávid, az Oázis Kertészet ügyvezetője szerint ezért is érdemes még a gyep telepítése előtt, a vetett fű vagy a gyepszőnyeg alá vakondhálót tenni.

Nem megfizethetetlen összegről van szó – 5-6 ezer forintos tétel –, de rendkívül hasznos lehet, hiszen a háló miatt a vakond nem tud feljönni, máshol, a kertünkön kívül keres magának ásnivalót.

Az elektromos vakondriasztókat már kevésbé tartja hathatós megoldásnak a szakember. A tapasztalatok szerint ugyanis amelyik csendes, az nem működik, amelyik pedig hangosabb, azoknak a zaja bennünket, embereket és a háziállatokat is zavarhatja.

6. Szüreteljünk, amíg lehet!

A háztáji kiskertekben még javában érik a paradicsom, a paprika, káposzta, de a gyökérzöldségekből is szüretelhetünk. Le lehet szedni a padlizsánt, a sóskát és a spenótot is. Bőséggel hozza még termését a szilva, a körte, az alma szezonja pedig csak most indul be, a szőlőről nem is beszélve. A gyümölcsöt termő növényeinkről folyamatosan szüreteljük le az éretteket. A bokrok és a fák alá hullott gyümölcsöket is mindig gyűjtsük össze, hogy ne fertőzze meg a fán érő társait, így is védhetjük a növények egészségét.

érik a paradicsom, a paprika, káposzta, de a gyökérzöldségekből is szüretelhetünk. Le lehet szedni a padlizsánt, a sóskát és a spenótot is. (Fotó: Pixabay)

A burgonya betakarításának fő ideje szeptember, de vannak korábban és későbben érő fajták is. A burgonya virágzás után szedhető fel. Betakarítás előtt 3-4 héttel az öntözést hagyjuk abba. Ha a burgonya szedése kitolódik, a gumóban lévő keményítő cukorrá alakul, és a burgonya nem élvezhető, és nem is tárolható.

Ne hagyjuk fenn sokáig a zöldbabot, mert elöregszik! Szedjük le az uborkát és a tökféléket is, amelyek akár 2-3 hétig mér raktározhatók a szedéstől számítva.

Szedjük fel a sárgarépát, a karalábét, a céklát, a zellert, a póréhagymát, a spenótot, a hónap második felében pedig a karfiolt, a petrezselymet. A zellert hagyjuk utoljára. Most kerül sor a káposzta őszi betakarítására is, az édesburgonya betakarításának ideje pedig szeptember közepe – október vége. Október végéig, illetve a fagyokig leszedhetjük az utolsó paradicsomokat, paprikákat.

Extra tipp: Szeptemberben a tök virágait tanácsos leszedni, mert így több energia jut a termés fejlesztésére. A tökfélék érésének idején érdemes a termések alá vastag szalmaréteget teríteni. Ez megvédi a rothasztó gombáktól, és megakadályozza a súlyos termések deformálódását. A betakarítás optimális ideje szeptember 15-20. A betakarítást száraz időben végezzük. A levélpetrezselyemből és a metélőhagymából bátran cserepezzünk be néhány tövet tél eleji csipegetésre.

7. Raktározzuk el télire, amit csak tudunk!

Első és legfontosabb lépés, hogy mielőtt raktározni kezdjük a felesleges zöldséget, gyümölcsöt, alaposan vizsgáljuk át őket. Nézzük meg, nincs-e rajtuk kártevő, kórokozó, és a zúzódott, elszíneződött, romlott darabokat is válogassuk ki. Tárolásra alkalmas helyiség lehet a kamrán kívül – ha az nincs –, egy szigetelt fészer vagy kazánház is. A lényeg, hogy télen is fagypont felett legyen a hőmérséklet, viszont ne legyen magasabb 10-15℃-nál. Ezután jöhet a termény elosztása. A különböző gyümölcsöknek és zöldségeknek eltérő hőmérsékletre és páratartalomra van szükségük a sikeres tároláshoz.

Amíg a talaj meg nem fagy, addig a növényeket, például a répát, a sárgarépát, a fehérrépát, a burgonyát és a retket közvetlenül a kerti ágyásban is tárolhatjuk. Takarjuk be őket szénával vagy szalmával. Ezt a módszert az első fagyokig lehet alkalmazni, de ha van vermünk, ott egész télen át tárolhatjuk őket fagytól védetten ilyen módon, akár földdel betakarva a krumplit, répát, karalábét. Időnként válogassuk át, mert egy rothadt darab megindíthatja a többiben is a rothadást.

8. Komposzt előkészítése

A komposztálással két legyet üthetünk egy csapásra: egyrészt csökkenthető a háztartási hulladék, másrészt saját szerves trágyát készíthetünk, amellyel felturbózhatjuk a kiskertet. A komposztálással keletkező humuszanyagok jelentősen javítják a talaj szerkezetét, így ha el szeretnénk hagyni a szintetikus tápoldatokat és műtrágyát, a komposztálás nagyon jó alternatívának ígérkezhet.

9. Elültethetjük a kora tavaszi virágok hagymáit

A tulipán, a jácint, a nárcisz, a gyöngyike és a többi, korán tavasszal pompázó virágok hagymáit most szeptemberben érdemes elültetni, hogy még az ősszel gyökeret fejleszthessenek. A megtisztított, egészséges hagymákat olyan mélyen kell a felásott talajban elhelyezni, hogy felettük legalább kétszer olyan vastag földréteg legyen, mint a hagyma magassága. Az ilyen mélyen ültetett hagymából fejlődött növények nem dőlnek ki és erőteljes virágokat nyitnak. (A hagymák „okosak”, ha fejjel lefelé kerülnek a talajba, akkor is megfordulnak és kihajtanak, de ezzel sok erejüket veszítik el, gyengébben virágzanak!)

A tulipán, a jácint, a nárcisz, a gyöngyike és a többi, korán tavasszal pompázó virágok hagymáit most szeptemberben érdemes elültetni, hogy még az ősszel gyökeret fejleszthessenek. (Fotó: Pixabay)

10. Egynyári dísznövények gondozása ilyenkor

Szeptemberben kezdhetjük az elvirágzott, elszáradt, zömében kór- és kárképletektől hemzsegő egynyáriak kiszedését. Ha magokat is szeretnénk gyűjteni, akkor először ollóval vágjuk le a terméseket, magházakat, hogy a magok ne potyogjanak ki belőle. Ilyenkorra általában már megjelennek rajtuk a különböző betegségek, ezért a kihúzott töveket azonnal égessük el! Ha ez nem lehetséges, akkor dobjuk ki, vagy ássuk a talajba. Jó, ha nem kerülnek a komposztálóba!

Szeptemberben tehát elbúcsúzhatunk azoktól az egynyáriaktól, amelyek idén már kiszolgáltak, viszont ilyenkor köszönthetjük az újakat.

Ha azt szeretnénk ugyanis, hogy tavasszal korábban virágozzon például a díszmák, a körömvirág, a szarkaláb vagy a porcsin, már szeptember végén elvethetjük őket, lehetőleg szélvédett helyre. Az egynyáriak kiszedése után felszabaduló helyekre kétnyári növényeket (árvácskát, törökszegfűt, százszorszépet vagy gyűszűvirágot) palántázhatunk.

Vethetjük a kétnyári növényeket – árvácska, mályvarózsa –, de vethetünk egynyáriakat is – nefelejcset, csillagfürtöt, fátyolvirágot.

11. Ezt tegyük a lágyszárú, évelő dísznövényekkel!

A korábbi évek tapasztalatai alapján kijelölhetjük a helyüket, szeptembertől október végéig – a fagyok beálltáig – folyamatosan ültethetjük a tavaszi hagymásokat.

Az évelőket szaporíthatjuk tőosztással, dugványozással szaporíthatjuk az alábbiakat: muskátli, fukszia, hibiszkusz, leander. A kora őszi kertek dísze az őszirózsán és a szarkalábon kívül a kokárdavirág, a fukszia, a cickafark, a sóvirág, a szellőrózsa, az őszi kikerics, a varjúháj, a kúpvirág stb.

12. Jöhet a magvetés szabad földbe

Ma már számtalan olyan szeptemberben vethető növény kapható a boltokban, amelyek hidegtűrésükrőlnevezetesek. A legismertebbek például az úgynevezett téli saláta, a mohácsi áttelelő kelkáposzta, valamint a csokros újhagyma is, de például a póréhagyma és a petrezselyem is ültethető. Szintén ebben az időszakban elvethetjük már az úgynevezett téli borsót, a spenótot, vagy a korai sóskát, de vannak, akik ősszel vetik már el a burgonyát is, a föld alatt ugyanis enyhe tél esetén a burgonya gumói nem fagynak el, és nem mennek tönkre.

Vethetünk például szeptember közepéig-végéig hónapos retket, a reteksorok közé galambbegysalátát, ami földibolha ellen hatásos.

Mindkettő esetben sekély vetőárokba vessünk, kevés földdel takarva, óvatosan meglapogatva utána a talajfelszínt, a beöntözésről nem megfeledkezve. A retket, a salátát pár hét múlva már fogyasztani lehet. Érdemes megpróbálkozni a gyorsan növő zsázsa vetésével is.

Sokszor az őszi vetéskor az elvetett magokból még abban az évben növény fejlődik, és a növény így is telel át. Például a spenót, a sóska szeptember végéig vagy akár október végéig vethető, időjárástól függően. Ha nem akarjuk elfogyasztani, a spenótot zöldtrágyának is vethetjük.

Extra tipp: Ha az áttelelő salátát, például a téli vajfejet, szeptember közepéig, időjárástól függően október elejéig elvetjük, akár már áprilisban szedhetjük! Vethetjük virágládába is, és a 10 cm-es palántákat tavasszal kiültethetjük.

13. Díszfák, díszcserjék, sövény

Az örökzöld fák és bokrok télen is sok vizet párologtatnak el, így szeptember folyamán, ha száraz a szeptember, még bőven (esetenként a tél folyamán is, ha hosszan tartó napsütéses, fagymentes az idő) öntözni kell.

Sövénytelepítéshez szeptember a talaj előkészítésének az ideje.

Ássunk 1 méter széles árkot úgy, hogy a legfelső 25 cm-es réteget elkülönítjük. A maradék földet lapátoljuk deszkára, forgassuk át ásóvillával, és minden méterre számoljunk vödörnyi kerti komposztot, amit beforgatunk a földbe. Ezt ássuk be, majd töltsük vissza a felső talajréteget, amit előzőleg szintén egy vödör komposzttal összekevertünk.

(Forrás: hellovidek.hu)   

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás