A három fő tápanyag közül a foszfort és a káliumot teljes egészében ősszel adjuk a gabonafélék esetében, de az őszi nitrogén is a mélyszántás alkalmával kerül a talajba.

Ezt a gyakorlatot sok szabadföldön gazdálkodó - főleg a kombinált vetésforgót használó – kertész is átvette. Ezért az őszi talajmunkák idején, összetett műtrágya formájában jelentős mennyiségű nitrogént is használnak.

Őszi nitrogén a szántókon és a kertekben - hogyan adagoljuk?
Nagyon nem mindegy a vetési idő

Az őszi vetésű gabonafélék esetében teljes mértékben indokolt a trágyamegosztás ilyen formája. Azonban az olyan növényeknél, amelyek vetése vagy ültetése csak tavasszal esedékes, műtrágyapazarlásnak számít. A nitrogén a többi tápanyaggal ellentétben a gyenge kötődése, és a talajban történő gyors mozgása miatt a téli csapadékkal a gyökérzóna alá mosódik. Ezzel a növény számára még a kötöttebb, humuszban gazdagabb talajokon is elveszik. Ráadásul a környezetet is szennyezi. Többen azt válaszolják erre: a búzánál is így szokták csinálni.

Az őszi vetésű gabonafélék tábláin az ilyenkor történő nitrogénezés, a növény kezdeti fejlődésének idején jelentkező jelentős nitrogénigény miatt teljesen indokolt még akkor is, ha bizonyos veszteség (kimosódás) történik a tél alatt. A tudnivalókat az Agrofórum oldal foglalta össze.

A korai vetésű zöldségféléknél (borsó, gyökérzöldségek, hagyma), de a paprika, a paradicsom, a zöldbab, a dinnye és a káposztafélék esetében is a nitrogént megosztva, indító- és fejtrágyának használjuk, az egyenletes elosztásra törekedve. Az őszi nitrogénezés kizárólag a pentozán hatás elkerülése miatt lehet indokolt.

Ha nagy mennyiségű szármaradványt dolgozunk be a talajba, a bomlás és a mikroorganizmus-tevékenység elősegítése és felgyorsítása érdekében adhatunk nitrogént. Sőt, szükséges is adni. Ellenkező esetben a humifikálódás elmarad, az ültetést vagy a vetést követően nitrogénhiány állhat elő ( ez az alsó, idősebb levelek egyenletes kisárgulása).

Őszi nitrogén a kiskertekben

Ugyanez a helyzet a házikertek és a kisgazdaságok esetében is, ahol a gondosan összegyűjtött őszi lombot, szalmát, kukoricaszárat leforgatják azzal, hogy növeljék a humusztartalmat. Nagyon jó ötlet a lehullott lomb ilyen formában történő hasznosítása. Ám csak akkor lehet igazán hatásos, ha kevés nitrogént is dolgozunk a talajba. Sok esetben a komposztkészítésnél is gondot jelent, hogy nem indul meg a komposztálódás folyamata, a növényi hulladék bomlása. Ilyen esetben is a nitrogén - kevés foszforral kiegészítve – beindíthatja a humuszképződést.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás