Őszi talajmunkák a veteményesben
Ugyan még tombol a vénasszonyok nyara, de az igazi ősz már beköszönteni látszik. A veteményeskertek lassan kiürülnek, de a munka nem áll meg. Ilyenkor kell gondolni a következő szezonra.
Ahogyan a szántóföldeken is el kell végezni különböző munkákat a növények lekerülését követően, úgy a veteményeskertnek is megvan a maga körforgása. Ősszel, miután a kultúrnövényeket kiszedtük a talajból, gondoskodnunk kell arról, hogy mikor eljön a tavasz, a magokat tökéletesen megmunkált, tápanyagban gazdag közegbe tudjuk helyezni.
Míg szántóföldön sok munkafolyamat egymás utáni elvégzése után kapjuk meg az elvárt minőségű termőréteget, a veteményeskertben jóval egyszerűbb dolgunk van. Igazából semmi másra nincsen szükségünk a talaj átmozgatásához, mint egy ásóra.
Hirdetés
Az őszi ásás kiemelten fontos szerepet tölt be a következő évi növénytermesztés megalapozásában. A talaj felső rétegéből év közben a növények elszívják a tápanyagot, a talaj ’elhasználódik’. Az ásás során tulajdonképpen forgatjuk a talajt. A felső réteg kerül alulra, míg a tápanyagban dúsabb, alsó talajréteget felülre hozzuk, ebből lesz a következő év termőrétege.
Természetesen ez még nem elég ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag legyen a termőterületen, ugyanis a növények a mélyebb talajrétegekből is elszívhatják a tápanyagot. Ezért a tápanyag-utánpótlásról is gondoskodni kell. Ez történhet szerves- és műtrágya kijuttatásával is.
A műtrágyakészítmények kijuttatásával tökéletesen meg tudjuk határozni, hogy melyik tápanyagból mennyit viszünk a talajba. Ezzel jelentősen megkönnyíthetjük a növénytermesztést, ugyanis megfelelő mennyiségű tápanyag jelenléte esetén növényeink kiválóan fognak fejlődni, erősek lesznek, így a betegségekkel szemben kevésbé lesznek fogékonyak. Fontos, hogy ősszel olyan műtrágyát juttassunk ki a területre, amely lassan oldódik fel a talajban, ugyanis nem kijuttatáskor lesz rá szükségünk, hanem majd tavasszal, amikor növényeinket, vagy azok magját a termőföldbe helyezzük.
A szerves trágya a tápanyagpótláson túl más pozitívummal is szolgál a termőtalajunknak. Amennyiben ásás közben szerves trágyát keverünk a talajba, úgy a talaj minősége, szerkezete is javulni fog. A szerves trágya fellazítja a talajt, így a giliszták és az egyéb, hasznos organizmusok nagyobb számban jelennek meg ott, ezzel is javítva a talajunk termőtulajdonságait.
Az ásás és az ezt követő talajelmunkálás (gereblyézés) a talaj szerkezetének javításán túl más pozitívummal is szolgál. Megfelelő minőségű talajelmunkálással a gyomosodás is minimálisra csökkenthető, továbbá a talaj vízzáró képessége is feljavítható.
A leírtakból látható, hogy a precíz őszi talajmunka és tápanyagpótlás nagymértékben hozzájárul a megfelelő mennyiségű termés eléréséhez a következő évben.
Fotó: balintgazda.hu;
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés