Öt EU-tagállam kapott engedélyt arra, hogy országában betiltsa az ukrán gabona értékesítését
Az Európai Bizottság (EB) zöld utat adott Ukrajna öt szomszédjának, hogy szeptember közepéig (szeptember 15-ig) betiltsák az ukrán gabona belföldi értékesítését. Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia engedélyt kapott a tilalom bevezetésére, miután panaszok érkeztek arra vonatkozóan, hogy az ukrán import elárasztja piacaikat, és lenyomja az árakat.
Olcsóbb gabona árasztja el a piacot
Az érintett országok arra panaszkodtak a Bizottságnak, hogy az Európai Unió kereskedelmi liberalizációja miatt az olcsóbb gabona elárasztotta a piacot, és ez veszteségessé tette a hazai termelést.
A 27 tagállamot tömörítő EU kereskedelempolitikáját felügyelő Bizottság engedélyezte az 5 országnak, hogy korlátozza a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag behozatalát, de ez a kivétel a héten lejár.
Hirdetés
A gabonafélék továbbra is exportálhatók más, távolabbi uniós tagállamokba. A Bizottság egy hónappal ezelőtt közölte, hogy meghosszabbíthatja a korlátozásokat, ha továbbra is fennállnak a kivételes körülmények.
Ukrajna reakciója a tilalomra
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium válaszában „helytelennek” minősítette a Bizottság lépését, és hozzátette, hogy reméli, ősszel nem hosszabbítják meg a tilalmat.
Gabonafolyosó
Ukrajna tavalyi orosz megszállásának kezdete óta a gabonaexport súlyos zavarokat szenvedett. A Fekete-tengeri Gabonakezdeményezés keretében 2022 júliusában létrejött, a Fekete-tengeren egy biztonságos tengeri humanitárius folyosó megnyitásáról szóló ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez.
Exportált ukrán termények
Az Európai Bizottság közölte, hogy a legtöbb rakományt exportálták.
A megoszlás: kukorica (50%), búza (28%), napraforgótermékek (11%), egyéb (11%).
A Fekete-tengeren keresztül exportált búza 64%-a és a kukorica 51%-a a fejlődő országokba került.
Az ENSZ Világélelmezési Programja is szállít búzát a fekete-tengeri kikötőkből. A kezdeményezés 2022 augusztusi indulása óta több mint 625 000 tonna búza hagyta el az ukrán kikötőket Etiópia, Jemen, Afganisztán, Szudán, Szomália, Kenya és Dzsibuti felé.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés