Az Európai Bizottság (EB) zöld utat adott Ukrajna öt szomszédjának, hogy szeptember közepéig (szeptember 15-ig) betiltsák az ukrán gabona belföldi értékesítését. Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia engedélyt kapott a tilalom bevezetésére, miután panaszok érkeztek arra vonatkozóan, hogy az ukrán import elárasztja piacaikat, és lenyomja az árakat.

Olcsóbb gabona árasztja el a piacot

Az érintett országok arra panaszkodtak a Bizottságnak, hogy az Európai Unió kereskedelmi liberalizációja miatt az olcsóbb gabona elárasztotta a piacot, és ez veszteségessé tette a hazai termelést.

Egy ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez. (Fotó: Pixabay)

A 27 tagállamot tömörítő EU kereskedelempolitikáját felügyelő Bizottság engedélyezte az 5 országnak, hogy korlátozza a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag behozatalát, de ez a kivétel a héten lejár.

A gabonafélék továbbra is exportálhatók más, távolabbi uniós tagállamokba. A Bizottság egy hónappal ezelőtt közölte, hogy meghosszabbíthatja a korlátozásokat, ha továbbra is fennállnak a kivételes körülmények.

Ukrajna reakciója a tilalomra

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium válaszában „helytelennek” minősítette a Bizottság lépését, és hozzátette, hogy reméli, ősszel nem hosszabbítják meg a tilalmat.

Gabonafolyosó

Ukrajna tavalyi orosz megszállásának kezdete óta a gabonaexport súlyos zavarokat szenvedett. A Fekete-tengeri Gabonakezdeményezés keretében 2022 júliusában létrejött, a Fekete-tengeren egy biztonságos tengeri humanitárius folyosó megnyitásáról szóló ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez.

Exportált ukrán termények

Az Európai Bizottság közölte, hogy a legtöbb rakományt exportálták.

A megoszlás: kukorica (50%), búza (28%), napraforgótermékek (11%), egyéb (11%).

A Fekete-tengeren keresztül exportált búza 64%-a és a kukorica 51%-a a fejlődő országokba került.

Az ENSZ Világélelmezési Programja is szállít búzát a fekete-tengeri kikötőkből. A kezdeményezés 2022 augusztusi indulása óta több mint 625 000 tonna búza hagyta el az ukrán kikötőket Etiópia, Jemen, Afganisztán, Szudán, Szomália, Kenya és Dzsibuti felé.

(Forrás: allaboutfeed.net)  

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás