A gyomirtó robotok piaci méretének növekedését olyan problémák hajtják, mint a vízhiány, a vegyszerek túlzott használata, a biológiai sokféleség csökkenése, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az eutrofizáció. A gyomirtó robotok és a permetező drónok piaci mérete az elkövetkező években felgyorsul – derül ki az IDTechEx nemrég megjelent, „Mezőgazdasági robotok és drónok 2022-2032 című kutatásból.

A kutatók szerint a növekedést hajtó problémákra a mezőgazdasági robotok és a mezőgazdasági drónok potenciális megoldást jelenthetnek.

„A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé” (Fotó: Pixabay)

Elmozdulás a változó arányú megközelítés felé

A szerzők szerint a vegyszerhasználat és az azt követő negatív hatások csökkentése érdekében egyre divatosabb fogalommá vált a precíziós mezőgazdaság. „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”.

Eközben az ellátási lánc felbomlásával a vegyszerek és műtrágyák egyre drágábbak lettek. Ez arra ösztönzi a gazdákat, hogy maximalizálják erőforrás-felhasználásukat, és kerüljék a vegyszerek túlzott használatát. Például mechanikus gyomirtással vagy az egyes növények vegyszerhasználatának pontos szabályozásával.

A mechanikus gyomirtás ideális felhasználási területe az automatizálásnak

Mivel a precíziós mezőgazdasági technológiának nagy mennyiségű, a növényekről és a terményekről gyűjtött adatra van szüksége, amelyet szinte lehetetlen manuálisan összegyűjteni. Eközben a vegyszerek pontos alkalmazása vagy a mechanikus gyomirtás is pontos ellenőrzést igényel, ami ideális felhasználási eset az automatizálás számára. Ezért a precíziós mezőgazdaság alkalmazása érdekében az automatizálás robotokon keresztül megvalósítható megoldássá válik, állítják az IDTEchEx kutatói.

A jelentés szerint a gyomirtás a mezőgazdasági robotok egyik leggyakoribb alkalmazási területe. „A gyomirtó szerek nagyüzemi permetezése állandó adagolású megközelítésben jelenleg a domináns modell. A permetezés mértékét gyakran a szántóföld területe határozza meg, ezért az agrokémiai szereket gyakran túlságosan sokszor alkalmazzák, szükségtelen költségeket okozva a gazdáknak, és felgyorsítva a gyomirtószer-rezisztencia növekedését. A precíziós mezőgazdasági megközelítés segíthet leküzdeni ezeket a kihívásokat.”

A földrajzi helymeghatározás és a gazdaságok feltérképezése a GPS-alapú, változtatható szórású permetezőgépek mellett, amelyek a permetezés mértékét/mennyiségét az adott terület/növényzet igényeinek megfelelően változtatják, az utóbbi években kezdett egyre nagyobb teret nyerni, különösen az olyan technológiák, mint a légi drónok és a változtatható szórású permetezőgépek egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak.

A gyomirtó robotok piaci mérete

A mezőgazdasági robotika lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági megközelítést. Ez számítógépes látás és gyomfelismerő algoritmusok segítségével azonosítja a gyomokat, és mechanikusan vagy vegyszeresen eltávolítja azokat. Az IDTechEx kutatása szerint a gyomirtó robotok piaci mérete 2021-ben mintegy 22 millió dollár volt, és az elkövetkező öt évben várhatóan 11-szeresére nő.

Drónok: Korlátok és lehetőségek

A jelentés szerint a drónokkal (UAV-kkal vagy földi járművekkel) történő permetezés a precíz gyomirtás egyik legnépszerűbb megközelítése. A robotizált permetezés jelentősen növelheti a hatékonyságot.

A mezőgazdasági drónoknak egy sor korlátja is van, beleértve a kapcsolódó szabályozást. Az Egyesült Királyságban például a drónokkal történő permetezés nem terjedt el széles körben, mivel a permetezőszereket nem engedélyezték a levegőben történő kijuttatásra.

Az IDTechEx szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a technológia eltűnik, mivel a mezőgazdasági drónok számos más feladatra is használhatók (öntözés, ellenőrzés, tereptérképezés stb.).

A szerzők úgy vélik, hogy a mezőgazdasági drónok forgalma gyorsan növekedni fog. Az IDTechEx szerint a drónokkal történő gyomirtás az egyik leggyorsabban növekvő alkalmazás, és arra a következtetésre jut, hogy az értékesítés gyors növekedése várható, a kereslet a következő tíz évben a nyolcszorosára nő.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Fontos növényvédelmi kérdésekre válaszoltak a NAK szakértői

2024.07.11.

A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is.

Mától csökkent a gázolaj ára

2024.07.11.

Csütörtöktől csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, literenként bruttó 4 forinttal kerül majd kevesebbe. A benzin beszerzési ára most nem változik

Már csak néhány napot kell kibírni és utána lassú csökkenés várható a levegő hőmérsékletében

2024.07.11.

Csütörtökön sok napsütés várható fátyol-, és gomolyfelhőkkel. Az északi tájak mellett a déli óráktól máshol is erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és elszórtan záporok, zivatarok kialakulása várható, legkisebb eséllyel délnyugaton. A szél többnyire mérsékelt marad, zivatarok környezetében azonban erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 34 és 40 fok között alakul, északnyugaton lehet pár fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, ott 30, 33 fok közötti értékek lesznek a jellemzőek. Késő estére 25 és 32 fok közé csökken a hőmérséklet.

Nézze meg, ma milyen időjárási riasztás van érvényben a megyéjében - mindenki értintett

2024.07.11.

Ma, csütörtökön folytatódik az embertpróbáló időjárás. Az ország minden vármegyéjére valamilyen figyelmeztetés van érvényben.

Digitalizációval teszi hatékonyabbá a nyúlhústermelést egy új magyar fejlesztés

2024.07.11.

Költséghatékony nyúlhústermelést tesz lehetővé az Állatorvostudományi Egyetem és a Tetrabbit Kft. digitális fejlesztése.

Hatnapos munkahetet vezettek be, kísérletképpen - támogatná?

2024.07.10.

Drasztikus kísérletbe kezdett a görög kormány egyes iparágakban, a népességfogyás és a szakképzett munkaerő hiánya miatt: hatnapos munkahetet vezettek be, bár szakértők szerint, ezek egyikére sem nyújt megoldást az újítás, mindössze a tüneti kezelésre lehet elegendő.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Hirdetésfeladás