A gyomirtó robotok piaci méretének növekedését olyan problémák hajtják, mint a vízhiány, a vegyszerek túlzott használata, a biológiai sokféleség csökkenése, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az eutrofizáció. A gyomirtó robotok és a permetező drónok piaci mérete az elkövetkező években felgyorsul – derül ki az IDTechEx nemrég megjelent, „Mezőgazdasági robotok és drónok 2022-2032 című kutatásból.

A kutatók szerint a növekedést hajtó problémákra a mezőgazdasági robotok és a mezőgazdasági drónok potenciális megoldást jelenthetnek.

„A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé” (Fotó: Pixabay)

Elmozdulás a változó arányú megközelítés felé

A szerzők szerint a vegyszerhasználat és az azt követő negatív hatások csökkentése érdekében egyre divatosabb fogalommá vált a precíziós mezőgazdaság. „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”.

Eközben az ellátási lánc felbomlásával a vegyszerek és műtrágyák egyre drágábbak lettek. Ez arra ösztönzi a gazdákat, hogy maximalizálják erőforrás-felhasználásukat, és kerüljék a vegyszerek túlzott használatát. Például mechanikus gyomirtással vagy az egyes növények vegyszerhasználatának pontos szabályozásával.

A mechanikus gyomirtás ideális felhasználási területe az automatizálásnak

Mivel a precíziós mezőgazdasági technológiának nagy mennyiségű, a növényekről és a terményekről gyűjtött adatra van szüksége, amelyet szinte lehetetlen manuálisan összegyűjteni. Eközben a vegyszerek pontos alkalmazása vagy a mechanikus gyomirtás is pontos ellenőrzést igényel, ami ideális felhasználási eset az automatizálás számára. Ezért a precíziós mezőgazdaság alkalmazása érdekében az automatizálás robotokon keresztül megvalósítható megoldássá válik, állítják az IDTEchEx kutatói.

A jelentés szerint a gyomirtás a mezőgazdasági robotok egyik leggyakoribb alkalmazási területe. „A gyomirtó szerek nagyüzemi permetezése állandó adagolású megközelítésben jelenleg a domináns modell. A permetezés mértékét gyakran a szántóföld területe határozza meg, ezért az agrokémiai szereket gyakran túlságosan sokszor alkalmazzák, szükségtelen költségeket okozva a gazdáknak, és felgyorsítva a gyomirtószer-rezisztencia növekedését. A precíziós mezőgazdasági megközelítés segíthet leküzdeni ezeket a kihívásokat.”

A földrajzi helymeghatározás és a gazdaságok feltérképezése a GPS-alapú, változtatható szórású permetezőgépek mellett, amelyek a permetezés mértékét/mennyiségét az adott terület/növényzet igényeinek megfelelően változtatják, az utóbbi években kezdett egyre nagyobb teret nyerni, különösen az olyan technológiák, mint a légi drónok és a változtatható szórású permetezőgépek egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak.

A gyomirtó robotok piaci mérete

A mezőgazdasági robotika lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági megközelítést. Ez számítógépes látás és gyomfelismerő algoritmusok segítségével azonosítja a gyomokat, és mechanikusan vagy vegyszeresen eltávolítja azokat. Az IDTechEx kutatása szerint a gyomirtó robotok piaci mérete 2021-ben mintegy 22 millió dollár volt, és az elkövetkező öt évben várhatóan 11-szeresére nő.

Drónok: Korlátok és lehetőségek

A jelentés szerint a drónokkal (UAV-kkal vagy földi járművekkel) történő permetezés a precíz gyomirtás egyik legnépszerűbb megközelítése. A robotizált permetezés jelentősen növelheti a hatékonyságot.

A mezőgazdasági drónoknak egy sor korlátja is van, beleértve a kapcsolódó szabályozást. Az Egyesült Királyságban például a drónokkal történő permetezés nem terjedt el széles körben, mivel a permetezőszereket nem engedélyezték a levegőben történő kijuttatásra.

Az IDTechEx szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a technológia eltűnik, mivel a mezőgazdasági drónok számos más feladatra is használhatók (öntözés, ellenőrzés, tereptérképezés stb.).

A szerzők úgy vélik, hogy a mezőgazdasági drónok forgalma gyorsan növekedni fog. Az IDTechEx szerint a drónokkal történő gyomirtás az egyik leggyorsabban növekvő alkalmazás, és arra a következtetésre jut, hogy az értékesítés gyors növekedése várható, a kereslet a következő tíz évben a nyolcszorosára nő.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás