A rózsa egyike a legnépszerűbb és legkedveltebb vágott virágoknak, de a kertekbe is sokan ültetik. Ahhoz viszont, hogy egészségesen fejlődjenek, és szépen virágozzanak a rózsák, több fontos munkát kell elvégezni rajtuk még most, tavasz elején. Gondosan oda kell figyelni a metszés, visszavágás, tápanyag-utánpótlás, permetezés munkálataira.

A metszés

A metszés során a cél a növény formázása és a fiatal, egészséges hajtások fejlesztésének az elősegítése. A metszést az új hajtások megjelenése előtt kell elvégezni, még mielőtt a rózsák kihajtanának. A vágási vonalat mindig 45 fokban ferdén, lehetőleg egy egészséges csomópont fölött ejtsük metszéskor, hogy elősegítsük a gyors gyógyulást.

A ferde vágásnak köszönhetően a sebről könnyebben lefolyik a víz. Ha ott maradna, gombás és bakteriális fertőzéseknek nyitna kaput.

. Ha a harmat vagy az öntözővíz sokáig van a rózsák hajtásain, levelein, az növényvédelmi problémákat okoz (Fotó: Pixabay)

A hajtások

Az egymást keresztező elágazásoktól és a gyenge, beteg részektől is szabaduljunk meg. Előbbinek köszönhetően lehetővé tesszük a levegő áramlását a növény hajtásai között, ezzel akadályozzuk a betegségek elterjedését.

A bakteriális és gombás fertőzésekhez mindig víz jelenléte kell. Ha a harmat vagy az öntözővíz sokáig van a hajtásokon, leveleken, az növényvédelmi problémákat okoz. Az olyan hajtásrendszer, amit a levegő jól átjár, gyorsabban szárad, kevesebb esélyt hagyva a betegségeknek.

Helyes metszéssel tehát a növényvédelmi kezelések, permetezések számát is csökkenthetjük.

A hajtások visszavágásakor mindig a vékonyabbakat vágjuk rövidebbre, az erősebbeket kevésbé rövidre, ezzel a módszerrel részben kiegyenlíthetők az ilyen különbségek a következő hajtások megjelenését követően.

A tápanyag-utánpótlás

A metszés után következik a tápanyag-utánpótlás. A tavaszi trágyázás létfontosságú a rózsák számára, hiszen hosszú évekig vannak ugyanott, emiatt a talajból folyamatosan fogyasztják a tápanyagokat, és ezt pótolni kell.

A földdel felkupacolt rózsák tövéről szedjük le a földet, hiszen komolyabb fagyok már nem várhatóak, és ha a föld a tövön marad, akkor oltott rózsák esetén esély van arra, hogy az alany kihajt, ez pedig nem előnyös.

Tápanyag-utánpótlásra használjunk kifejezetten rózsákhoz készült, hosszú hatásidejű műtrágyákat, de az is jó, ha a töve körül komposztot forgatunk be nem túl mélyen a talajba.

Az öntözés

A rózsák öntözése később lesz aktuális, az intenzív növekedési és virágzási időben van erre szükség akkor, ha nem elegendő a természetes csapadék. Kihajtás előtt a rózsa is kaphat rezes és kénes lemosó permetezést, ami csökkenti a rajta áttelelő kórokozók és kártevők számát.

És a minirózsa

Gyakori ajándék a minirózsa, ami annak ellenére, hogy cserépben van, nem szobanövény. Ha elvirágzás után nem ültetjük ki a szabadba akkor a lakásban nagy eséllyel elpusztulnak a tövek, ám a kertben még hosszú évekig díszítenek.

A minirózsákat rendszeresen metszeni kell. Az elnyílott virágokat távolítsuk el, de a virágtalan szárakat is metsszük vissza a kompaktabb növekedés érdekében. Ha a tövön maradnak az elnyílott virágok, akkor később hoz virágot a növény.

Napos ablakban, és ne túl meleg helyen tartsuk e növényeket a szobában addig, amíg kiültetjük. A kertben próbáljuk meg úgy elhelyezni a minirózsát, hogy minél több időn keresztül közvetlen napsugárzás érje.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás