A különböző elnevezéseket (mesterséges hús, tenyésztett hús, in vitro hús stb.) felölelő új termék előállítását eredményező, eredetileg orvosi célokra kifejlesztett sejttenyésztési technikák az állattenyésztés területén is fellendülőben vannak.

A tenyésztett hús az összes állattenyésztési láncot érintő téma. Ez világosan kiderült a témával foglalkozó, 2021. november 18-án Párizsban, Franciaországban tartott konferencián. Mindez egy évvel az után történt, hogy Szingapúrban engedélyezték a csirkeizomszövetek in vitro előállításából származó nuggetsek értékesítését.

„A tenyésztett hús valódi növekedésen mehet keresztül, 2030-ra a világ teljes hústermelésének 10%-át, 2040-re pedig 35%-át képviselheti” (Fotó: Pixabay)

November közepén különböző szakértők találkoztak a Francia Mezőgazdasági Akadémia és a Francia Állattenyésztés-technikai Szövetség által a Francia Állatorvosi Akadémiával és a Francia Táplálkozástudományi Társasággal közösen szervezett konferencián. Megosztották véleményüket a tenyésztett hús témájáról. Öt fő kérdést emeltek ki.

1. Mekkora az érdeklődés a termesztett húst érintő kezdeményezések iránt?

Azóta, hogy 2013-ban Hollandiában bemutatták az első in vitro élelmiszernek szánt izomszövetet, egyre több startup cég érdeklődik e technikák iránt, jelentős befektetésekkel.

Céline Laisney, az AlimAvenir igazgatója elmondta: „2016 óta 80 startup vállalkozás több mint egymilliárd dollárt fektetett be”. Hozzátette, hogy a tenyésztési technikák minden állati termékre, így a húsra, a halra és a tejre is vonatkoznak.

Egy kutató, Marie-Pierre Ellies-Oury hozzátette: „A tenyésztett hús valódi növekedésen mehet keresztül, 2030-ra a világ teljes hústermelésének 10%-át, 2040-re pedig 35%-át képviselheti”. A kutató az UMRH-hoz, a francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezésügyi és Környezetvédelmi Kutatóintézet (INRAE) növényevő állatokkal foglalkozó kutatási egységéhez tartozik.

További ilyen üzeneteket osztott meg Gabriel Lesveque, a Tremblay társalapítója, technológiai igazgatója az Orbillion nevű amerikai startupnak, amelyet 2019-ben hoztak létre, hogy különböző tenyésztett hústermékeket dobjon piacra. Elmondta: „Az állati fehérjék piaca évente 1%-kal növekszik, és 2030-ra a tenyésztett hús ennek a növekedésnek a felét biztosíthatja, ami több ágazatra is hatással lehet. Az Egyesült Államokban 2023-ban kerülhet sor az első tenyésztett hústermékek forgalomba hozatalának engedélyezésére”.

 Megjegyezte, hogy Washingtonban a hústermelők egy csoportja (Alliance for Meat, Poultry, and Seafood Innovation) erőteljes lobbitevékenységet folytat az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumánál (USDA) és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalánál (FDA).

2. Mi is pontosan a tenyésztett hús?

Didier Toubia, az Aleph Farms – a tenyésztett húsokkal foglalkozó ágazat egyik vezető vállalata, székhelye az izraeli Rehovotban van, és Európában és az Egyesült Államokban is rendelkezik irodákkal – társalapítója és vezérigazgatója igyekezett definiálni a fogalmat. Elmagyarázta, hogy az előállítás folyamata az egészséges élő állatból vett kis kezdeti sejtmintából származó indítósejtek kiválasztásával kezdődik.

Ezek a sejtek ezután tápanyagokban (cukrokban, aminosavakban, lipidekben, vitaminokban stb.) gazdag közeggel felszerelt bioreaktorokban fejlődnek. Majd az állat testében lévő extracelluláris mátrixot növényi alapú mátrixra cserélik. Ez olyan struktúrát biztosít, amelyen a sejtek növekednek, szerveződnek, és izomszövetet képeznek.

„A tenyésztett hús a termékek és koncepciók végtelen lehetőségeit kínálja” – mondta Gabriel Lesveque, szerinte a tenyésztett hús kiegészíti majd a hagyományos mezőgazdaságot.

Didier Toubia szerint „a tenyésztett hús áthidalhatja a szakadékot a biogazdálkodás korlátozott termelési kapacitásai és a hús iránti növekvő globális kereslet között, miközben lehetővé teszi a nagyobb rugalmasságra és fenntarthatóságra való áttérést”.

3. Milyen kihívások várnak a tenyésztett húsra?

A gyártási folyamatok ellenőrzésén és a költségek csökkentésén túl számos kihívással kell szembenézniük a Toubia által „mezőgazdasági forradalomként” leírt új technológiákkal foglalkozó startupoknak: etikai, szabályozási és környezetvédelmi kihívásokkal, nem megfeledkezve a fogyasztói elfogadottságról.

„Ez az új termék valóban hús?” – tette fel a kérdést Ellies-Oury, kijelentve, hogy az „izom” (amely főként jól szervezett izomrostokból áll) és a „hús” két különböző fogalom. Majd így folytatta: „Az induló vállalkozásoknak nagy kommunikációs tevékenységgel, különösen a média segítségével sikerült a mindennapi nyelvben a ’hús’ elnevezést ezekre a ternyésztett izomrostokra ráerőltetniük”. Bemutatta a felmérés eredményeit, amelyek szerint a brazil vagy kínai fogyasztók sokkal inkább hajlandóak rendszeresen fogyasztani a tenyésztett hústermékeket, mint a franciaországiak.

4. Hol tart ma a tenyésztett hús?

Laisney rámutatott, hogy több országban (USA, Izrael, Katar, Szingapúr) már több gyár is létrejött.

Toubia elmondta: „Most fejeztük be az első üzemünk építését, amely 2023-ra évi 8-10 tonnát fog termelni, 2025-2026-ra pedig évi több ezer tonnára számítunk”.

5. Milyen esélyei vannak a takarmányozási üzletágnak?

Végül, az állati takarmányok beszállítói számára ezek a tenyésztett húsprojektek is jelenthetnek egy olyan fejlesztési rést, amely a bioreaktorok összetevői iránti igényeket elégíti ki.

Ahogyan azt Pierre-André Geraert, az Adisseo tudományos marketingigazgatója, kifejtette: „Az állati fehérjék előállításának minden jelentős szereplője számára időszerű, hogy jobban megértse a termelési módszerek összes lehetőségét és fejlesztését.

 Az ipari sejtes húsok fejlesztéséhez természetesen szükség lesz kiegészítő táplálkozási megoldásokra, amelyek versenyképesek, és jelentős mennyiségben támogatják a termelési ambíciókat, és fontos, hogy már most foglalkozzunk velük”.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás