A tavasz a kerti nagytakarítás és metszés ideje, ilyenkor nagyon sok hulladék keletkezik a talajon. Sajnos sokan még mindig elégetik az elszáradt gallyakat és elhalt növényeket. Belterületen ráadásul csak szigorú feltételek mellett ott lehet égetni, és csak ott, ahol ezt az önkormányzati rendelet lehetővé teszi. Ha valaki feleslegesen égeti el a növényi hulladékot, komoly büntetésre is számíthat, mert ezzel rengeteg káros anyagot juttat a levegőbe, ráadásul a tűzveszély is komoly kockázatot jelent. Többféle eszköz áll rendelkezésünkre, hogy égetés helyett környezetbarát módszerekkel tartsuk rendben a kertet.

A Kiskertblogger anyagát szemléztük. Eszerint a modern kertész komposztálóba gyűjti a szerves hulladékot. Ehhez mindössze néhány négyzetméter árnyékos helyre és némi időre van szükség. A komposztálandó anyag aprítását bízhatjuk aprítógépre, vagy metszőollóval is megtehetjük ezt. Aztán az egyszerű szerkezetben az elhalt növényi részeket mikroorganizmusok bontják le és alakítják át növényi trágyává. Rendszeres keveréssel, nedvesen tartással a kerti hulladék 1 év alatt tápanyagban gazdag humusszá alakul. Hasznosak a folyamathoz a komposztálódást gyorsító anyagok és indító kultúrák. Az elhalt, levágott füvet, kisebb ágakat pedig a bokrok és ágyások közé is szórhatjuk, mert táplálják a növényeket és megakadályozzák a gyomnövények terjedését.

A gallyakat és a zöldhulladékot nem érdemes elégetni, összeszedve, komposztálva egy év elteltével hasznos tápanyag nyerhető belőlük a kiskert számára

Érdemes gyűjteni az esővizet

A tisztított, klórozott csapvíz napi használata helyett a pénztárcánkat és a környezetet is kíméljük, ha összegyűjtjük és felhasználjuk az esővizet. A tárolóból szárazabb napokon szivattyú vagy locsolóedény alkalmazásával öntözhetjük a kerti növényeket. Ma már kertünk stílusához illő, ízléses design darabokat is, például kerámiaamforákat is választhatunk ehhez. Az esővízgyűjtésnél már az eresznél elkezdhetjük a víz tisztítását, ha a csatornát falevélgátlóval fedjük. Ezzel akár 150-200 liter vizet is összegyűjthetünk egy méretes esővíztárolóval, ami jelentős összeg megtakarítását is jelenti.

A földtúrót is ki lehet penderíteni

A vakondok ellen a legkímélőbb módszer a napelemes vakondriasztó, mely 650 méteres hatósugarával hanghullámok kibocsátásával riasztja el a földalatti alagútépítő jószágot. A nagy hatékonyságú szolárpanel kedvező időjárás esetén ismét feltölti a berendezés elemét.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás