A tavasz a kerti nagytakarítás és metszés ideje, ilyenkor nagyon sok hulladék keletkezik a talajon. Sajnos sokan még mindig elégetik az elszáradt gallyakat és elhalt növényeket. Belterületen ráadásul csak szigorú feltételek mellett ott lehet égetni, és csak ott, ahol ezt az önkormányzati rendelet lehetővé teszi. Ha valaki feleslegesen égeti el a növényi hulladékot, komoly büntetésre is számíthat, mert ezzel rengeteg káros anyagot juttat a levegőbe, ráadásul a tűzveszély is komoly kockázatot jelent. Többféle eszköz áll rendelkezésünkre, hogy égetés helyett környezetbarát módszerekkel tartsuk rendben a kertet.

A Kiskertblogger anyagát szemléztük. Eszerint a modern kertész komposztálóba gyűjti a szerves hulladékot. Ehhez mindössze néhány négyzetméter árnyékos helyre és némi időre van szükség. A komposztálandó anyag aprítását bízhatjuk aprítógépre, vagy metszőollóval is megtehetjük ezt. Aztán az egyszerű szerkezetben az elhalt növényi részeket mikroorganizmusok bontják le és alakítják át növényi trágyává. Rendszeres keveréssel, nedvesen tartással a kerti hulladék 1 év alatt tápanyagban gazdag humusszá alakul. Hasznosak a folyamathoz a komposztálódást gyorsító anyagok és indító kultúrák. Az elhalt, levágott füvet, kisebb ágakat pedig a bokrok és ágyások közé is szórhatjuk, mert táplálják a növényeket és megakadályozzák a gyomnövények terjedését.

A gallyakat és a zöldhulladékot nem érdemes elégetni, összeszedve, komposztálva egy év elteltével hasznos tápanyag nyerhető belőlük a kiskert számára

Érdemes gyűjteni az esővizet

A tisztított, klórozott csapvíz napi használata helyett a pénztárcánkat és a környezetet is kíméljük, ha összegyűjtjük és felhasználjuk az esővizet. A tárolóból szárazabb napokon szivattyú vagy locsolóedény alkalmazásával öntözhetjük a kerti növényeket. Ma már kertünk stílusához illő, ízléses design darabokat is, például kerámiaamforákat is választhatunk ehhez. Az esővízgyűjtésnél már az eresznél elkezdhetjük a víz tisztítását, ha a csatornát falevélgátlóval fedjük. Ezzel akár 150-200 liter vizet is összegyűjthetünk egy méretes esővíztárolóval, ami jelentős összeg megtakarítását is jelenti.

A földtúrót is ki lehet penderíteni

A vakondok ellen a legkímélőbb módszer a napelemes vakondriasztó, mely 650 méteres hatósugarával hanghullámok kibocsátásával riasztja el a földalatti alagútépítő jószágot. A nagy hatékonyságú szolárpanel kedvező időjárás esetén ismét feltölti a berendezés elemét.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás