A stevia vagy sztívia egy rendkívül alacsony kalóriatartalmú édesítőszerként robbant be az élelmiszerpiacra, és gyógynövényként is számos kedvező hatást gyakorol az emberi szervezetre. Ennek köszönhetően nagyon drága. Sokan nem tudják viszont, hogy a növény akár otthon is egyszerűen termeszthető. Magról vagy palántáról nevelve, a leveleket jókor begyűjtve, kis odafigyeléssel és törődéssel magunknak is előállíthatunk belőle.

A stevia az őszirózsafélék családjába tartozó, nagyjából 240-260 fajt számláló növénynemzetség. Az Észak-Amerika nyugati felén és Dél-Amerikában őshonos fajok lágy szárú vagy fás szárú, cserje termetű növények. A jázminpakóca (S. rebaudiana) nevű faj leveleit édesítésre használják, mivel a benne található szteviol glikozid a cukornál 300-szor édesebb ízű.

Otthon is eredményesen termeszthető a szuperédesítő stevia

A Kiskertblogger írta meg, hogy a stevia sütéshez és főzéshez is kitűnően használható, mert édes íze ellenére gyakorlatilag nem tartalmaz kalóriát, valamint nem emeli a vércukorszintet sem. Ezáltal a sztíviával édesített ételeket és italokat a cukorbetegek és a diétázók is fogyaszthatják. Továbbá antioxidáns hatású, véd a fogszuvasodástól, valamint támogatja az immunrendszer megfelelő működését, és segít a koleszterinszint normalizálásában. A cikk összefoglalta, hogyan termeszthető otthon a sztívia.

Így érdemes magról nevelni a növényt

A magról nevelt növénynél figyelni kell arra, hogy korán, március elején érdemes őket kicsíráztatni, hogy szép palánták legyenek belőlük. A magokat nem szabad túl mélyre tenni a földbe. A legoptimálisabb a föld felszínén tartani őket. Kicsírázásukhoz 10-15 nap szükséges, majd amikor a palántán 5-6 levél már megjelent, akkor ki is ültethetőek a szabadba. A növények a hidegre nagyon érzékenyek, ezért csak akkor szabad kirakni őket, ha a föld hőmérséklete 8-10 fokra melegszik. A növényeket egymástól 50 centiméterre, tápanyagban gazdag talajba kell ültetni. A növényt kertészetben is be lehet szerezni, így nem kell a magokkal foglalkozni. Fontos, hogy a stevia tavasztól késő őszig napos helyen legyen, illetve, hogy rendszeres öntözést, de egyszerre mindig csak kevés vizet kapjon. Mivel érzékeny a fagyra, télen a szobában, egy világos helyre érdemes tenni.

Két módszer a szüretre

Az egyik szerint az őszi virágzás előtt kell learatni, mert a levelek ilyenkor a legédesebbek. A másik vélemény az, hogy minél később aratjuk le a növény, annál jobb, mert így nő a stevia növények szteviozid koncentrációja. A leveleket akár egy kifeszített szúnyoghálón is meg lehet szárítani.

https://www.youtube.com/watch?v=gUGNlKr2i3Q
Így néz ki a stevia ipari betakarítása

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Klímaváltozás és vízhiány: A talaj alatti tározókban rejlik a jövő?

2024.11.24.

Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási minták – a gyakori aszályok és heves esőzések – új vízgazdálkodási megközelítéseket igényelnek. Az egyik legígéretesebb javaslat a felszín alatti tározók tudatos kihasználása, amely új utakat nyithat az árvizek és aszályok elleni küzdelemben.

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás