A WWF Románia tájékoztatása szerint a helyi Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium nemrégiben jóváhagyott egy olyan intézkedéscsomagot az afrikai sertéspestis elleni küzdelem keretében, ami nagyban veszélyezteti több Romániában megtalálható állatpopuláció fennmaradását, és komoly károkat okozhat az ökoszisztémának - számolt be a Transindex.ro-ra hivatkozva az Index. Egy rendelet a vaddisznók vadászati kvótáinak kiegészítése mellett elrendeli több Romániában védett faj, többek között a rókák, sakálok kilövését is, mivel a helyi hivatal úgy véli, ezek az állatok is felelőssé tehetők a vírus terjedéséért.
A rókák és sakálok húzzák a rövidebbet a romániai sertéspestis elleni harcban (Fotó: Pixabay, Kaz)
A WWF Románia szerint a 2018-2019-es évre 10 361 sakál (ez a Romániában fellelhető sakálpopuláció 72%-a), továbbá 49 966 róka (a romániai rókapopuláció 67%-a) levadászását rendelték el. A közlemény kiadója szerint egy ilyen mértékű kiirtás drasztikus hatással lehet az ökoszisztémára, ráadásul a kibocsájtott rendelet nem garantál védelmet a szigorúan védet fajok számára sem, mint amilyen a farkas, a medve vagy a hiúz. Ráadásul a súlyos negatív hatásokat okozó intézkedéseket semmilyen tudományos vizsgálat nem támasztja alá, és teljes mértékben szembemennek az Európai Uniónak a hasonló helyzetekre kidolgozott stratégiájával, ami a fertőzött területeken a vadászat teljes tilalmát, valamint a járvány kezelésének szigorú szabályozását írja elő. A kiadott vélemény szerint a radikális intézkedések nem fogják megoldani a problémát, hanem súlyosbítani fogják azt, mivel a szervezet szerint a vadászatok során keletkező zaj csak meg fogja zavarni a vaddisznókat, akik emiatt vándorolni fognak, és tovább terjesztik a vírust. A WWF megfigyelői egyébként azt állítják, hogy a Duna-Deltában található sakálpopuláció már hozzájárult a vírus visszaszorításához, ugyanis rengeteg fertőzött vaddisznótetemet fogyasztottak el. A szakértők szerint, ezért a térségben a ragadozókra történő vadászatok elrendelése csak tovább fogja súlyosbítani a helyzetet.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás