Óvakodjunk a mérgező hasonmásoktól! 10 „gonosz” gyümölcs
Az ősz varázslatos időszak a szabadban való felfedezésre, a változó levelek élénk színeivel és a csípős levegővel minden túrán felpezsdít. De a réteken és erdőkön való vándorlás során csábító bogyós gyümölcsökre bukkanhatunk, amelyek az ismerős kerti gyümölcsök vadon élő változatának tűnnek. Azonban itt is igaz a mondás – nem mind arany, ami fénylik –, sok ilyen bogyó ártalmas, sőt akár halálos is lehet, ha elfogyasztjuk.
A vadbogyók rejtett veszélyei
Bár csábító megkóstolni a természet bőséges gyümölcseit, egy mérgező erdei bogyó összetévesztése az ehetővel súlyos egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Elengedhetetlen, hogy felismerjük a biztonságos és káros bogyók közötti különbséget, mivel egyesek egyszerűen ehetetlenek, míg mások egyenesen mérgezőek lehetnek. Öszeállítottunk a 10 leggyakrabban előforduló erdei bogyós növény listáját, amelyekkel idén ősszel bárki találkozhat – a legkevésbé mérgezőtől a legveszélyesebbig.
10. Fekete ebszőlő vagy fekete csucsor (Solanum nigrum)
A fekete csucsor a világ számos részén megtalálható, beleértve Európát, Ázsiát és Észak-Amerikát. Jellemzően bolygatott talajokon nő, például kertekben, utak szélén és nyílt területeken. Míg érett bogyóit néha a hagyományos orvoslásban is használják, a növényt nem ajánlják emberi fogyasztásra potenciálisan mérgező összetevői miatt. Egyes madárfajok azonban nyugodtan megehetik a bogyókat, elősegítve a növény magvainak szétterülését.
Hirdetés
9. Lonc (Lonicera spp.)
A loncfajok elterjedtek a mérsékelt égövi régiókban, különösen Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában. Általában erdőkben, sövényekben és néha kertekben dísznövényként találhatók. Az élénkvörös vagy narancssárga bogyók enyhén mérgezőek az emberre, lenyelésük esetén gyomor-bélrendszeri szorulást okoznak, de sok madár, például a rigó, károsodás nélkül elfogyasztja őket.
8. Fagyal (Ligustrum spp.)
A sövényben általában használt fagyal ősszel fekete vagy sötétlila bogyókat hoz. Az Európában, Ázsiában és Amerikában széles körben elterjedt ligetes bogyók mérgezőek, hányingert, hányást és hasi fájdalmat okozhatnak.
7. Magyal (Ilex spp.)
A magyalnövények Európa, Észak-Amerika és Ázsia régióiban honosak. Leggyakrabban erdőkben és erdőszéleken találhatók, árnyékos vagy részben árnyékos területeken virágoznak. A magyal fényes piros bogyói nem ehetők az ember számára, és hányást és hasmenést okozhatnak. Ugyanakkor értékes téli táplálékforrást jelentenek a madarak, például a feketerigó, a sárgarigó és a vörösbegy számára.
6. Amerikai alkörmös vagy amerikai karmazsinbogyó (Phytolacca americana)
Az amerikai alkörmös általában az Egyesült Államok keleti részén, Kanada egyes részein és Európa néhány régiójában található. Nyílt területeken, utak mentén és bolygatott területeken nő. A növény sötétlila bogyói rendkívül mérgezőek az emberekre és az állatokra, de az olyan madarak például, mint a gyászgalambok gyakran megeszik őket, elősegítve a magvak terjedését.
5. Bodza (Sambucus spp.)
A bodzanövények Európában, Észak-Amerikában és Ázsia egyes részein találhatók. Általában erdőkben, sövényekben és patakok mentén nőnek. Míg a nyers és éretlen bogyók veszélyesek lehetnek az emberre a cianogén glikozidok miatt, a madarak, például a feketerigók és pintyek biztonságosan fogyasztják őket a magas tápanyagtartalom miatt. Miután teljesen érett és megfelelően megfőtt, a bogyókból szirupok, lekvárok és borok készíthetők, amelyek gazdag ízük és potenciális egészségügyi előnyei miatt népszerűek.
4. Boroszlán (Daphne spp.)
A Daphne fajok Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában őshonosak. Gyakran megtalálhatók erdei területeken és kertekben díszcserjékként. A növény apró, fényes bogyós fürtöket hoz létre, amelyek nagyon mérgezőek az emberre, de egyes madarak ártalom nélkül megehetik őket, hozzájárulva a növény magjainak szétterjedéséhez.
3. Ebszőlő csucsor vagy keserű csucsor (Solanum dulcamara)
Az ebszőlő csucsor egy évelő szőlő, amely Európában és Ázsiában őshonos, de széles körben elterjedt Észak-Amerikában. Ez a növény jellemzően nedves, árnyékos környezetben nő, például vizes élőhelyeken, erdők szélén és a folyópartok mentén. Ősszel kicsi, fényes vöröstől liláig terjedő bogyókat hoz, amelyek nagyon mérgezőek az emberekre és a háziállatokra. Ezek a bogyók szolanint és más mérgező alkaloidokat tartalmaznak, amelyek olyan tüneteket okozhatnak, mint az émelygés, hányás, hasmenés, és súlyos esetekben légúti vagy neurológiai problémák. Annak ellenére, hogy az emberre mérgező, a bogyókat gyakran fogyasztják a madarak, ami elősegíti a magvak szétterülését.
2. Békabogyó (Actaea spp.)
A vörös békabogyó (Actaea rubra) és a fehér békabogyó (Actaea pachypoda) rendkívül mérgező növények, amelyek Észak-Amerikában és Európában őshonosak. Ezek a növények általában árnyékos, nedves környezetben, például erdőben nőnek. Élénkpiros vagy fehér bogyóik erős méreganyagokat tartalmaznak, amelyek súlyos gyomor-bélrendszeri zavarokat okozhatnak, beleértve az émelygést és a hányást, és lenyelés esetén életveszélyes szívproblémákhoz vezethetnek. Vonzó megjelenésük megtévesztő lehet, így vadon különösen veszélyesek.
1. Nadragulya (Atropa belladonna)
A nadragulya Európában, Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában őshonos, és gyakran nő erdőkben, tisztásokon és árnyékos ösvényeken. Ez a harang alakú lila virágairól ismert évelő növény fényes fekete bogyókat hoz, amelyek rendkívül mérgezőek az emberre, és erős alkaloidokat, például atropint és szkopolamint tartalmaznak. Ezek az anyagok sokféle tünetet okozhatnak, beleértve a homályos látást, a hallucinációkat, és lenyelés esetén akár halált is okozhatnak. Érdekes módon egyes madárfajok képesek elfogyasztani ezeket a bogyókat anélkül, hogy mérgező hatást szenvednének, ami elősegíti a növény szaporodását.
Mi a teendő, ha vadbogyót evett, és kétségei vannak?
Ha megkóstolt néhány bogyót a vadonban, és kétségei támadtak a biztonságukat illetően, nagyon fontos, hogy gyorsan cselekedjen. Először próbálja meg azonosítani a növényt, ha lehetséges – készítsen fényképet, vagy jegyezze fel a jellemzőit. Kerülje az evést vagy ivást, mert az zavarhatja a tüneteket vagy a kezelést. Azonnal kérjen orvosi segítséget, a lehető legtöbb információt megadva a bogyókról és a növényről. Jobb biztonságban lenni, és szakemberrel kivizsgáltatni, még akkor is, ha nem biztos a helyzet súlyosságában.
Amikor élvezzük az ősz szépségét, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a természet rejtett veszélyeivel. Bár a listán szereplő bogyók csábítónak tűnhetnek, szigorúan kerülni kell őket. Ne feledje, ha kétségei vannak, jobb, ha az erdei bogyókat érintetlenül hagyja, és nem teszteli. A biztonság sokkal fontosabb, mint a vadon termő gyümölcs mulandó íze.
(Forrás: garden-guide.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés