Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkünkben összeszedtünk néhány fontos tudnivalót, amelyek nélkül nem biztos, hogy sikerül életképes palántákat nevelnünk.

A leggyakrabban előforduló hiba, hogy vagy túl sok, vagy éppen túl kevés vizet adunk az elvetett magoknak. Mindkét eset káros lehet a magokra, így nagyon figyelni kell a víz mennyiségére. Célszerű ültetőközegként kókuszrostot használni és vizet csak a cserép alá önteni, ugyanis a kókuszrost így csak annyi nedvességet fog felszívni, amennyi ténylegesen szükséges a növény fejlődéséhez.

Biztosítani kell a megfelelő megvilágítást és annak kellő időtartamát, csak így fejlődhetnek palántáink megfelelően. Célszerű délre néző ablakokba tenni a cserepeket főleg akkor, ha a természetes fény több mint 12 órán keresztül biztosított. Amennyiben kevés a természetes fény időtartama, kiegészíthetjük a megvilágítást mesterséges fényforrásokkal is.

Fontos a megfelelő hőmérséklet biztosítása is, mert ennek hiányában a gyökerek fejlődése elégtelen lesz és palántánk akár el is halhat. Palántamelegítő alátéttel biztosíthatjuk a tökéletes hőmérsékletet, de ilyenkor olyan ültetőközeget kell választani, amit az alátét nem tud gyorsan kiszárítani.

Célszerű a szükségesnél több magot vetnünk, így nagyobb esély van arra, hogy használható palántáink fejlődjenek, adott esetben még válogathatunk is a kiültetendő példányok között.

A legkomolyabb probléma, ami valószínűleg minden palántaneveléssel foglalkozó kertimádót érintett már valaha: a palántadőlés. Sokan, sok féle ellenszert említettek már a betegség ellen, jöjjön néhány közülük:

  • a földet, amelybe a magokat szeretnénk elvetni, kezeljük hővel. Ekkor minden kórokozó, baktérium, vírus, ami a talajban van, elpusztul. (más kérdés, hogy a hasznos baktériumok is eltűnnek a talajból…)
  • Állítólag a kamillatea is csodákra képes. Ezzel az oldattal permetezzük le a palántaföldet, később a palántákat is kezeljük vele mindaddig, amíg nem ültetjük ki őket a kertbe,
  • a Sampion nevű, réztartalmú gombaölő is hatásos ellenszer lehet.

Sok sikert a palántaneveléshez!

Forrás: hobbikert.hu

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás