Hogy a pálinka Erdélyben is pálinka lehessen
Bár az erdélyi magyarok is hódolnak a pálinka készítésének és fogyasztásának, hivatalosan nem létezik pálinka Erdélyben. A magyar földrajzi eredetvédelem szerint ugyanis nem lehet ezen a néven nevezni az ottani szíverősítőt. Magyarország keresi a jogi megoldást arra, hogy az erdélyi pálinkatermelők is használhassák a pálinka kifejezést.
Az eredetvédelem miatt nincs pálinka Erdélyben
Jelenleg a pálinka földrajzi eredetvédelemmel rendelkezik az Európai Unióban, és csak Magyarországon, illetve négy ausztriai megyében lehet kereskedelmi céllal pálinkát készíteni - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Továbbra is keressük a jogi megoldást arra, hogy az erdélyi pálinkatermelők is használhassák termékükre a pálinka megnevezést – tette hozzá.
Az Erdélyi Pálinka Lovagrend is elismeri, hogy Magyarországra és Romániára egyazon uniós eredetvédelmi előírások vonatkoznak. Hiszen mindkét ország az Európai Unió tagja – nyilatkozta az Agrárszektor.hu-nak Barabás Attila, a Magyar Pálinka Lovagrend Egyesület elnöke. Az erdélyi és a magyar szervezet tavaly decemberben megállapodást kötött. Ebben a magyar lovagrend tudomásul veszi, hogy a köznapi értelemben és szóhasználatban az erdélyiek is alkalmazhatják a pálinka elnevezést, de a kereskedelmi forgalomba kerülő párlatoknál betartják a törvényi előírásokat. Vagyis azok címkéin nem szerepelhet a pálinka megnevezés.
Hirdetés
Arról, hogy a magyar pálinkát az Európai Unió eredetvédettséggel látta el, így kizárólag a magyar földön, magyar gyümölcsből előállított párlatot lehet ilyen névvel ellátni, ebben a korábbi cikkünkben olvashat többet.
Ha az eredetvédelmi szabályok megváltoznak, akkor mindkét félre nézve érvényesek lesznek valamennyi előnyükkel és hátrányukkal együtt - mondta Barabás Attila.
Szent a béke a lovagrendek között
Az elnök szerint eddig az jelentette a legnagyobb feladatot, hogy a két lovagrend nem kommunikált egymással. Ezért nem is ismerte a másik fél álláspontját. Ezért a decemberi megállapodás lényege, hogy a felek tiszteletben tartják a törvényi előírásokat, szakmai megoldásokat keresnek és közösen ápolják a pálinka hagyományait – zárta gondolatát.
Kettőből semmi a románok kérésére
Románia egyébként már kétszer is hivatalosan kérvényezte az Európai Uniónál, hogy a pálinka elnevezést lehessen használni az ott előállított gyümölcspárlatokra is. Brüsszel viszont a kéréseket éppen arra hivatkozva utasította el, hogy az uniós szabályozás szerint csak azt a párlatot nevezhetik pálinkának, amely Magyarországon, illetve a négy ausztriai megyében megtermett gyümölcsből készült.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés