A magyar házi pálinka külföldön nem igazán híres – bármit is gondolunk erről - , mivel, szinte minden országnak van valamilyen, gyümölcsből főzött, erős itala. Panaszkodnak is a nagytermelők, hogy exportálni szinte lehetetlen a termékeiket, a száraz adatok azonban ennek az ellenkezőjét mondják.

Magyarországon a házi pálinka fogyasztásának kultúrája van. Szinte nincsen olyan felnőtt, aki legalább egyszer az életében ne fogyasztott volna a nedűből, de többen vannak, akik rendszeresen fogyasztják.

Olyannyira hazánkhoz kötődik, hogy még az erdélyi pálinkát sem lehet ezen a néven nevezni a szigorú eredetvédelmi szabályok miatt. Talán ebből – a név erős védelem miatt – adódik az is, hogy a pálinka külföldön nem igazán terjedt el. Sokak szerint nehéz külföldi felvevő piacot találni.

A magyar Rézangyal Kft. például éppen ezért a Coca-Colával szerződött le pálinkáik forgalmazására, sőt, mára már a márka jogai is a multi kezében vannak. A cég vezetése ezektől a lépésektől az exportlehetőségeik bővülését várja.

A Coca Cola segít terjeszteni a magyar pálinkát a világ különböző országaiban (Fotó: origo.hu)
 

Ahhoz képest, hogy az ágazat szereplői panaszkodnak a nehéz exportkörülmények miatt, a földművelésügyi miniszter szerint ugyanakkor, Magyarországról - különböző kereskedelmi csatornákon - 76 országba jut el pálinka . Azt ugyan pontosan senki nem tudja megmondani, pontosan mennyi, néhány információ azért fellelhető a hazai pálinka-előállításról. A jövedéki adó nyilvántartás azt mondja, hogy idén májusig 379 ezer hektoliterfok pálinkát főztek ki a hazai termelők, ami körülbelül 758 ezer hektolitert jelent.

Kiderült az is, hogy csupán 11 olyan, magyar pálinkát felvásárló ország van, amely tagja az Európai Uniónak. A többi ország között megtalálható például Norvégia, Kanada, Oroszország, de még Jordánia, Burkina Faso, vagy éppen Kongó is. Lehet, hogy mégsem olyan rosszak az exportlehetőségek, ahogy azt a termelők érzik?

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás