Talán az egyik legnépszerűbb zöldség a kiskertekben a paradicsom, de akár balkonon is könnyedén termeszthetjük. Rengeteg fajta közül választhatunk már, ültethetünk különböző színű és méretűeket is. Termesztése nem bonyolult, odafigyeléssel egész nyáron ellát minket finom termésével, és a saját kertben termesztett paradicsomnál nincs finomabb.

A paradicsom melegigényes növény, ezért mindig érdemes palántázni. Vehetünk palántát a kertészetekben, de ilyenkor figyeljünk arra, hogy egészséges, elég magas és ne fakó, hanem inkább sötétebb levelű növényt válasszunk. Érdemes azonban kipróbálni a magról való szaporítást, amit a legjobb ha március közepén teszünk meg. A vetőmagot mindig megbízható helyről szerezzük be, és a mag ne legyen régi, mert akkor nem fog csírázni. A leszedett termések magjait nem érdemes azonban elraknunk jövőre, mert a hibrid fajták nem nőnek ugyanúgy a következő évben.

Ha magot ültetünk, elég pár szemet raknunk egy lyukba, és ha a növényeink elérik a 10-15 centiméteres magasságot, és elég erősek, ki is ültethetjük őket a végleges helyükre. Sokan gondolják azt, hogy a palánták kiültetésével meg kell várni a május közepét, azonban ha jó az idő, akkor ezt már április második felében megtehetjük. Jó idő esetén egy hét alatt gyökeret eresztenek új helyükön, így ha fagy is jön, majd később tőből kihajtanak.

 
Különleges paradicsomot is egyszerűen termeszthet bárki a kertjében
 

A palántákat mindig olyan helyre ültessük, ahol legalább napi 8 órán keresztül éri őket a napfény. Mélyen ültessük el őket, mert a növény a száron is képes gyökereket fejleszteni, ez is segíti a tápanyagellátását. Körülbelül 50-70 centiméter távolságra ültessük a növényeket, így a levegő sokkal jobban átjárja majd őket. Ha a palánta már virágzik, kiültetéskor csípjük le őket. A folytonnövő fajtáknál ne feledkezzünk meg a karózásról sem! Ezeket a fajtákat a legjobb egy száron nevelni, de a gyengébb oldalhajtásokat és hónaljhajtásokat folyamatosan távolítsuk el, így minden energia majd a főszárra összpontosul, és így lesznek megfelelő méretű és mennyiségű terméseink.

A palántákat érdemes zsurló vagy csalánlével öntözni, ezt otthon magunk is elkészíthetjük. Kiültetés után mindig locsoljuk meg alaposan a növényeket.

A trágyázást nem igényli, de zöldmulcsot, szalmát vagy más szerves talajtakarót rakhatunk a tövek alá. A paradicsom a szerves anyagokban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt szereti, szabadföldben azonban a laza, de a kötöttebb talajokat is jól viseli.

A termések kötődése és a bogyónövekedés során nagyon fontos a megfelelő öntözés. A talajt sose hagyjuk kiszáradni, és a vizet minden esetben a paradicsom tövéhez juttassuk. A virágzásig azonban csak mértékkel öntözzük. A kártevők és kórokozók ellen nyár elején érdemes permetezni. Amikor a bogyók már színesednek, akkor nem szabad, mert nem lesz fogyasztható a termés.

Forrás: agrarszektor.hu

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás