A fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) hatalmas károkat okozhat a napraforgó-, a repce-, és a szójaállományokban. Ha a betegség tünetei megjelennek a növényeken, a betakarítást követően a szklerotínia kitartó képletei, a szkleróciumok a földbe jutnak. Életképességük akár 10 év is lehet, ezért bármikor képesek fertőzést indítani, ha érzékeny gazdanövény kerül a területre. Hirtelen szövetelhalást előidézve kényszerérés, ezermagtömeg-csökkenés, betakarítási veszteség jelentkezik, a terméskiesés pedig bizonyos évjáratokban akár 50–60 százalékos is lehet. A károk csökkentésében egy hiperparazita gomba segít a gazdáknak.

A repcében idén az időjárás kedvezett a fertőzésnek. Az állományokban a szkle­rotínia ivaros termőtesteit, az apotéciumokat is meg lehetett találni, és a jellemző tünetek is megjelentek. A napraforgó vetése után kialakult időjárás is kedvezett a fertőzésnek, a primer fertőzés tünetei a napraforgó állományokban is megtalálhatóak - írta az Agro Napló.

A Coniothyrium minitans hiperparazita gomba jelenti a megoldást a szklerotínia előfordulásának csökkentésére - képünk a napraforgóról illusztráció

Így lehet a szkleróciumok mennyiségét, a fertőzési forrásokat megszüntetni a talajban

A Coniothyrium minitans hiperparazita gomba kizárólag a szkleróciumok elpusztítására specializálódott gazdaspecifikus faj. Ha az elmúlt években volt a szklerotíniára fogékony növény a területen, és tapasztaltunk fertőzést is ott, ahová repcét tervezünk, érdemes bevenni a technológiába ezt a gombát tartalmazó készítményt. Hosszabb távon a talaj mikrobiológiai készletét is gazdagítja ez az őshonos gomba - írják. A Coniothyrium gomba sikerrel pusztítja el a szkleróciumokat, azok felületén apró kinövéseket képezve. Ezek a dudorok már a hiperparazita gomba spórái.

Így illeszthető a technológiába

A repce vetése előtt a talajmunkákkal juttatható ki. Az őszi talajállapotok között intenzíven tud szaporodni, és „táplálkozni” a szkleróciumokkal, jelentős mértékben csökkentve azok életképességet és fertőzőképességét. A tarlóhántások, talajmunkák előtt javasolt kijuttatni, és bedolgozni a talajba. Már egy sekély tarlóhántás is elegendő ehhez. Amennyiben a kalászos után a következő tavaszon napraforgót vagy szóját tervezünk vetni, akkor a tarlóhántás előtt is kijuttatható, majd bedolgozva késő őszig képesek lehetnek lecsökkenteni a talaj szkleróciumtartalmát.

https://www.youtube.com/watch?v=X1wztPM6cEg
Így hat a Coniothyrium minitans

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás