A nyári időszak könnyítést jelent az állattartóknak takarmányozás terén. Ilyenkor kihajtják a legelőre állataikat, akik vidáman legelésznek naphosszat. Az ördög azonban sosem alszik, állataink ilyenkor is komoly veszélynek vannak kitéve, elsősorban az élősködők miatt.

Juhok, kecskék és szarvasmarhák uralják nyáron a legelőket. Reggeltől estig legelésznek és élik mindennapjaikat. Közben azonban számos külső és belső élősködő veszélyezteti őket, melyek akár minden állatra veszélyesek lehetnek, de vannak köztük fajspecifikusak is.

A nedvességhez kötött életciklusairól ismert közönséges májmétely elsősorban tavasszal veszélyes a haszonállatokra, de ahol egész évben vizes, nedves a talaj, ott bármikor képes problémát okozni. A lárvák legelés közben jutnak a kérődzők szervezetébe, majd a bélből kirágva magukat jutnak el a májba. Ott szövetroncsolás segítségével bevérzéseket okoznak. Gyenge fertőzöttség esetén az állatok étvágytalanok lehetnek, termelésük gyengül. Erősen fertőzött területeken azonban az állatok akár el is pusztulhatnak. A bendőmétely hasmenést okoz, amibe durva esetben az érintett állat bele is pusztulhat. A lándzsásmétely az előzőekkel ellentétben a száraz területeket kedveli, elsősorban a gyenge kondícióban lévő állatokat veszélyezteti, és még gyengébbé teszi őket.

Számtalan veszély leselkedik a legelésző jószágokra
 

A galandférgek a páncélos atkák segítségével jutnak az állatok szervezetébe, ugyanis ez az atkafajta a galandféreg lárvák közti gazdája. A lárvák a vékonybélben petéznek le, majd a peték a külvilágba jutnak. A galandféreg fertőzöttség elsősorban a fiatal állatokat veszélyezteti, hasmenést, testsúlyvesztést, sőt, elhullást is okozhat.

Az orsóférgek elég problémásnak számítanak, ugyanis nehéz kimutatni jelenlétüket az állatok szervezetében. Elsősorban szájon át jutnak be az érintett jószágokba, de a szoptatás során, az anyatejjel is képesek átkerülni egyik állatból a másikba. Ennek oka, hogy a lárvák az izomszövetekben és a tőgyszövetben hosszú ideig képesek nyugalmi állapotban maradni, jelenlétük azonban ebből kifolyólag nehezen kimutatható. A kifejlett férgek egyébként étvágytalanságot, bélgyulladást és hasmenést okozhatnak. Kifejlett korukra elérhetik akár a 30 cm-t is.

A paraziták ellen elsősorban a megelőzést kell kiemelni, mint védekezési módot. Fontos, hogy csak parazitamentes állatok kerüljenek ki tavasszal a legelőre. Ezt laboratóriumi vizsgálatokkal lehet kideríteni. A beteg állatokat gyógyszeres kezelésnek kell alávetni, csak ezt követően kerüljenek legelőre.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás