Pedig nem a szemétbe való az almahéj: szuper anyagokat tartalmaz
Nem szabad kidobniuk a gyümölcs héját azoknak, akik szeretnék maradéktalanul kihasználni az alma jótékony hatását, mert az tele van értékes tápanyagokkal. Az egyik legegészségesebb gyümölcs nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, amelyek legjava a héjban található. Az alma rosttartalmának körülbelül kétharmada található a héjban. Ez a természetes élelmi rost támogatja az emésztőrendszer, valamint a szív- és érrendszer egészséges működését. Több szempontból is hasznos lehet az almahéj.
A Food.news almahéjról írt cikkére a Magyar Mezőgazdaság bukkant rá, ezt szemléztük. Az anyag szerint a héj gazdag polifenolokban és flavonoidokban. Ezek az antioxidánsok segítenek az oxidatív stressz leküzdésében, ezáltal védenek a rák ellen, de az ízületek egészségét is őrzik. Fontos, hogy az A-, és C-vitamin is hatékony antioxidánsok, ezért kiváló immunerősítők és gyulladáscsökkentők. A vitaminok nagy része a héjban vagy a héj alatt található, ami eggyel több ok arra, hogy ne dobjuk ki a szemétbe.
Az almahéj felhasználható kozmetikumként is, bőrradír vagy arcpakolás formájában. Megszárítva finom és egészséges almacsipsz vagy tea készíthető belőle. Az alma héja tele van pektinnel, ezért használható sűrítőanyagként, például lekvárokhoz is.
Hirdetés
Cikkajánló: Kiszorult az almapiacról a magyarok régi kedvence, a Jonatán
Az 1970-es évektől egészen a rendszerváltozásig a magyar almatermesztés egyik fő fajtája volt a Jonatán. Az 50-60 évvel ezelőtti nagyarányú telepítésekor korszerű fajtának számított, a hazai termőterület egyharmadát tette ki. Azóta nagyot fordult a világ – mondta dr. Apáti Ferenc egyetemi docens, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Termelők Egyesülete elnöke. Magyarország a rendszerváltás előtti időszakban átlagban évente 1-1,2 millió tonna almát termelt. A felét akkoriban jórészt a szovjet piacokra exportáltuk, nagy részét a Jonatán-fajták tették ki. A kifejezetten jó ízű, közkedvelt almafajtának, nagyon jó a cukor- és a savtartalma, és egyedi az íze. Az 1990-es évektől aztán megjelentek a korszerűbb almafajták, amelyek tulajdonságaikban és képességeikben is megelőzték a Jonatánt és társait. A közkedvelt alma egyre inkább kiszorult a termesztésből, egyre kevésbé jelent meg az új telepítésekben. Olyannyira, hogy ma már mindössze 5 százalékát teszi ki a hazai termesztésnek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés