Az állattartóknak nehéz dolguk van azzal kapcsolatban, hogy miként ártalmatlanítsák a hígtrágyát a gazdaságaikban. Egy új kutatás azonban olyan tervvel állt elő, hogy a hulladékot állati takarmányfehérje termesztésére használják fel. A walesi Aberystwyth Egyetem kutatói azt vizsgálják, hogyan használhatnák a gazdák a hígtrágyát és a szennyvizet a walesi őshonos növény, a kacsafű termesztésére.

A gyorsan növekvő természete és a szennyvíz tisztítására való képessége miatt csodanövénynek nevezett kacsafű értékes fehérjeforrást is biztosíthat a haszonállatok takarmányozásához.

A kacsafű a Lemnaceae családba tartozó vízinövény, amely gazdag fehérjeforrás, és sejtfalanyagokat is tartalmaz. A Spirodela, a Lemna és a Wolffia a legelterjedtebb kacsafűfajok (Fotó: Pixabay)

Mi az a kacsafű? Csodanövény és értékes takarmányfehérje

A kacsafű a Lemnaceae családba tartozó vízinövény, amely gazdag fehérjeforrás, és sejtfalanyagokat is tartalmaz. A Spirodela, a Lemna és a Wolffia a legelterjedtebb kacsafűfajok.

Szójapótló

Az Aberystwyth Egyetem kutatóinak és az írországi University College Cork egy csapatának munkája előnyös lehet a marhatenyésztők és a tejtermelők számára, mivel csökkentheti a fehérjében gazdag takarmány, például a szója importjától való függőségüket.

Víztisztító tulajdonságok

A kutatók megjegyezték, hogy mivel egyetlen tehén naponta akár 60 kg hulladékot is termel, a trágya tárolása jelentős költséget jelent a gazdák számára. A kacsafű szennyvíztisztító tulajdonságai a folyók és a tengerparti területek vízminőségének javításához is hozzájárulhatnak.

Dr. Dylan Gwynn-Jones, aki az Aberystwyth Egyetem Biológiai, Környezet- és Vidéktudományi Intézetének (IBERS) projektvezetője, elmondta: „Nagyon szeretnénk, ha a gazdálkodók és a szélesebb mezőgazdasági ágazat is részt venne a projektben. A globális élelmiszertermelés várható növekedése miatt égető szükség van arra, hogy a mezőgazdaság szén-dioxid-kímélő legyen, ugyanakkor védje a vízminőséget és a biológiai sokféleséget.

A gazdák pénzt csináhatnak a trágyából

Azzal, hogy a kutatás segíti a mezőgazdasági ágazatot a hulladékból értékes zöld fehérjéket előállító technológia kifejlesztésében, a gazdáknak gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy pénzt csináljanak a trágyából.

„Az őshonos kacsafűfélék értékes erőforrássá tehetik a trágyát. A leggyorsabban növekvő növények közé tartoznak, tolerálják az ammóniumot, amely a hígtrágyában is megtalálható, és értékes esszenciális aminosavakat termelnek, amelyek ígéretes takarmány-alapanyaggá teszik.” – tette hozzá.

Brainwaves projekt

A projekt a csapatok hidrokultúrával és hulladékgazdálkodással kapcsolatos ismereteit alkalmazza az állati hulladékból származó tápanyagokkal ellátott növénytermesztő rendszerek kifejlesztésére.

Az 1,46 millió eurós Brainwaves projektet (Bilateral Regional Accord between Ireland and Wales for Agricultural Valorisation and Environmental Sustainability) részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap 1,16 millió euróval finanszírozza az Írország-Wales Együttműködési Programon keresztül. A projekt az Aberystwyth és a Cork Egyetemek közötti korábbi sikeres együttműködésre épül.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás