Permetezés drónnal: bőven elég a csekély lémennyiség
Paradigmaváltásra lesz szükség a mezőgazdaságban, hangzott el egy hódmezővásárhely-batidai drónos permetezési bemutatón. Ezzel a technikával a földi gépekhez képest jóval takarékosabb a permetszer-felhasználás, de ez nem megy a hatékonyság rovására. A légi eszközök használata jelenleg szabályozás előtt áll.
Amíg nem válik véglegessé a drónos permetezés jogszabályi környezete, nagyüzemi szinten nem lehet ilyen eszközzel permetezni. Csak kísérleti engedély birtokában használhatók, és ilyen esetben is maximalizálják, mekkora területet lehet kezelni ezzel a technikával. Erről a csongrád-bokrosi székhelyű PlantaDrone Kft. vezetője, Gyovai Szabolcs beszélt.
A bemutató annak a kalászos fajtabemutatónak volt az egyik látványos eleme, amelyet a szegedi Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. és a Hódagro Zrt. közösen tartott a hódmezővásárhely-batidai Kovács tanyán – tudósított a magyarmezogazdasag.hu.
Hirdetés
A 27 új gabonafajta mellett a drónos permetezéssel is megismerkedhettek a kétnapos eseményen az ország minden tájáról érkező szakemberek, gazdálkodók.
Többet tud, mint a hasonló eszközök
A PlantaDrone által használt DJI Agras T20-as drón többet tud, mint a hasonló eszközök, mert egy olyan bétaszoftver fut rajta, amelyet a gyártótól kaptak, ez pedig alkalmassá tette a drónt a változó arányú permetezésre, más néven a differenciált kijuttatásra. NDVI-érték alapján lehet neki differenciált kijuttatási térképet adni, amit végre tud hajtani. Ez teljesen új megoldás, a cég ezzel Európában vezető pozícióba került.
A felvételezéshez szintén drónt használnak, a szoftvert később akár egy precíziós műveletekre alkalmas traktorban is használhatják, az is meg tudja valósítani a kijuttatási tervet. Ott, ahol nem szükséges, például művelőúton, vagy vízfolt felett nem fújnak a fúvókák.
20 liter permetszer elég egy hektárra
A bokrosi kft. drónja egy felszállásból 20 liter szert tud optimális esetben kijuttatni, ezzel hozzávetőleg egy hektárt kezelhetnek. A gazdálkodók ahhoz szoktak hozzá az elmúlt évtizedekben, hogy földi gépekkel ennek a lémennyiségnek a többszörösét használják, ezért sokan ódzkodnak az új megoldástól. A cégvezető szerint ezen a téren is paradigmaváltásra lesz szükség.
Ahol „meg kell fürdetni” a növényt
Természetesen ahol lémennyiség kell, mert „meg kell fürdetni” a növényt, nem lehet a drónos technológiát használni, de ahol felszívódó szereket kell porlasztani, vagy nem lehet rámenni a talajra, ott igen, hangsúlyozta.
Gyovai Szabolcs elmondta: egyelőre sem intézmény, sem akkreditált képzés nincs, amely során a drón használatához szükséges jogosítványokat meg lehetne szerezni. Az érintettek nagyon várják ennek a kérdésnek a rendezését, illetve a jogszabályi feltételek kialakítását, hogy szabályozott keretek között, hivatalosan dolgozhassanak. A közelmúltban megalakult Magyarországi Drón Koalíció – bár meglátása szerint alapvetően bürokratikus munkacsoport – léte azért fontos, mert azokat a cégeket igyekszik integrálni a rendszerbe, amelyek perspektívát látnak az ágazatban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés