Akkor tudják a leghatékonyabban felhasználni a pénzügyi és a természeti forrásokat a gazdák, ha együttműködnek, és modern módszereket alkalmaznak a termesztésben. Ezt a precíziós technológiát állította középpontba az Agrárközösség rendezvénysorozata is. A legutóbbi eseményen olyan eszközöket mutattak be, amelyek segítségével még hatékonyabb lehet a termesztés. Eljött a permetező drónok ideje. A Híradó számolt be a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A rendszerváltozás után jelentős mértékben visszaesett a mezőgazdaság kibocsátása. Bár az elmúlt 8-10 évben már valóban jelentős a kibocsátás növekedése (2010-hez képest 50 százalékkal nőtt), azonban, ha Nyugat-Európához hasonlítjuk az eredményeket, bőven van még mit tenni ezen a területen – mondta Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója.
A permetező drónok elterjedése költséget csökkent, és hatékonyságot növel
A természeti adottságaink kiválóak, így a termelés korszerűsítésével behozható a lemaradás. Most minden forrást arra fordítunk, hogyan lehet még eredményesebb és versenyképesebb termelés – mondta el Nagy István agrárminiszter. Hozzátette, ez olyan intézkedéseket jelent, mint a nyersanyagtermelés gazdaságosabbá és nyereségesebbé tétele, a feldolgozóipar és a hűtőházak korszerűsítése, illetve az élelmiszeripar egész spektrumának fejlesztése – derült ki az M1 Magyar Gazda című műsorából.
Precíziós technológia
A rendezvénynek két fő célja van, az egyik, hogy a gazdák megismerjék a mezőgazdaság jelenlegi legmodernebb technológiáját, a permetező drónt. A másik pedig a precíziós gazdálkodás jelentőségének bemutatása, amely szerint a legmodernebb eszközök alkalmazásával kell biztosítani a kivitelezést ahhoz, hogy a lehető legnagyobb termésátlag legyen kinyerhető a jelenlegi területekből – mondta el Török Gyula, az Agrárközösség ügyvezetője.
Segítenek a növényzet állapotának felmérésében
A monitorozó drónokat leginkább adatgyűjtésre, illetve a mezőgazdasági területek feltérképezésére lehet használni. A drónos felvételeket egy számítógépes szoftver segít kiértékelni, és az így kapott információkból a gazdálkodó látja, hogy melyik táblarészleten milyen növényvédelmi munkákat kell elvégezni.
A drón segítségével növényi stresszhelyzeti térkép is készíthető. Ez megmutatja, hogy a táblában melyik növény károsodott vagy betegedett meg. Továbbá készíthető klorofiltérkép, amely alapján megvizsgálható a növényzet levelében lévő makroelemszint, amely jelez, ha a növényzetben valahol tápanyagfelvételi probléma van.
A permetező drónok a táblák folt-, illetve állománykezelésekor is használhatók. Az előbbinél egy monitoring drón készít felvételt, majd vegyszerező drónok bevetésével kezelik a problémát. Az állománykezelés pedig főleg tavasszal lehet nagy segítség, amikor vizes a terület és nehéz a talajra mezőgazdasági járművel rámenni. Ez esetben a drónok el tudják végezni a permetezést, illetve a későbbi fejlődési szakaszoknál az érésgyorsítás és a napraforgó tányérvédelme is károsodás nélkül alkalmazható.
Kíméli a környezetet és a pénztárcát
A permetező drónok nagy előnye a hagyományos berendezésekkel szemben, hogy kevesebb vegyszert célzottabban juttatnak ki a növényekre, így kímélik a környezetet és a gazda pénztárcáját is - írja a Híradó.hu.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás