PestiSi, egy hatékony megoldás a gabonatárolásban
Jelentős kihívás elé állítja a gazdákat a gabonatárolás, mivel a klímaváltozás kedvez a gabona állagromlását előidéző kártevők szaporodásának. A hagyományos, vegyszeres eljárások hatékonysága ugyanakkor drasztikusan lecsökkent. A problémára a PestiSi nevű fejlesztés nyújthat megoldást, amit dr. Berta László a Pentele Zrt. igazgatója és a Dunagabona Kft. ügyvezetője mutatott be.
Mit takar a PestiSi nevű innovációjuk?
Az eljárás a gabonák tartósítására évszázadokon keresztül használt kovaföld alkalmazásán alapul. Az agrárium ezen a téren az utóbbi időkben erőteljesen a kémiai szerek felé mozdult el, ugyanakkor a szabályok szigorodása miatt, az ömlesztett gabonák védelme érdekében rendelkezésre álló rovarirtó szerek száma jócskán lecsökkent. Gyakorlatilag egy szert lehet alkalmazni, a foszfint, azt is egyre kisebb dózisban, illetve a gázosítás körülményei is változtak. Ez adta az ötletet. Az volt a megválaszolandó kérdés, hogy a kovaföldet lehet-e nagyobb volumenű tételekre is alkalmazni, mert a hipotézisem az volt, hogy alkalmas a nagy tömegű, ömlesztett, raktári áru tartósítására is. Ennek kiderítésére kísérletekbe kezdtünk, amihez egy EU-program révén támogatást is kaptunk.
Hogyan jött az ötlet?
6-7 éve foglalkozom a gondolattal. Az EU Horizon 2020-as programjában pályáztunk először a Phase 1, majd a Phase 2-es programban és nyertünk el támogatást egy 2 éves programban. 27 hónapon keresztül az EU támogatásával kísérleteztünk és folytattuk le a fejlesztést.
Hirdetés
Kérem, magyarázza el a szer hatásmechanizmusát az olvasóinknak!
A kovaföld apró szemcsékből álló homokszerű anyag, amit megfelelő eloszlatással a gabonával bekeverünk, és a gabonakártevőket elpusztítja. A tűszerű kristályok a rovarok légzőcsövébe kerülve okozzák a végzetes hatást, de a lárvák ellen is hatásos.
Miben különbözik a Pestisi a többi megoldástól?
Az eljárás nagy előnye, hogy egyszeri kezeléssel egy éven át tartó eredmény érhető el. A gabona állagromlását megakadályozza, energiafelhasználás nélkül, ami a hűtött silókhoz képest jelentős különbség. A kovaföld ráadásul minden raktári kártevő rovar ellen hatásos, a gerincesekre viszont veszélytelen. Mivel könnyen elérhető, természetes anyag - a foszfinnal ellentétben – itt nincs szükség gázmester bevonására. A PestiSi egyszerűen kirostálható a gabonából. A kovaföld alkalmazása abban is különbözik bármelyik másik megoldástól, hogy a bekeverésen túl nincs szükség egyéb emberi beavatkozásra, becsukhatjuk a raktárajtót és nyugodtan alhatunk.
Nem győzőm hangsúlyozni, hogy egy biotermékről beszélünk. A kovaföldet egyes kultúrákban táplálékkiegészítőként is alkalmazzák, tehát kapható a bioboltokban is. Mindössze egy FFP2-es maszk viselése szükséges a bekeveréskor, hogy a tüdőt védjük a portól.
Hol tart jelenleg a fejlesztés?
A termék engedélyeztetése a Nébih-nél folyamatban van. A kovaföld egyébként növényvédő szernek minősül. Attól, hogy forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező termékké váljon, még sok lépés választ el bennünket. A cégnek és nekem is az a missziónk, hogy egy olyan terméket fejlesszünk ki, amit később majd mindenki tud használni, szeretnénk valamit adni a jövőnek. Úgy gondolom, hogy 1-2 éven belül elérhető lesz ez a termék és hozzá kapcsolódó szolgáltatás.
A keverőberendezésre is elindítottuk a szabadalmaztatási eljárást, valamint benyújtottuk az Európai Uniós védjegykérelmet is.
Gabonatermelőként és kereskedőként tudom, hogy jelentős problémára nyújt majd megoldást a gabonatárolásban, hiszen az éghajlatváltozásnak a Magyarországon leginkább érzékelt negatív hatása a télen tapasztalható nagy hőmérsékletingadozásra a hagyományos vegyszeres eljárások egyre nehezebben alkalmazhatóak, csökken a hatékonyságuk. Célunk, hogy egy vagy több vegyszeres kezeléssel kevesebb legyen.
A rendszer alkalmas lesz 5-600 tonna, de akár több ezer tonnányi gabona kezelésére is.
Ki lehet-e már a módszert most próbálni?
Aki érdekel a téma, bővebb információért keresse fel a Pentele Zrt.-t vagy a Pestisi.hu honlapot. 1-2 hónap múlva, amint a pandémiás helyzet engedi, szeretnénk rendezni egy konferenciát is, ahol további részleteket közlünk majd.
Milyen távlati céljaik vannak a termékkel?
Egy olyan szolgáltató egységet kívánunk létrehozni, ami a gazdák megrendelésére a helyszínre megy és elvégzi a szolgáltatást. Mivel egyre több gazdálkodónak van ma már gabonatárolója, komoly érdeklődés mutatkozik a vegyszermentes és hatékony megoldást kínáló gabonatárolási eljárás iránt. Különösen, mivel alkalmazásával nincs szükség a raktárak folyamatos felügyeletére.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés