A gazdák szeretnék minél jobb áron, és minél alacsonyabb kockázattal eladni a terményüket, legyen szó akár kukoricáról, akár búzáról. Ez is szóba kerül Berkes Gábornak, a Cargill Magyarország Zrt. elnök–vezérigazgatójának, Közép-Kelet Európa regionális gabona kereskedelmi vezetőjének előadásán, amit Gabonapiaci lehetőségek címmel a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton hallhatunk. A szakember Szlovákiától Moldováig felelős a Cargill gabonakereskedelmének irányításáért, amely közel 4 millió tonna gabonamennyiséget jelent. Vele beszélgettünk az aktuális gabonapiaci helyzetről és a terményeladás időzítéséről. Mi jellemzi jelenleg a gabonapiacot Magyarországon, és mi a gazdák érdeke? A gabonapiac az utóbbi 10 évben teljesen átalakult. A gazdáknak ma már a környező országok piaci helyzetét is meg kell nézniük a búza, a kukorica és árpa fronton egyaránt, hogy olyan döntést tudjanak hozni a termelési ciklus végén az értékesítésnél, ami a leginkább jövedelmező. Emlékszem arra, hogy nem is olyan régen még senki nem kötött úgy szerződést, hogy a kukorica legalább ki ne bújt volna a földből. Most már decemberben és januárban megindul a búza és a kukorica következő termésének értékesítése. Jellemzőek a forward típusú szerződések, sőt, az utóbbi időben az előszerződéseket egyre korábbi dátumon kötik meg. Egyúttal a jövedelmezőség alakulását is figyelni kell a termelőknek.
Mert ugyan lehet, hogy nehezebben eladható a 11-es fehérjéjű búza, de ha terem belőle 9 tonna hektáronként, és az ára csak 2 ezer forinttal alacsonyabb, mint mondjuk a 14-es búzáé, amiből csak 4 tonna terem, akkor egyértelmű, hogy 11-est kell termeszteni jövedelmezőségi szempontból. Érdemes lehet akár a takarmány- akár az euro búzát is jobban figyelembe venni.
Berkes Gábor elnök–vezérigazgató, a Cargill Magyarország Zrt. Közép-Kelet Európáért felelős regionális gabona-kereskedelmi vezetője
Hogyan alakult a kukorica és a búza ára? A kukorica a 42-43 ezer forintos telephelyi árról elment 47-50 ezer forintra, és mostanában állt vissza 45-47 ezerre. Nagyjából a range közepén járunk, és nincs túl nagy különbség az eladás időpontja alapján. A búzánál viszont drasztikus különbség volt az előszerződéses és a betakarításkori árak között. Nagy áremelkedésen van túl az orosz termés lecsökkenése miatt, de a német és a lengyel aszály következtében ezekben az országokban is kevés gabona volt. A valamivel a 40 ezer forintot meghaladó malmi búzára jellemző szintről 60-65 ezres javító búza árra is felment az értéke, ami jelentős árnövekedés. Az átlagár és a termelők jövedelmezősége ebben az évben nagyon jól alakult, ami stabil vagyoni helyzetet eredményezett, és a bankok is előnyben részesítik a termelői finanszírozást. Az utóbbi 5 év mindegyike jó volt, de az idei kifejezetten remek. Az, hogy ilyen hozamhoz ilyen árszint társul, elég ritka. Említette a német és a lengyel aszályt. Lehet-e előre készülni a gazdáknak egy hasonló helyzetre? Ma már egy gazda nem teheti meg azt, hogy a gazdaságának csak a növénytermesztési részével foglalkozik. Folyamatosan figyelnie kell a piacot, amihez ingyenesen is sok forrás áll a rendelkezésére. Ha a termény ára épp elér egy olyan szintet, ami neki biztos jövedelmezőséget jelent, meg kell hozni a döntést az eladásról. Persze mindig felfelé várja az árat a termelő. De megfigyelhető, hogy többen áttérnek az új szemléletre, mivel pontosan tudják a bekerülési költséget hektáronként. Ha pedig normális hozammal tudnak profitot realizálni, akkor lekötik, mondjuk a termés felét. Léteznek biztosítások is a terméskiesés elleni védelemre, ami nem túl nagy hektáronkénti összegért cserébe biztonságot jelent. Továbbá érdemes különböző, nem egyféle vetőmaggal dolgozni, hanem inkább diverzifikálni, vagy olyan fajtákat kikísérletezni, ami a legjobb lehet az adott körülményekhez, és garanciát jelent a biztos hozamra.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Korábban mi is írtunk arról, hogy új, waxy kukorica fenntarthatósági programot indít Európában a Cargill. A cég Waxy Corn Promise néven hozza létre új keményítő fenntarthatósági programját Európában. Milyen újdonságok várhatóak ezzel kapcsolatban? A pontos információkat részletesen elmondom majd a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. Franciaország jelentős waxy kukorica termelő ország, nekünk is ott van a gyárunk, ami ilyen kukoricát használ. Az ottani termelői struktúra teljesen más, mint a magyar. Kooperatívokon/szövetkezeteken keresztül történik az értékesítés; a nagy gazdaszövetkezet köt szerződést a Cargillel és a hasonló cégekkel. A Cargill pedig a végtermékeket, ami alapanyaga az élelmiszerlánc következő szakaszának, tovább értékesíti olyan nagyvállalatoknak, mint például a Pepsi vagy az Unilever. Velük is együttműködve dolgoztunk ki egy fenntarthatósági programot, amihez bármelyik ország csatlakozhat, akár a magyar termelők is. Mi lehet veszélyes a magyar termés piaci helyzetére? Félnünk kell az ukránoktól? Egyértelműen igen. Az ukránok idén 33-34 millió tonna kukoricát takarítottak be és jobb termésátlaggal, mint a magyarok. 10 év alatt óriási utat tettek meg, és a románok is 12 millió tonna kukoricát vittek idén a piacra. Ráadásul ott még további 700 ezer hektár vihető be a termelésbe. A szerbek 7 millió tonnáját is érdemes megemlíteni. Az teljesen világos, hogy a Fekete tenger felé a szerb és a román kukorica kiüti a magyart. De ha a magyar felhasználást nézzük, - nagyon helyesen – 2 etanolgyár is épült, és a már meglévő izocukorgyár kapacitása is kétszeresére nőtt. Ez azt jelenti, hogy 2 millió tonna feldolgozó kapacitás adódik hozzá a piachoz, ami a magyar gazdaságnak tökéletes, mert nem alapanyagot viszünk ki az országból, hanem értékes feldolgozott terméket. A magyar búzának pedig megvan a saját piaca: olasz, osztrák, német, és néha román vevőkhöz kerül. Szerencsére a jobb minőségű magyar búzára mindig van kereslet.

Tudjon meg még többet a gabonapiacról és a gabonaértékesítésről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra

Debrecenbe 2019. január 17-én,

ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán:

https://www.magro.hu/konferencia/

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás