A koronavírus járvány következtében nem csak a 65 év felettieket bocsátották el a legtöbb munkahelyről; a vendéglátásban és turizmusban dolgozók nagy százaléka is munkanélkülivé vált a járvány következtében. Ezen túl pedig a mezőgazdaságban dolgozó idénymunkások nagy százalékát sem engedik be az országba munkavégzés szempontjából, ugyanis 25-30 ezer idénymunkás hiányzik a zöldségek és gyümölcsök szüreteléséből.

Már évek óta több kertészetben is külföldi vendégmunkásokat foglalkoztatnak a szüreti és különböző idénymunkák elvégzésére. Idén azonban a járvány elsősorban a személyforgalmat nehezítette meg, ugyanis emiatt lezárták a határokat, - vagy csak korlátozták az áthaladást- így a magyar gazdák, akik eddig külföldi munkaerőt dolgoztattak, most munkaerőhiányban szenvednek.

A munkaerőhiány nagy problémát jelent a zöldség- és gyümölcságazatban. (Fotó: Pixabay, Monikabaelchler)

Ágazati összesítések alapján a Magyarországon vendégmunkásként foglalkoztatottak száma az elmúlt években megközelítőleg 25-30 ezer fő, akik elsősorban Erdélyből és Kárpátaljáról utaztak az országba.

A külföldről érkező munkavállalók elsősorban a fólia alatt illetve az üvegházakban termelt zöldségek és gyümölcsök szüretelését végezték. Jelenleg a termesztők a korai spárga miatt aggódnak, hiszen hamarosan annak betakarítása következik, viszont nincs elegendő munkaerő.

Csak a spárgaszedés 2-3 ezer embert igényel, míg az április második felével kezdődő szamócaszezon tovább növeli az ágazat munkaerőigényét. Május kezdetével pedig,a mikor a legtöbb termés betakarítása megkezdődne a munkaerőhiány általános jelenség lesz az ágazatban, hacsak addig nem születi egy olyan megoldás, ami orvosolhatja ezt a problémát.

Bár Szijjártó Péter bejelentette, hogy már született megállapodás Magyarország és Románia között, amely engedélyezi a határtól számított 30 kilométeren belüli ingázást, ez sajnos nem jelent megoldást a határtól távolabb eső kertészetek számára.

A Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a járványra való tekintettel vészhelyzeti csoportot hozott létre az ágazati események nyomon követése érdekében, amely felöleli a munkaerőhiány problémáját is.

A témával a Fruitveben túl a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs is foglalkozik, amely szintén megfigyeli a munkaerőhiány okozta problémákat, és igyekszik kidolgozni azokat a lépéseket, amelyek segítségként szolgálhatnak a jövőben.

Az ágazatban szereplők véleménye szerint a kialakult helyzetben az lenne a legcélravezetőbb, ha a külföldi munkaerőt magyar munkavállalókkal lehetne pótolni. – írja a novekedes.hu. A napokban a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, Jakab István is hasonlóképp nyilatkozott, és felvetette annak a lehetőségét, hogy a közmunkaprogramban résztvevők is alkalmazhatóak lennének erre a feladatra.

A munkaerőhiány enyhítésére meglenne a lehetőség az országban, hiszen a járvány terjedésének következtében több tízezer embert elbocsátottak munkahelyéről, amely valószínűsíthetően a következő hónapokban is várható.

Délkelet-Magyarországon több toborzóhirdetést is tettek közzé a spárgatermelők és a kertészetek, melyek arra buzdítják a munka nélkül maradt embereket, hogy kertészetükben vállaljanak munkát. Ez pedig látszólag sikeres is, a toborzás elsősorban a turizmusból és vendéglátásból kiesett munkavállalókat célozza meg.

A vállalkozók magukra vállalják az újonnan érkezők betanítását, amennyiben pedig a betakarításban nem látják alkalmasnak az illetőt, áthelyezik más munkafolyamat végzéséhez.

További problémákat jelent a távolabbi településekről történő nagyobb dolgozószámú csapatok földekre juttatása. Ugyani ha a kijárási korlátozás valamint a személyforgalmi korlátozások érvényben marad a továbbiakban is, úgy a gazdálkodók számára ez is problémát jelenthet.

Ez a probléma azonban nem csak Magyarországot érinti. Franciaországban is a mezőgazdasági miniszter arra kérte a frissen elbocsátott munkavállalókat, hogy a mezőgazdaságban helyezkedjenek el ideiglenesen. Az Egyesült Királyságban már repülőgépeket küldenének Kelet-Európába a munkaerőért, és egyes hírek szerint Németország is hasonló terveken gondolkozik, ahol jelenleg a spárgaszezonra megközelítőleg 80 ezer emberre lenne szükség.

Magyarországon viszont nem csak a termékek betakarítása okoz gondot, hanem azok értékesítési lehetőségei is. Bár szállítás területén is érzékelhetők problémák, az operatív törzs meghatározta, hogy a gépjárművezetőknek - amennyiben nem tapasztalják magukon a vírus tüneteit-, úgy nem kell 2 hetes karanténba vonulniuk, amely könnyítést jelent a termelők számára.

A Fruitveb tapasztalatai alapján azonban minden település önkormányzata másképp rendelkezik a hazatérő sofőrök felett. Egyes önkormányzatok ugyanis a helyi rendeleteknek megfelelően továbbra is kéthetes karanténra kötelezik a munkavállalót, sokan viszont attól tartanak, hogy a határon túl helyezhetik őket karantén alá.

Továbbá az is problémát jelent, hogy a határon való átjutás sok időt vesz igénybe, így az import áru mennyisége csökken, a korlátozások miatt pedig az exportáru szállítása is nehézségekbe ütközik. A Fruitveb szerint a nagybani piac működése jelenleg is problémamentes a hazai termékek forgalmának tekintetében, illetve a hazai vállalkozások el tudják látni import termékek nélkül is elegendő zöldséggel és gyümölccsel a magyar fogyasztókat.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás