A házi sertés a vaddisznótól származik, ez köztudott, de vannak a világon olyan országok, ahol a vaddisznók már kihaltak és elvadult házi sertések ’segítségével’ keletkezett új vaddisznó populáció. Hazánkban élt egy házi sertés, aki nehezebb volt fél tonnánál is! Még több érdekességet olvashat cikkünkben a sertésekkel kapcsolatban!

A házi sertés tulajdonképpen a vaddisznó háziasított változata, amely Eurázsiából kezdte meg hódító útját. Általában falánk és piszkos állatnak tartják, de emellett igen intelligens is. Szaglása is kiváló, amely akár még jövedelmező is lehet, ugyanis a szarvasgombát nagyon könnyen ki tudja szagolni.

Miért tenyésztik a sertést?
A válasz egyik fele egyértelmű: leginkább a húsa és a bőre miatt tenyésztik a sertést, viszont van, aki a szőrét ecsetkészítésre használja fel. Sőt, egyes fajtákat még házi kedvencként is tartanak.

Hazánkban régen kifejezetten nagy divat volt az olykor egész családokat megmozgató disznótorok tartása, amely mára sajnos kezdi elveszíteni létjogosultságát. Ezek célja az adott család akár éves hússzükségletének előállítása volt, de sok esetben ez a rituálé mulatozásba is átcsapott. Egyes vallásokban azonban ez főbenjáró bűn. Többek között az iszlám és a judaizmus is tiltja a sertéshús fogyasztását.

A sertések természetüknél fogva imádják túrni a földet az orrukkal
 
A legnagyobb magyar!
A legnagyobb magyar sertés címet egy tipikus magyar névvel megáldott sertés, Béla, a kan lapály bitorolja. Béla 2006 januárjában látta meg a napvilágot, 241 cm-es hosszúságához 129 cm-es magasság dukált, súlya pedig elérte a 600 kilogrammot! Élete során több díjat is nyert, számtalan mezőgazdasági kiállítás résztvevője volt. Napi 3 kiló takarmányból kevert moslékot evett meg. 2014-ben hatalmas súlya miatt már csak szenvedett, ezért gazdája, Szpisják Imre levágta.

A házi sertés egy kifejezetten Magyarországon őshonos változata a mangalica sertés, amely egyben világhírű is, nem véletlenül. Húsa ízesebb, zamatosabb, mint a házi sertésé. továbbá több és jobb minőségű zsírt ad, mint egyéb sertésfajták. Származását tekintve a bakonyi sertés, a szalontai sertés, a mangaliza és a vaddisznó keveredéséből jött létre. Típusai a szőke mangalica, a vörös mangalica, a fecskehasú mangalica, a fekete mangalica és a vadas mangalica.

A vietnámi csüngőhasú sertés a mangalicához hasonlít is, de különbözik is részben. Termetre jóval kisebb, mint a mangalica, átlagosan 60-65 kilósra hízik csupán, viszont hasonlóan zsíros fajta. Teste igen rövid, rövid lábainak és meggörbült gerincének köszönhetően hasa jóformán a földet súrolja, nevét is innen kapta. Bőre rendkívül laza, sok redő borítja. Bőrének jellegzetességei miatt egzotikus külsővel bír, nem véletlen, ugyanis DélkeletÁzsiából származik.

Érdekességek a házi sertés őséről
  • a vaddisznó testsúlya akár 400 kiló is lehet;
  • A vaddisznó a házisertés őse. Jellemzően hosszú, dús szőrzet borítja testét és a kanok alkalmanként hatalmas agyarakat is növesztenek.
    Nagy –Britanniában és Írországban a XVII. században kihalttá nyilvánították a vaddisznókat, de a farmokról elszökött házi sertéseknek hála ismét elszaporodni látszanak a vaddisznók,
  • a vaddisznó szőre rövid, dús és vastag szálú. szemben a házi sertés gyér szőrzetével,
  • a hím vaddisznó (vadkan) hatalmas agyarakkal rendelkezik, a nagyobb testű példányok alsó és felső állkapcsukon is viselik ezt a díszt, amely könnyen gyilkos fegyverré is válhat,
  • a vaddisznók kondákban élnek, melyet 2-3 koca és azok malacai alkotnak,
  • a vadkanok csak a párzás ideje alatt csatlakoznak egy-egy kondához, az év többi részében magányos életet élnek.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás