Melyik újabb megyét fenyegeti a pockok kártétele; hol ütötte fel a fejét a madárinfluenza az országban; hogy alakul az agrárexportunk; mire és mennyi fejlesztési forrás áll rendelkezésre 2020-ig; mit kéne módosítani még az ekáer-ben; mi köze a Magyar Innovációs Díjnak az agráriumhoz; miben működünk együtt Ausztriával? A részletek olvassa el heti agrárhír-összefoglalónkban!

A déli megyéken kívül úgy tűnik, hogy északon, Győr-Moson-Sopron megyében is szükség lehet a mezei pockok elleni védekezésre. Az enyhe tél és a sok belvíz ugyanis ezen a területen is megtette hatását. Bár a megyében tavaly nem volt jelentős a mezei pocok szaporulat, mégis nagyobb kárt okoztak, mint az előtte való években.

Németország, Nagy-Britannia, Hollandia és Bulgária után itthon is, Békés megyében felütötte fejét a madárinfluenza egy baromfitelepen. A füzesgyarmati kacsaállományban kimutatták a H5N8-ös vírust, ami azonban emberre nem tud átterjedni. Az állategészségügyi hatóság kártalanítás mellett leöli a teljes állományt. Valamint 3 kilométeres körzetben minden baromfitartó gazdaságot felkeresnek, szükség esetén mintát is vesznek. 10 kilométeres körzetben pedig megfigyelési körzetet hoznak létre, ami szállítási korlátozást jelent. Ettől függetlenül a megyében elkezdődtek a tavaszi vetések, a gyógyszeripari mákkal (Fotó: MTI).

  4 éve folyamatosan bővül az agrárexportunk. Az utóbbi három évben rekordszintű 8 milliárd euró (!) körül alakult, idén elérhetjük a 10 milliárdot is. Ezen belül egyre több húst, húskészítményt, tejet, tejtermékeket, friss zöldségeket és feldolgozott takarmányt vittünk országhatáron kívülre. Jelentősen nőttek a mezőgazdasági beruházások is 2010 óta. A tavalyi első három negyedévben pedig még tovább emelkedett, a 230 milliárd Ft-ot is elérte.

1200 milliárd Ft fejlesztési forrás áll rendelkezésre a mezőgazdaság számára 2020-ig. A legfontosabb célok közé tartozik:

  • a vízgazdálkodási célú beruházások támogatása,
  • az állattenyésztés és kertészetek technológiafejlesztése,
  • a kisméretű gabonatárolók létesítése, szárítók korszerűsítése,
  • a vidéki munkahelyek megőrzése, új munkahelyek teremtése,
  • a kis, közepes és családi gazdaságok támogatása,
  • a klímaváltozásra történő felkészülés.

Utóbbin belül kiemelt szerepet kapnak a környezetkímélő gazdálkodási módok, a megújuló energiák használata, az erdőterületek növelése. Beruházásokra 460 milliárd, agrár-környezetvédelemre és a klímaváltozásra 191, ökológiai gazdálkodásra 63 milliárd Ft juthat. Továbbá, állatjóléti támogatásokra 43, kockázatkezelési beruházásokra 30, a termelői piacok támogatására pedig 26 milliárd Ft-ra lehet számítani.

A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint az ekáer jelenlegi formájában alkalmatlan az éles üzemelésre. Ezért a tesztidőszak újabb meghosszabbítását és a rendszer finomhangolását kezdeményezik. A szövetség szerint probléma, hogy az érintettek nem ismerik a nemrég véglegesített rendeletet, így nem tudják az informatikai rendszereiket átalakítani a jövő héten induló éles üzemre. A javaslatok szerint:

  • Még tovább kell szélesíteni az egyszerűsített bejelentésre jogosultak körét.
  • A gyűjtőfuvarozásban az ügyletek lezárási idejét legalább 72 órára kéne bővíteni.
  • Meg kellene oldani az ekáer-mentesség igazolásának módját.
  • A haza rendszer részévé kéne tenni 3. országbeli fuvarengedély rögzítésének lehetőségét.
Tényleg nem áll kész az ekáer az éles működésre?
 

A Magyar Innovációs Nagydíj 2014. évi pályázatára 32 pályamunkát nyújtottak be a magyar, köztük a mezőgazdaságban is tevékenykedő cégek. A díjat az kapja, amely a legnagyobb jelentőségű, nagy hasznot hozó újítást valósított meg. Az ünnepélyes díjátadóra március 26-án kerül sor az Országházban, ahol további 7 külön elismerést is odaítélnek, köztük az agrárdíjat is.

Három területen, a horgászat, vadászat és az akvakultúra területén is szorosabbá válhat együttműködésünk Ausztriával. Tapasztalatcsere indul a horgászturizmus fejlesztéséért, a közös kutatás-fejlesztési munkák érdekében, és az osztrák haltermelésbe bevezetendő új fajokról. Kiszélesítjük bérvadászati lehetőségeinket is a szomszédos országra.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás