Melyik újabb megyét fenyegeti a pockok kártétele; hol ütötte fel a fejét a madárinfluenza az országban; hogy alakul az agrárexportunk; mire és mennyi fejlesztési forrás áll rendelkezésre 2020-ig; mit kéne módosítani még az ekáer-ben; mi köze a Magyar Innovációs Díjnak az agráriumhoz; miben működünk együtt Ausztriával? A részletek olvassa el heti agrárhír-összefoglalónkban!

A déli megyéken kívül úgy tűnik, hogy északon, Győr-Moson-Sopron megyében is szükség lehet a mezei pockok elleni védekezésre. Az enyhe tél és a sok belvíz ugyanis ezen a területen is megtette hatását. Bár a megyében tavaly nem volt jelentős a mezei pocok szaporulat, mégis nagyobb kárt okoztak, mint az előtte való években.

Németország, Nagy-Britannia, Hollandia és Bulgária után itthon is, Békés megyében felütötte fejét a madárinfluenza egy baromfitelepen. A füzesgyarmati kacsaállományban kimutatták a H5N8-ös vírust, ami azonban emberre nem tud átterjedni. Az állategészségügyi hatóság kártalanítás mellett leöli a teljes állományt. Valamint 3 kilométeres körzetben minden baromfitartó gazdaságot felkeresnek, szükség esetén mintát is vesznek. 10 kilométeres körzetben pedig megfigyelési körzetet hoznak létre, ami szállítási korlátozást jelent. Ettől függetlenül a megyében elkezdődtek a tavaszi vetések, a gyógyszeripari mákkal (Fotó: MTI).

  4 éve folyamatosan bővül az agrárexportunk. Az utóbbi három évben rekordszintű 8 milliárd euró (!) körül alakult, idén elérhetjük a 10 milliárdot is. Ezen belül egyre több húst, húskészítményt, tejet, tejtermékeket, friss zöldségeket és feldolgozott takarmányt vittünk országhatáron kívülre. Jelentősen nőttek a mezőgazdasági beruházások is 2010 óta. A tavalyi első három negyedévben pedig még tovább emelkedett, a 230 milliárd Ft-ot is elérte.

1200 milliárd Ft fejlesztési forrás áll rendelkezésre a mezőgazdaság számára 2020-ig. A legfontosabb célok közé tartozik:

  • a vízgazdálkodási célú beruházások támogatása,
  • az állattenyésztés és kertészetek technológiafejlesztése,
  • a kisméretű gabonatárolók létesítése, szárítók korszerűsítése,
  • a vidéki munkahelyek megőrzése, új munkahelyek teremtése,
  • a kis, közepes és családi gazdaságok támogatása,
  • a klímaváltozásra történő felkészülés.

Utóbbin belül kiemelt szerepet kapnak a környezetkímélő gazdálkodási módok, a megújuló energiák használata, az erdőterületek növelése. Beruházásokra 460 milliárd, agrár-környezetvédelemre és a klímaváltozásra 191, ökológiai gazdálkodásra 63 milliárd Ft juthat. Továbbá, állatjóléti támogatásokra 43, kockázatkezelési beruházásokra 30, a termelői piacok támogatására pedig 26 milliárd Ft-ra lehet számítani.

A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint az ekáer jelenlegi formájában alkalmatlan az éles üzemelésre. Ezért a tesztidőszak újabb meghosszabbítását és a rendszer finomhangolását kezdeményezik. A szövetség szerint probléma, hogy az érintettek nem ismerik a nemrég véglegesített rendeletet, így nem tudják az informatikai rendszereiket átalakítani a jövő héten induló éles üzemre. A javaslatok szerint:

  • Még tovább kell szélesíteni az egyszerűsített bejelentésre jogosultak körét.
  • A gyűjtőfuvarozásban az ügyletek lezárási idejét legalább 72 órára kéne bővíteni.
  • Meg kellene oldani az ekáer-mentesség igazolásának módját.
  • A haza rendszer részévé kéne tenni 3. országbeli fuvarengedély rögzítésének lehetőségét.
Tényleg nem áll kész az ekáer az éles működésre?
 

A Magyar Innovációs Nagydíj 2014. évi pályázatára 32 pályamunkát nyújtottak be a magyar, köztük a mezőgazdaságban is tevékenykedő cégek. A díjat az kapja, amely a legnagyobb jelentőségű, nagy hasznot hozó újítást valósított meg. Az ünnepélyes díjátadóra március 26-án kerül sor az Országházban, ahol további 7 külön elismerést is odaítélnek, köztük az agrárdíjat is.

Három területen, a horgászat, vadászat és az akvakultúra területén is szorosabbá válhat együttműködésünk Ausztriával. Tapasztalatcsere indul a horgászturizmus fejlesztéséért, a közös kutatás-fejlesztési munkák érdekében, és az osztrák haltermelésbe bevezetendő új fajokról. Kiszélesítjük bérvadászati lehetőségeinket is a szomszédos országra.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás