Pokoli szezon vár a mátrai gyümölcstermesztőkre
Folyamatosan érkeznek az információk az április közepi fagyokkal kapcsolatban. Legutóbb a mátrai és a szabolcsi gazdák nyilatkoztak. Számukra nem sok jóval kecsegtet az idei gyümölcsszezon, de a középső országrészben sem mindenhol rózsás a helyzet.
A mátrai vidék hazánk legmagasabban elterülő része és ezért is az áprilisi szélsőséges időjárás az itt élő gazdálkodóknak igen komoly problémákat okozott. Egyes településeken minusz 4 fokig csökkent néhány hajnalon a hőmérséklet, a gyümölcsfák pedig ezt már megérezték. A lombozatok elfeketedtek, a kajszi- és a dióültetvények rettenetes károkat szenvedtek. Nem sok termésre számíthatnak itt idén a gazdálkodók. A szőlő azonban jobban járt, nem érte jelentős kár a szőlőültetvényeket.
Hasonló fagykárokat jeleztek a gazdálkodók Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből is. Itt elsősorban az alma, a körte és a cseresznyeültetvények sínylették meg a hideg időjárást. Szakértők szerint azonban a helyzet koránt sem olyan kritikus, mint tavaly volt. A pontos „diagnózist” azonban majd csak pár hét múlva állíthatjuk fel, ekkor látható ugyanis, mekkorák is valójában a károk.
Hirdetés
Az ország középső részén is érte kár a gyümölcsösöket. Gödöllőről és környékéről jelentettek problémákat. Elsősorban a csonthéjasokat fogta meg a fagy. A károk mértékére heteken belül fény derülhet.
Jelen pillanatban a hideg már nem okoz gondot, a szeles időjárás azonban igen. A méhek ugyanis szélben nem poroznak, így veszélybe kerülhet a termés egy része. Alma esetében szakértők szerint elég, ha a virágok 10 százalékát beporozzák a rovarok, cseresznye esetében azonban legalább 50 százalékos beporzást kell elérniük, hogy megfelelő legyen a termés.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés