Pontos mérésekkel érdemes védeni a betárolt terményt
Nem csak az AKG és a földalapú támogatások talajvizsgálati kötelezettségei, hanem a precíziós gazdálkodás gyakorlata miatt is fontos szolgáltatásokat nyújt a magyar Mertcontrol Hungary Kft. a gazdáknak. A profi mérések mellett minőségi agronómiai szaktanácsadást is kínálnak, amit betartva jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a termelők. A cég ügyvezető igazgatója, Párkányi Gábor adott interjút a Magro.hu-nak.
Miket javasol a kukorica betakarításhoz kapcsolódóan a gazdáknak?
A jó termény eléréséhez, valamint a tároláshoz bevált módszer a tisztítás és a szárítás. Sajnos nagyon sokan próbálják ezt a folyamatot kikerülni a költségmegtakarítás érdekében, de nagy ára lehet. Tisztításnál a vonatkozó magyar szabvány szerint legfeljebb 2 százalék keverékesség megengedett. Teljesen másként viselkedik a betárolt termény 1,8-as, és 0,8-as keverékességgel. Éppen a szemek közötti légrést tölti ki az a keverékesség, ami a páratartalom leadásához nélkülözhetetlen. Ezért nem szabad elvenni ezt a helyet, mert befülled, bekeményedik, megromlik a termény. Az áru tetején minden esetben porréteg keletkezik a betároláskor, ami lezárhat, és a páralecsapódás, a hőhíd hatás, valamint a nedvességvándorlás miatt felveszi az első párát, lezár, és onnantól nem levegőzik a gabona, megfullad. Ennek eredménye, hogy gyorsan, 2-10-50 centiméter, majd 1 méter romlik meg az áruban. Ehhez kapcsolódik a szárítás fontossága: a stabil, alacsony nedvességtartalmú gabonának nem kell olyan sok párát leadnia a hőmérséklet csökkenésével.
Milyen szolgáltatásokkal segítik a magyarországi gazdákat?
A rendhagyó vizsgálatokkal kezdem: bár hatósági jogkör, de kérésre vizsgálunk növényvédőszereket és fémzárolt vetőmagokat is. A tapasztalataink azt mutatják, hogy a másod- és harmadfokú csávázott vetőmagokra nagyon érdemes odafigyelni, mert a méréseknél többször láttunk eltéréseket a felvitt gombaölőszerek mennyiségében. Hagyományosan pedig a növényt és a termést vizsgáljuk. Az őszi betakarítási időszakban rendszeresen járunk a szántóföldekre a toxinszennyezettséget vizsgálni, mert a termelők kíváncsiak, mivel kell szembesülniük az aratáskor és a betároláskor. Rengeteg terményszállítást ellenőrzünk országon belül, export, import viszonylatban, és kiemelten fontos területünk a raktári vizsgálatok végzése is. Ez utóbbinak termelői szempontból egyrészt azért nagy a jelentősége, mert ha a kihívásokat időben felfedezzük és megoldást is találunk rájuk, akkor a penészesedés, a melegedés, a romlási kár kockázata és mértéke is jelentősen csökkenthető.
Hirdetés
Másrészt, hogy a termelő így tisztában van a munka eredményének minőségével, ami azért fontos, mert átvételkor ez az elszámolás alapja. Fehérje- és olajtartalomnál is rendkívül sokat számít az árban akár fél, vagy 1 százalék. Ráadásul a szennyező anyagot a raktárban még lehet kezelni, de ha a terményt elszállítják a telepről és a gyárban, a hajóban vagy a kamionban terjed tovább, elrontja a teljes árumennyiséget, aminek aztán jogi következményei is lehetnek. Minden eltérésnél jobb minél előbb felfedezni az okot, mert így gyorsabban, olcsóbban és kisebb kockázattal tudjuk megoldani azt. Úgy gondolom, hogy a gazdáknak érdemes két helyen is megvizsgáltatniuk a terményüket, mert a 60, a 80, a 120, vagy az akár 180 ezer forintos tonnánkénti árba bele kell, hogy férjen tonnánként 4-500 forint a biztos áruminőség és a szennyezőanyag-kockázat ismerete érdekében.
Milyen kapcsolt szolgáltatásokkal védik meg a minőségi terményt?
A mintavételt gázosítással is össze tudjuk kapcsolni, ha például raktári rovarkártevőktől kell mentesíteni az árut, valamint egy távfelügyeleti terményfigyelő rendszer szolgáltatást is igénybe vehetnek nálunk a gazdák. Sok időt és energiát spórolhatnak meg vele, mert a több ezer tonna áru mindennapi átjárása helyett egy olyan mérő – és kommunikációs rendszerrel oldhatják meg a feladatot, amit otthonról, okostelefonról ellenőrizhetnek és szükség esetén módosíthatnak is. A rendszer kiépítésére jelenleg is jó, élő pályázati lehetőségek vannak.
Milyen tevékenységeket folytat a Mertcontrol Hungary Kft.?
Saját, akkreditált mintavevő hálózatunkon keresztül végzünk minőségi és mennyiségi ellenőrzéseket mezőgazdasági termények, talajok, műtrágyák, környezetvédelem, élelmiszer -, ásványolaj-, valamint fémipari területeken Magyarországon és a környező országokban. A minőségellenőrzéshez kapcsolódó laboratóriumi vizsgálatokat a 3 telephelyünk akkreditált laboratóriumaiban végezzük. Kerepesen főként terményvizsgálatokat, Komáromban környezetvédelmi-, ásványolaj- és fémipari vizsgálatokat, Debrecenben pedig talaj-, gabona-, környezetvédelmi- és élelmiszervizsgálatokat folytatunk. Szakértőink a mezőgazdaság, a környezetvédelem, és a kémiai biztonság területén adnak szakmai támogatást. Ma már Európa szinte bármely pontján magas színvonalon, személyre szabva tudjuk kiszolgálni az ügyfeleinket. Mivel nemzetközi szervezetek által regisztrált tevékenységet folytatunk, ezért az általunk kiadott tanúsítványokat a gazdasági élet minden szereplője világszerte elismeri és elfogadja.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés