“Precíziós átállás a gazda szemével” címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést az AGROmashEXPO pénteki napján. A téma láthatóan kifejezetten érdekelte a gazdálkodókat, az egy órás szakmai beszélgetés sok embert vonzott a Fórum Színpad széksoraiba. A Magyar Mezőgazdaság Kiadó és az Agrárközösség Kft. közös szervezésében létrehozott szakmai rendezvényen három gazda, egy oktató-kutató szakember és egy szaktanácsadó beszélgetett a helyspecifikus gazdálkodás gyakorlati kihívásairól, eredményeiről és lehetőségeiről.

A Magyar Mezőgazdaság Kiadó és az Agrárközösség Kft. közös szervezésében létrehozott szakmai rendezvényen három gazda példáján keresztül ismerhettük meg, hogyan is kezdődött el gazdaságukban a precíziós technológiára történő átállás, milyen tapasztalatokat szereztek erről mindeddig. Tanácsokkal is ellátták a közönséget - írták.

“Precíziós átállás a gazda szemével” címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést az AGROmashEXPO pénteki napján. A téma láthatóan kifejezetten érdekelte a gazdálkodókat, az egy órás szakmai beszélgetés sok embert vonzott a Fórum Színpad széksoraiba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest

Középpontban a precíziós átállás

„Azt kell, mondjam, nincs más út. Ha tetszik, ha nem, a precíziós gazdálkodásé a jövő! – mondta Milics Gábor, a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnöke. Ahogyan az élet majd’ minden területén követjük és alkalmazzuk mindennapjaink során az újabbnál újabb innovatív megoldásokat, úgy szép lassan érvényesül ez majd a gazdálkodásban is. Egyelőre úgy látszik, időre van még szükség, de ha a körülöttem lévőkre nézek, bőven akadnak olyanok, akiknél a józan ész döntött” – fogalmazott. 

Ezzel a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő három gazdálkodóra is utalt, Czemiczki Istvánra, a tokaji Sauska pincészet szőlészeti vezetőjére, Nemes Gergő kalocsai és Oláh Márton sajóládi gazdálkodóra, akik már megtették a precíziós gazdálkodásra történő átálláshoz szükséges kezdeti lépéseket. Az említett gazdák a főszereplői annak a többrészes, hamarosan megjelenő videósorozatnak, amely lépésről lépésre bemutatja gazdálkodásuk precíziós átállását. A két szervező együttműködésével megvalósuló sorozat előzetesét a kerekasztal-beszélgetésen levetítették.

Oláh Márton sajóládi gazdálkodó válaszol egy kérdésre a szakmai programon - Fotó: Adam's Photovision

Oláh Márton azért döntött az átállás mellett, mert szerinte így jóval többet tud spórolni hosszú távon, illetve a kockás füzetben vezetett adatok helyett rendszerezett adatbázisban gyűjthetők a gazdálkodás hatékony termeléséhez szükséges információk. Ez pedig könnyebbé teszi a tervezést, és látható válik, mi az, ami nagyobb odafigyelést és változtatást igényel a termelés során.

„Lépésről lépésre kell haladni, nem szabad semmit sem elkapkodni az átállás során. Ha elbizonytalanodunk, vagy akadályba ütköznénk, érdemes szaktanácsadó segítségét igénybe venni – tette hozzá Molnár Márton, az Agrárközösség Kft. precíziós szaktanácsadója.

Sokan vettek részt a szakmai beszélgetésen, melynek végén a hallgatók is kérdezhettek, többen éltek is a lehetőséggel - Fotó: Adam's Photovision

Szabadulni a megszokások bűvköréből

A legnagyobb probléma talán abból fakad, hogy sok gazdálkodó nehezen hagy fel a megszokott, úgynevezett hagyományos gazdálkodási módszereivel. Valahol bizonyára félnek az újtól, de idővel mindenki rájön arra, annak érdekében, hogy ne maradjon le a versenypiacon, muszáj átállni a precíziós gazdálkodásra. Ám van itt más is. Idén már kötelező lesz az adatszolgáltatási kötelezettség, vagyis a jogalkotók, illetve a pályázatok kiírói már kötelezően előírják az adatszolgáltatási és adatközlési kötelezettséget egyre több tevékenységre. Ilyen a permetezési napló vezetésének digitalizálására a rovarölő szerek vonatkozásában. 

Milics Gábor, a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnöke szerint az újabbnál újabb innovatív megoldások alkalmazása szépen, lassan érvényesül a gazdálkodásban is - Fotó: Adam's Photovision

Számolni kell a költségeket, gyűjteni kell az adatokat

Milics Gábor hozzátette, hogy az adatgyűjtés során a gazdák sokszor megfeledkeznek az előállítási költségek összegzéséről, vagy azoknak az esetleges csökkentési lehetőségeiről gazdálkodásuk során. Márpedig a rendszerezett adatkezelés, legyen szó kockás füzetben való vezetésről vagy felhő alapú applikáció használatáról, elengedhetetlen a gazdaságok hatékony termeléséhez. „Ennek pedig remek eszköze a precíziós gazdálkodásra való áttérés” – mondta a szakember, aki azt is elmondta, hogy a precíziós átállás katalizátora a képzésben rejlik. Ezért kiemelten fontos, hogy az oktatásban minél nagyobb hangsúlyt kapjon a technológiai fejlődéssel létrejövő új innovatív eszközök megismertetése a jövő gazdái számára.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás