Bővült a technológiai gyakorlatok lehetősége a hatalmas gépfejlesztés hatására a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának Tangazdaságában. A korábbi tangazdaság épületeinek felújításával és a digitális eszközök beszerzésével egy összetett, az agrárszektor által elvárt valamennyi fejlesztési igényt kielégítő képzési centrumot hoztak létre. A központ a legmodernebb, gyakorlatorientált oktatási környezetet nyújtja az itt tanuló hallgatók számára, továbbá kutatási eszközeivel és lehetőségeivel válaszokat adhat az ágazat kihívásaira.

Az átadáson a „GINOP-3.1.1-VEKOP-15-2016-00001 Oktatási intézmények és IKT vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése és támogatása" című kiemelt európai uniós projekt fejlesztéseit ismertették. A Széchenyi István Egyetem egyik jelentős vállalása a „Smart Farm", amely az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tangazdaságában valósul meg.

Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Célok, lehetőségek, sikerek

A projekt egyik célja, hogy növeljék az agrár- és kapcsolódó ágazati szakemberek képzésének színvonalát. Támogatják továbbá a mezőgazdasági digitalizációt és generációváltást, elő szeretnék segíteni a kutatási és fejlesztési (K+F) programokat, valamint az agrár- és élelmiszeripari együttműködéseket. A projektben beszerzett eszközöket az AXIÁL Kft., az AGROTEC Magyarország Kft. és a Metripond Plus Mérlegtechnika Kft. biztosította.

Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratórium elnöke a Széchenyi István Egyetem és a mosonmagyaróvári agrárkar összekapcsolódásának sikeréről beszélt. Szerinte ez azért volt jó döntés, mert a kihívások közül a legnagyobb az élelmiszerellátás biztonsága, amely a legmodernebb gépészeti technológiák gyakorlatban való alkalmazásával érhető el.

Az egyetemen a gépészeti digitális megoldásokat összekapcsolták a mezőgazdasággal, így teremtve megfelelő technológiai környezetet. A technológia, a beágyazottság és a fenntarthatóság szempontjainak is megfelel a tangazdaság, a Smart Farm összekapcsolja a digitális agráriumot, a precíziós gazdálkodást és az ezekhez szükséges hátteret. A 21. századi infrastruktúra része az 5G hálózat és a drónflotta is. A kialakított rendszer az oktatási és az innovációs tartalom mellett gazdasági együttműködési lehetőséget is biztosít majd a későbbiekben - fogalmazott.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Infokommunikáció és digitálisan vezérelhető erőgépek

Dr. Solymár Károly Balázs energiaügyi infokommunikációért felelős helyettes államtitkár elmondta: a Programozd a jövőt! elnevezésű program keretében valósult meg a Smart Farm kialakítása, amiben nagy szerepet játszott a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja. Elmondta: azzal, hogy a központ infokommunikációs arculattal jött létre, ez a terület felemelkedett az egyetemen hagyományosan erős járműipari pillér mellé. Megemlítette, hogy a központ az elmúlt években valós vállalati partnerségekkel tudott kiépíteni, és felkészült arra, hogy együttműködjön más tudományterületekkel.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője közös sikernek nevezte a beruházást, amelynek megvalósításában az intézmény különböző karai és szervezeti egységei dolgoztak együtt. Kiemelte: valós tartalommal szeretnék megtölteni a Smart Farmot, és példaként a digitálisan vezérelhető erőgépekkel, a mezőgazdasági termelésben használható földi-légi együttműködő rendszerekkel, a gazdák igényeire szabott permetező drónnal, az önjáró robotokkal és a vadkármegelőző rendszerrel kapcsolatos kutatás-fejlesztéseket említette.

Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Agrár és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője) bemutatta a Smart Farm fejlődési szakaszait:

Az 510 hektáros gazdaság teljes termelési vertikuma integrált a hazai élelmiszerláncban. Modern precíziós eszközparkot alakítottak ki, saját fejlesztési robotok, drónok állnak rendelkezésre.

  • 2026: precíziós, autonóm Smart Farm kialakítása
  • 2028: élelmiszertermelés, amihez szükséges a feldolgozás és tárolás fejlesztése.
  • 2030: digitálisan nyomon követett Smart Farm, Automated Data-controlled Smart Farm (ARAT-FARM mintagazdaság)

A programon együttműködési megállapodást írt alá a Széchenyi István Egyetem és a AXIÁL Kft. ügyvezetője, Pintér Zsolt: fontos szerepet szánnak a gyakorlati képzések szervezésére, amelyet a hallgatók mellett a gazdálkodók, szaktanácsadók és cégek részére is elérhetővé tesznek.

Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Az együttműködések és a gépek

A tangazdaság szoros kapcsolatban dolgozik együtt a Széchenyi István Egyetemen működő kompetencia központokkal, a Digitális Fejlesztési Központ, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ, valamint a Járműipari Kutatóközpont is részt vesz a közös munkában. A precíziós technológiát érintő beruházások egyik célkitűzése, hogy a digitális mezőgazdaságban jelentős fejlesztéseket tudjon elérni az intézmény. A beruházás egyik részeként megújul a tangazdaság központi épülete, ahol irodák, valamint modern oktatóhelyiségek is helyet kaptak. A felújítás másik része egy eszközpark-beszerzés.

Az átadott gépek között voltak New Holland traktorok, Horsch Pronto 4 DC + SingularSystem vetőegység, Pöttinger Terradisc 6001 T rövidtárcsa, Bednar Swifter magágykészítő, New Holland PSXV 6S váltvaforgató eke, METRIPOND M18 acél hídmérleg, Manitou MLT 625 teleszkópos rakodógép, New Holland XCN2050 GPS rendszer, Pöttinger Terria 4030 talajlazító. A program további részleteiről itt lehet többet olvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás