2021. október 13–14-én került sor a 2020-ban elhalasztott jubileumi és a 2021-es összevont 25-26. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumra a Debreceni Egyetemen. Az eseményen Hadászi László a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a precíziós gazdálkodás növényvédelmi aspektusait mutatta be, kiemelve cége megoldásait a témában. Az alábbiakban ezt az előadást foglaltuk össze.

A szakember bevezetőjében kiemelte, hogy a precíziós gazdálkodás az átlagolás és az általánosítás helyett az adott pillanat mért adatára támaszkodik és differenciál, és mivel a differenciálás térben és időben történik, a rendszer működésének feltétele, hogy a helymeghatározás időben korlátlan, megismételhető és pontos legyen.

Mivel az egész alapvető célja a versenyképesség növelése, ezért olyan technológiára van szükség, ami növelni képes a hozamokat, valamint csökkenteni tudja a költségeket oly módon, hogy a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot nem korlátozza, hanem támogatja. Utóbbi két szempont különösen hangsúlyos a növényvédelemben.

Hogy a témát alapjaiban megérthessük, a főigazgató összehasonlította a hagyományos és a precíziós növényvédelmi technológia legfontosabb jellemzőit.

Mint hallhattuk a hagyományos technológiára az jellemző, hogy minden beavatkozás nagy része külön munkamenetben és a teljes felületen történik, gyakoriak az átfedések és/vagy a kihagyások, maga az inputanyagok kijuttatása pedig átlagolás alapján történik, szintén a teljes felületen.

Hadászi László a KITE Zrt. innovációs főigazgatója

Ezzel szemben a precíziós növényvédelmi technológia a sor és sorköz megkülönböztetésére épül, átfedés és kihagyásmentes, az input anyag kijuttatása differenciált és pozícionált, a műveletösszevonások miatt jelentős a menetszámcsökkenés, valamint a döntések a saját tábláról gyűjtött információk alapján születnek.

A növényvédelem témája az utóbbi időben nemcsak a szakmában, hanem a közbeszédben is nagy teret kapott, és napjainkban a vegyszeres növényvédelem erős társadalmi és politikai ellenállásba ütközik. Ennek következtében számos általános hatású, széles hatásspektrumú szert vontak és vonnak vissza a piacról, és a gazdálkodók egyre szűkebb hatású, egyre rövidebb beavatkozási idejű, egyre drágább készítményeket kénytelenek használni, a gyártók pedig ilyeneket kifejleszteni. Ezzel egyidőben viszont a klímaváltozás hatására folyamatosan új, jelentős károkat okozó károsítók jelennek meg. Ilyen körülmények között felértékelődik a növényvédelmi beavatkozásokat támogató rendszerek és eljárások szerepe, ami segíti eldönteni, hogy szükség van-e egy beavatkozásra, és ha igen, mikor.

Agrometeorológia

Az egyik ilyen támogató rendszer az agrometeorológián alapul. A meteorológiai és a növénytermesztésre vonatkozó megfigyeléseket párhuzamosan kell végezni, mert csak így lehet kimutatni a meteorológiai elemek növényekre gyakorolt hatását. Ennek keretében leggyakrabban a késő tavaszi és a kora őszi fagyoknak, a talajnedvesség alakulásának, a vetési hőmérsékletnek, a gazdasági növények fejlődési fázisai időpontjának (virágzási, érési, stb. időpont), valamint a növényi betegségek és kártevők fellépési viszonyainak előrejelzése élvez prioritást. Ám az előrejelzés csak akkor igazán hasznos, ha a gazdálkodó saját területére vonatkozik.

A KITE saját fejlesztésű meteorológiai állomása

Éppen ezért született meg 2017-ben a KITE saját fejlesztésű meteorológiai állomása hálózata a PRECMET, ami az ország 150 helyéről szolgáltat adatokat a  levegő hőmérsékletéről, a relatív páratartalomról, a globál és nettósugárzásról, a talaj hőmérsékletéről, a levél- és a talaj nedvességről, a szélsebességről és –irányról, valamint a csapadékmennyiségről.

A PRECMET-állomásokon az agromikro-meteorológiai adatgyűjtés közvetlenül a vizsgált kultúrában elhelyezett meteorológia mérő szenzorok segítségével történik. A rendszert úgy alakították ki, hogy pontos adatokat szolgáltasson, kis karbantartási igényű és költséghatékony is legyen, a szolgáltatott adatok pedig közérthetőek és könnyen felhasználhatók legyenek. Elsősorban növényvédelmi előrejelzésekre, fagyvédelemre, öntözéstámogatásra és agrotechnológiai döntéstámogatásra használják.

Elhangzott, hogy a növényvédelemmel kapcsolatos precíziós eszközök fejlesztésekor (is) a legfőbb cél az emberi tényező kiváltása, a folyamatok automatizálása, ami folyamatos adatszolgáltatással, a szubjektivitás kizárásával, gyors információgyűjtés és –továbbítással, például automata rovarcsapdák alkalmazásával (SMAPP) érhető el. Ezzel jelentősen javulhat a reakcióidő.

Ilyen lehet, például, egy rovar felismerő szoftver, ami naponta detektál, továbbítja az adatokat és csak a feromoncsere igényel emberi beavatkozást.

További fejlesztési irány lehet még a hőösszeg számítási modellek, algortimusok alkalmazása, számítása a folyamatosan frissülő meteorológiai adatbázisból. A hősszeg modell nemcsak a károsító fejlettségéről adhat tájékoztatást, hanem a kultúrnövény fenológiai állapotáról is, ami lehetővé teszi az érzékeny fenológiai fázisban a védekezés időzítését.

Mobil telefonnal is végezhetünk károsító- és kártétel-felvételezés a felvételezés koordinátájához rendelve és térképen megjeleníttetve azt.

Kihívások

A fejlesztések előtt azonban számos kihívás áll. Fontos lenne újragondolni a kártételi küszöbértékeket és digitalizálni azokat a kor fajtáinak és termesztéstechnológiájának megfelelően.

A kártétel mértékének, illetve a károsító terjedési irányának megállapítása történhet drón vagy művelő eszközre szerelt kamera által készített fotók segítségével, digitális feldolgozással, új lehetőségeket teremtve a térinformatikának.

Az adatfeldolgozás menete csak felügyeletet igényel, mert a drónok minden adatot memória kártyára mentenek, és a kártyát egy laptopba behelyezve pár kattintással elindítható a feldolgozási folyamat. Ennek során a rendszer automatikusan minden elérhető indexet kiszámol, és végeredményképpen a végső NDVI képen jól elhatárolhatóvá válik a vegetáció és a már leszáradt növényzet, valamint a fedettlen talajfelszín.

És hogy hogyan lesz az adatból érték? Ennek bemutatására egy példát is megismerhettünk. A példa területen napraforgó növényvédőszeres szárítását készítették elő. A kiválasztott alaptérkép az NDVI volt. Első lépésként meghatározták, hogy a minimum, átlagos és maximum NDVI értékek mennyi növényvédőszert kaphatnak. A zöldebb foltok, a gyom és még zöld napraforgó teljes dózist, az átmenet egy közepest, a leszáradt növény állomány pedig 0 liter/hektár dózist állapítottak meg. A rendszer a megadott paraméterek alapján automatikusan generált egy kijuttatási előírás térképet.

A DJI Agras T30 drón

Mindezt olyan termékek segítik, mint a PGR és a John Deere Operations Center. A PGR és My John Deere adatbázisban meglévő összes tábla határvonala könnyedén feltölthető a rendszerbe. Ezáltal teljes felületű kezelések elvégzéséhez nincs más teendőnk, mint üzembe helyezni a gépet és megnyomni a start gombot.

Az előadó példaként bemutatta a DJI Agras T30 drónt, ami képes 30 liter térfogatú folyékony és szilárd anyag kijuttatására.  A váz és az erős motorok miatt ez jelenleg a legnagyobb tartályméret a piacon. Sőt, a szárnyak döntésével jobb fedettséget biztosít az ültetvényekben.

A precíziós növényvédelem során a kijuttatás térkép alapján történik, lehetőség nyílik az akár fúvokánkénti szakaszvezérlésre. Mindig csak az előírt cseppméret kerül kijuttatásra közvetlen vegyszer befecskendezéssel, illetve elérhető az automata ultrahangos keretszintezés és a kanyarkompenzáció is, ráadásul a táblaadatokat meg is lehet osztani.

A KITE Jet folyadékkijuttató rendszer

A KITE Jet folyadékkijuttató rendszer, például többféle művelet során, vetéskor, sorközműveléskor, tápanyag-injektáláskor, talajműveléskor és baktérium trágya kijuttatáskor is használható. Intelligens funkciói révén lehetőség van a térkép alapú dózisvezérlésre, szakaszvezérlésre és a táblaadatokat is meg lehet osztani. Segítségével pozícionáltan tudjuk a növényvédő szert kijuttatni a talajba. Sávpermetezéssel sávban történik a gyomirtás. A pozícionált állománypermetezés a kifejlett(ebb) növények esetében jelent precíziós megoldást. 10-12 levél után, például a kukoricában, a nagy lombfelület miatt a hagyományos permetezés nem a legjobb megoldás. A Yield 360° Undercover a sorok között, a levélzet közül indítja a szert, így sokkal hatékonyabb. Lehetőséget teremt fungicid és/vagy inszekticid (pl. kukorica bogár, kukoricamoly hernyó elleni) kijuttatásra a csőzónába. A technológia belógó részei ráadásul nem sértik a növényt és csökkentett lémennyiség kijuttatását teszi lehetővé a hagyományos technológiához képest.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás