Virtuális határszemle - Home office a szántóföldi növénytermesztésben

Sorozatunk negyedik részében a PrecMet alkalmazást szeretnénk bemutatni, mely a KITE Zrt. és az OVF meteorológiai állomásainak adatain alapszik. Az aktuális és múltbéli adatokat közli le térkép- és adatformában. Ezt a digitális modult, valamint a PrecSat alkalmazást nyilvánossá tettük mindenki számára, így megtekinthetők az országban elhelyezett meteorológiai állomások adatai, valamint figyelemmel kísérhetők egy adott tábla műhold által vizsgált jellemzői.
KITE meteorológiai állomások Magyarországon

A precíziós gazdálkodáshoz elengedhetetlen, hogy a saját területére vonatkozó - helyspecifikus - adatokat használjon a termelő. Egyik ilyen, fontos információ a helyileg mért meteorológia adatsor, mely lényeges része a termőképesség meghatározásának, a precíziós öntözés megvalósításának vagy a különböző saját területre vonatkozó növényvédelmi előrejelzéseknek (kórokozók és kártevők). Az alkalmazás alapadatait a KITE - kimondottan a precíziós gazdálkodás igényeit kielégítő - saját fejlesztésű agrometeorológia állomásai, valamint egy stratégiai együttműködésnek köszönhetően az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) meteorológiai hálózata biztosítja.

Historikus meteorológiai adatsor

A mért adatok alapesetben a következők:

  • talajnedvesség (legalább 3 mélységben)
  • talajhőmérséklet
  • levegő relatív páratartalma
  • léghőmérséklet
  • kozmikus besugárzás
  • szélerősség és -irány
  • csapadékmennyiség
  • levélnedvesség

A méréseket percenként végzi a rendszer, melyből a feldolgozás során a gyakorlatban is jól használható 10 perces átlagokat képzünk. Az adatok térképes és adat formában is rendelkezésre állnak.

A precíziós gazdálkodáshoz elengedhetetlen, hogy a saját területére vonatkozó - helyspecifikus - adatokat használjon a termelő

Az állomásokat az adott időpontban az adott helyszínen lévő aktuális időjárásnak megfelelő ikonok jelzik, illetve ott, ahol nincs meg az ehhez szükséges összes feltétel, például nincs sugárzás vagy csapadékmérés, ott egy általános ikon jelöli azokat. Ezt hívjuk térképes nézetnek.

Az „alaptérképek” ikonra kattintva pedig, tetszés szerint választhatunk különböző típusú alaptérképek közül.

A KITE a precíziós gazdálkodás igényeit kielégítő saját fejlesztésű agrometeorológia állomása

Regisztráció nélkül a felhasználók a hálózat állomásainak adatait láthatják 1 hétre visszamenőleg, letöltési és feldolgozási lehetőség nélkül. Regisztrált partnerek az állomások adatait korlátlan időre visszamenőleg láthatják és dolgozhatják fel.

https://youtu.be/oj6yI8SygUY

Bővebb információkért tekintse meg a videónkat, látogassa meg honlapunkat (pgr.hu), vagy keresse bizalommal a PGR szaktanácsadókat a következő elérhetőségeken pgr.hu/kontakt.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás