Az időjárás október közepén már őszies arcát mutatja. Ennek ellenére bizonyos kártevők és betegségek még most is támadják a növényeket. Figyelni kell  a puszpángmoly kártételére, de van még néhány további kár- és kórokozó is. Összeszedtük, mik. Előzze meg a kártételt!

A puszpángmoly még rajzik

Gyenge mértékben ugyan, de még most is rajzik a selyemfényű puszpángmoly. Ezt a fény- és feromon csapdák fogása jelzi. A kártevő, ami lassan, de biztosan kipusztítja a térség buxus állományát, harmadjára rajzik az idén. Ez a nemzedéke kisebb tömegű, mint a második, nyári nemzedéke volt. De ez a kisebb népesség is jelentős kárt tud okozni. A hernyók eleinte a puszpáng bokrok belsejében károsítanak, majd a rágással elérik a növények külső leveleit is. Nem kell sok idő a bokor tarra rágásához, ezért már a fiatal hernyókat is el kell pusztítani. A növényvédő szert a bokrok belsejébe kell juttatni, máskülönben nem érünk el kellő hatékonyságot. Ez a jó védekezés alapja. A lárvák a hideg idő kezdetéig károsítanak, majd telelőre vonulnak. Tavasszal újra folytatják károsításukat a teljes kifejlődésig, ezután bábozódnak. Ha most sikeresül eredményesen védekezni ellenük, elkerülhető a tavaszi kártétel.

A puszpángmoly még októberben is tönkreteheti a buxust
Bolha a körtében

A körtefákon már csak kifejlett körtelevél bolhákat találunk, ha pedig sok van belőlük, most lehet jól megakadályozni a telelőre vonulásukat. A tanácsokat Dr. Aponyi Lajos növényorvos írta a Magyar Növényvédő Mérnöki És Növényorvosi Kamara a weboldalán.

Lisztharmat a szőlőben

A szőlő területeken többnyire már lezajlott a szüret. Ennek ellenére a növény levelein és a vesszőkön a lisztharmat életfeltételei még most is kiválóak alkalmasak a károkozásra. A most időszerű őszi lisztharmat elleni lombfertőtlenítéssel megakadályozhatjuk a betegség áttelelő szaporító képleteinek a kialakulását, ami a vesszőkön telel át. Erre a célra most a kontakt hatású, ként tartalmazó gombaölő készítmények a legjobbak.

Növényvédelem az almásban

Az almaültetvényeken is vége a szüretnek. Most újra indokolt a vértetű elleni védekezés, leginkább az idősebb korú ültetvényekben. A vértetű kolóniák a vastagabb ágak mellett komolyan megfertőzték a fiatalabbakat is. Itt a szívogatás nyomán rákos daganatok és sebek alakultak ki az ágakon, főként, ha a fakorona belsejében sok a vízhajtás. A bőséges permetlébe tegyünk nedvesítő szert, mert csak ez képes feloldani a vattacsomószerű viaszréteget. A takácsatkák tömeges szívogatását nem csak az almafákon, hanem más gyümölcsféléken is a levelek kifakulás szerű színváltozása jelzi. Ha ilyet lát, akkor még van lehetősége a kártevő elleni védekezésre. Sikeres védekezéssel megelőzhető az áttelelő atkatojások lerakása. Erre a célra érdemes az atkaölő készítményeket használni.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás