A hideg és általában a téli időjárás - a kiskerti növényekhez hasonlóan - a szobanövényeknek is komoly kihívást jelent. Érdemes tehát fokozottan ügyelni az utóbbiak megfelelő ápolására is, mert ellenkező esetben pusztulás lehet a vége. Ilyenkor a megfelelő fényviszonyokat a legnehezebb megteremteni, de a hőellátás, az öntözés és szellőztetés is mind-mind kritikus tényező. Megmutatjuk melyek azok a növényápolási technikák, amik könnyen végzetesek lehetnek, ám minimális odafigyeléssel ki is küszöbölhetők. A fagyok a szobanövényeket is ugyanúgy megviselik, mint a kerti növényeket, télen ugyanis rövidebbek a nappalok és így kevesebb fényhez jutnak. A kapott mennyiség nem elegendő az új hajtások képződéséhez, a levélfejlesztéshez és a virágzáshoz sem. Ezért a sötét, félhomályos szoba a növények számára a lehető legrosszabb hely. Az ellenpólust a déli fekvésű szobák jelentik, ahol még az olyan fényigényes növények is jó eséllyel túlélnek, mint az orchidea.
Télen a szobanövények is kiemelt figyelmet érdemelnek (Fotó: Pixabay, Pexels)
A megfelelő hőellátás ilyenkor nem egyenlő a magas hő biztosításával, mert így beindulhat a téli növekedés, ami kedvezőtlen. Ha azonban átesünk a ló túlsó oldalára, az túlhűlést és megfázást eredményez. Az öntözéssel igazodjunk a viszonyokhoz, a növényeknek ugyanis annál kisebb a vízigényük, minél rosszabb a fényellátottság és minél alacsonyabb hőmérsékleten vannak. A kevésbé fűtött helyiségekben ugyanis kevesebbet párologtatnak. Mivel az éjszakai lehűlések ebben az időszakban elkerülhetetlenek, a szükséges öntözésre lehetőleg délelőtt kerüljön sor. Az öntözővíz hőmérséklete legyen közel azonos annak a helyiségnek a hőmérsékletével, ahol a növény található. A vaskos, húsos szárú és levelű fajokat, valamint más pozsgás növényeket télen elegendő csak annyi vízzel ellátni, hogy a földjük ne száradjon ki. A többi szobanövényt azonban érdemes nedvesen tartani. A túlöntözés kifejezetten káros. A téli időszakban a legtöbb vizet a hajtatott növények igénylik. A leveleken lerakódott por és piszok szintén káros lehet növényeknek, így aki a leveleket nem takarítja havonta egyszer tiszta vizes ruhával vagy a kisebb növényeket nem tisztítja zuhannyal, tavasszal kellemetlen meglepetés érheti. Télen a fűtés hatására szárazzá válik a lakás levegője, ami akár a növények halálához is vezethet. A párásítás megoldja ezt a problémát, de emellett érdemes hetente többször is a növények leveleit végig permetezni egy szobai permetezővel. A szellőztetések során, figyeljünk arra, hogy a beáramló külső hideg levegő ne érje közvetlenül a növényeinket, illetve kerüljük a huzatot is. A szellőztetéssel érdemes megvárni a déli órákat, és mindig úgy időzítsük, hogy megelőzze az öntözést. A szobanövények általában 18-20 fok környékén érzik jól magukat télen, viszont ha az ablak közelébe lettek telepítve, megfázhatnak. Épp ezért télen, szellőztetéskor vigyük a növényeket védett helyre. A téli időszakban a kórokozó vagy kártevő fertőzéseket is el kell kerülnük, ezért fontos folyamatosan figyelemmel kísérni növényeink egészségi állapotát. A szükségesnél melegebb helyen és egyben fényszegény körülmények között telelő növények ugyanis gyakrabban fertőződhetnek. A túlöntözésen, megfázáson kívül télen a száraz levegőben elszaporodó atkák, tetvek ellen is védekezni kell, a betegségek külső jelei ugyanis egészen korán láthatók. Ha a levelek elkezdenek potyogni, vagy hirtelen sárgulás, barnulás látható a növényeken, akkor minden esetben vizsgáljuk meg, hogy nem kórokozó tette-e ezt velük. Forrás: kiskertblogger

Megosztás

További híreink

Inflációs hidegzuhany: újra elszabadultak az árak decemberben

2025.01.15.

2024 decemberében a fogyasztói árak átlagosan 4,6%-kal haladták meg az előző év azonos időszakának szintjét, míg az előző hónaphoz képest 0,5%-os emelkedést mértek. Az éves infláció 2024-ben 3,7%-os volt, ami meghaladta a korábbi várakozásokat.

Sok fejlesztési pénz érkezett a magyar nemzeti parkokba 2024-ben

2025.01.15.

A 2024-es esztendőben is jelentős előrelépést tettek a magyar nemzeti park igazgatóságok, sokat fejlődött az állami természetvédelem

Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Lejár a határidő a népszerű zöldenergia támogatásra, de nyílik egy új lehetőség is

2025.01.14.

Befejeződik a kedvelt lehetőség: 2025. január 15-ig lehet pályázni a zöldenergia támogatásra

Nincs könnyítés: január utolsó napja a határidő az agráradatok szolgáltatására

2025.01.14.

Már csak elektronikus úton lehet elvégezni az adatszolgáltatást és az adatmódosítást is Magyarországon a gazdáknak, nagy torlódás és sok idegeskedés várható január végéig.

A hangyák forradalmasíthatják a biogazdálkodást az almaültetvényekben

2025.01.14.

A hangyák hatékonyan küzdenek különféle növénybetegségek, például az almafák varasodása és rothadása ellen, miközben a kártevőket, például a téli araszoló hernyókat is pusztítják, amelyek veszélyeztetik az almafák lombozatát.

Partnerhírek
Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás