A repcében az állományszárítás elmaradása közvetlen termésveszteséggel járhat. A repce becői érzékeny biológiai alkotások. Könnyen felnyílnak, felpattannak, a madarak könnyedén kiverik belőlük a magokat, arról nem is beszélve, ha aratáskor bemegyünk egy jó repcetáblába az egyik végén a kombájnnal, akkor a másik vége is mozog.

A repcében leggyakrabban használt becőragasztó hatóanyag a sztirol-butadién, amely többek között a Laminex® LP-45 készítmény hatóanyaga is. A készítmény hatóanyaga szintetikus polimer alapú ragasztóanyag, amely a kipermetezése után vízben nem oldódó, féligáteresztő latex membránburkolatot képez a kezelt növény felületén. Ez a membránburkolat körülbelül 20–30 napon keresztül a kezelt felületen marad. Ez a védőburkolat nem gátolja a kezelt növények természetes vízleadását, de megakadályozza a földfeletti részein keresztül történő nedvesség felvételét, a becők visszanedvesedését. Így a készítmény egy egyszerű fizikai hatással – a növény felületén kialakított féligáteresztő membránnal – segíti elő a természetes öregedési folyamatok mielőbbi befejeződését, anélkül, hogy bármilyen negatív hatással lenne az érés folyamatára és az olajtartalom beépülésére.

https://www.youtube.com/watch?v=x5eb8_b_aSk

Desszikáló szerekkel együtt kijuttatva, a becők 70 %-os érettségénél, a betakarítás előtt 7-14 nappal kell kijuttatni a készítményt a desszikáló szerekkel egy menetben. A Laminex® LP-45 nagy előnye, hogy elsodródás gátlásra is engedéllyel rendelkezik. Mivel a glifozáttal történő deszikkáláshoz mint légi, mint földi kijuttatás esetén az elsodródás gátló szer használata kötelező, így a Laminex® LP-45 használata esetén nem kell még külön elsodródásgátló szert vásárolni a becőragasztó mellé, mert a Laminex® LP-45 mindkét problémát egyszerre oldja meg.

Repce deszikkálása Laminex® használatával

Önmagában használva a Laminex® LP-45 készítményt a repce pergési veszteségének a csökkentésére a becősárgulástól a becők 30 %-os érettségéig kell kipermetezni, 0,8-1 liter/hektár dózisban, a várható betakarítás előtt 3-4 héttel (becősárgulás - érés BBCH 80-87 időszakában). Szántóföldi géppel 200-400 liter, légi permetezés esetén 60-80 liter víz felhasználásával. A keverési sorrend betartása fontos a könnyebb oldódás érdekében, a készítményt kell a vízhez hozzáadni, hogy a megfelelő oldódást elérjük.

A Laminex® LP-45 légi kijuttatása engedélyezett. A Laminex® LP-45 szükséghelyzeti engedélyt kapott őszi káposztarepcében drónnal történő kijuttatásra is. Mivel a pergési veszteség nagy része a becőszint felső 50-60 cm szélességű sávjában keletkezik, így a becőragasztó kiszórása drónnal csökkenti a taposási veszteséget, miközben megakadályozza a felső becők kiverődését.

https://www.youtube.com/watch?v=w-pgLD9AreU

Amennyiben ragasztás nélkül, csak dessszikáló szer használatával oldjuk meg a repce állományszárítását, érdemes figyelembe venni a desszikáló szerek elsodródásából adód veszélyeket is. Ha glifozát hatóanyagú készítményeket használunk desszikáló szerként, az elsodródás gátló szer hozzáadása kötelező. Ha nem adunk elsodródás gátlót ezekhez a permetezésekhez és az elsodródás miatt kár keletkezik, a felelősségre vonás elkerülhetettlen lesz. A Drift Control® növeli a permetlé viszkozitását a tartályban, így az viszkózusabbá és sűrűbbé válik. Permetezéskor egy sűrűbb permetlé jut ki a szórófejen keresztül. Az eredmény, a cseppek nagyobb része olyan mérettartományban marad, amely kevésbé hajlamos az elsodródásra. A készítményt a növényvédő szerek elsodródásának csökkentésére használható légi és földi permetezés esetén egyaránt 0,5 %-os koncentrációban. Légi kijuttatása engedélyezett.

https://www.youtube.com/watch?v=FOBtcFYm8Cw

Glifozát hatóanyagú termékek permetezésekor a nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag (Drift Control®) hozzáadásával juttatható ki a készítmény. Desszikáló szerek alkalmazásánál is cseppnehezítő használata szükséges a permetezéskor.

(x)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás