A repcében az állományszárítás elmaradása közvetlen termésveszteséggel járhat. A repce becői érzékeny biológiai alkotások. Könnyen felnyílnak, felpattannak, a madarak könnyedén kiverik belőlük a magokat, arról nem is beszélve, ha aratáskor bemegyünk egy jó repcetáblába az egyik végén a kombájnnal, akkor a másik vége is mozog.

A repcében leggyakrabban használt becőragasztó hatóanyag a sztirol-butadién, amely többek között a Laminex® LP-45 készítmény hatóanyaga is. A készítmény hatóanyaga szintetikus polimer alapú ragasztóanyag, amely a kipermetezése után vízben nem oldódó, féligáteresztő latex membránburkolatot képez a kezelt növény felületén. Ez a membránburkolat körülbelül 20–30 napon keresztül a kezelt felületen marad. Ez a védőburkolat nem gátolja a kezelt növények természetes vízleadását, de megakadályozza a földfeletti részein keresztül történő nedvesség felvételét, a becők visszanedvesedését. Így a készítmény egy egyszerű fizikai hatással – a növény felületén kialakított féligáteresztő membránnal – segíti elő a természetes öregedési folyamatok mielőbbi befejeződését, anélkül, hogy bármilyen negatív hatással lenne az érés folyamatára és az olajtartalom beépülésére.

https://www.youtube.com/watch?v=x5eb8_b_aSk

Desszikáló szerekkel együtt kijuttatva, a becők 70 %-os érettségénél, a betakarítás előtt 7-14 nappal kell kijuttatni a készítményt a desszikáló szerekkel egy menetben. A Laminex® LP-45 nagy előnye, hogy elsodródás gátlásra is engedéllyel rendelkezik. Mivel a glifozáttal történő deszikkáláshoz mint légi, mint földi kijuttatás esetén az elsodródás gátló szer használata kötelező, így a Laminex® LP-45 használata esetén nem kell még külön elsodródásgátló szert vásárolni a becőragasztó mellé, mert a Laminex® LP-45 mindkét problémát egyszerre oldja meg.

Repce deszikkálása Laminex® használatával

Önmagában használva a Laminex® LP-45 készítményt a repce pergési veszteségének a csökkentésére a becősárgulástól a becők 30 %-os érettségéig kell kipermetezni, 0,8-1 liter/hektár dózisban, a várható betakarítás előtt 3-4 héttel (becősárgulás - érés BBCH 80-87 időszakában). Szántóföldi géppel 200-400 liter, légi permetezés esetén 60-80 liter víz felhasználásával. A keverési sorrend betartása fontos a könnyebb oldódás érdekében, a készítményt kell a vízhez hozzáadni, hogy a megfelelő oldódást elérjük.

A Laminex® LP-45 légi kijuttatása engedélyezett. A Laminex® LP-45 szükséghelyzeti engedélyt kapott őszi káposztarepcében drónnal történő kijuttatásra is. Mivel a pergési veszteség nagy része a becőszint felső 50-60 cm szélességű sávjában keletkezik, így a becőragasztó kiszórása drónnal csökkenti a taposási veszteséget, miközben megakadályozza a felső becők kiverődését.

https://www.youtube.com/watch?v=w-pgLD9AreU

Amennyiben ragasztás nélkül, csak dessszikáló szer használatával oldjuk meg a repce állományszárítását, érdemes figyelembe venni a desszikáló szerek elsodródásából adód veszélyeket is. Ha glifozát hatóanyagú készítményeket használunk desszikáló szerként, az elsodródás gátló szer hozzáadása kötelező. Ha nem adunk elsodródás gátlót ezekhez a permetezésekhez és az elsodródás miatt kár keletkezik, a felelősségre vonás elkerülhetettlen lesz. A Drift Control® növeli a permetlé viszkozitását a tartályban, így az viszkózusabbá és sűrűbbé válik. Permetezéskor egy sűrűbb permetlé jut ki a szórófejen keresztül. Az eredmény, a cseppek nagyobb része olyan mérettartományban marad, amely kevésbé hajlamos az elsodródásra. A készítményt a növényvédő szerek elsodródásának csökkentésére használható légi és földi permetezés esetén egyaránt 0,5 %-os koncentrációban. Légi kijuttatása engedélyezett.

https://www.youtube.com/watch?v=FOBtcFYm8Cw

Glifozát hatóanyagú termékek permetezésekor a nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag (Drift Control®) hozzáadásával juttatható ki a készítmény. Desszikáló szerek alkalmazásánál is cseppnehezítő használata szükséges a permetezéskor.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás