Rájuk rohad a termény, ha nem maguknak szedik le
A koronavírus-járvány miatt a legtöbb határ lezárásra került, és repülőjáratokat sem indítottak, ami sok ország számára aggodalmakra adott okot a mezőgazdasági munkálatok tekintetében. Ugyanis több országot is jellemzett az, hogy külföldről érkező idénymunkásokat alkalmaztak a mezőgazdasági munkálatok elvégzésére elsősorban a betakarítási időszakban. Ez nem volt másképp az Egyesült Királyság területein is, ahol elsősorban Romániából érkező munkavállalók takarították be az érett termést a földekről, viszont ez jelen helyzetben nem volt kivitelezhető, így az angoloknak más megoldáshoz kellett folyamodniuk.
Az Egyesült Királyságba elsősorban Kelet-Európából érkező idénymunkások száma a koronavírus-járvány következtében közel harmadannyi volt, mint az elmúlt évek során – nyilatkozta George Eustice brit környezetvédelmi és élelmezésügyi miniszter. Ez pedig negatívan hat a mezőgazdaságra, hiszen ha nincs elegendő munkás, akkor a termés a földeken marad. Az MTI beszámolója alapján pedig probléma a miniszter szerint leginkább a zöldség- és gyümölcságazatot érinti, az agrárszektornak pedig a brit munkavállalókat is alkalmazniuk kell a betakarítások során a veszteség elkerülése érdekében - írja az Index.
Ezért a brit kormány az elmúlt hetekben együttműködést kezdeményezett a mezőgazdasági vállalkozásokkal annak érdekében, hogy a brit munkavállalókat rávegyék a betakarításban való részvételre. Elsősorban azokat a dolgozókat céloznák meg, akiket a munkaadójuk a járvány megfékezése érdekében elbocsátott, vagy kényszerszabadságra küldött.
Hirdetés
Továbbá a brit kormány keddtől pickforbritain.org.uk címen egy külön online felületet biztosít annak érdekében, hogy a munkavállalók, és a mezőgazdasági vállalkozások közötti kapcsolatfelvételt könnyebbé tegye. A brit kormány a munkálatok elősegítése érdekében arra biztatja a diákokat, illetve a jelenleg nem dolgozó munkavállalókat, hogy jelentkezzenek is a mezőgazdasági idénymunkákra.
A Downing Street által közzétett felhívás alapján azok az alkalmazotti állományban lévő munkavállalók, akik fizetését a járvány következtében meghirdetett munkahelymegőrző program keretein belül javarészt a kormány folyósítja, mezőgazdasági munkavállalás esetén sem esnek el ettől a juttatásról.
Az idénymunkások toborzását a brit trónörökös, Károly walesi herceg is segíti. Keddi videóüzenetében hangsúlyozta, hogy bár nehéz munka vár a jelentkezőkre, ez fontos annak érdekében, hogy a termény ne vesszen kárba. Elmondása szerint a második világháború idején is megvalósított toborzásra van szükség ahhoz, hogy a mezőgazdaságot segítsék.
A brit mezőgazdasági szövetség (NFU) a napokban arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben nem jelentkeznek elegen az idénymunkára, úgy a zöldség- és gyümölcstermés jelentős része a földeken marad, és így megrothad, ami jelentős kárt jelent a mezőgazdaságban. Az NFU becslései alapján megközelítőleg 70 ezer idénymunkásra lenne még szükség azért, hogy sikeresen betakaríthassák a zöldség- és gyümölcstermést.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés