A gyümölcsösökben már javában növekszik a termés, viszont nem szabad megfeledkezni a kórokozók és kártevők elleni védekezésről még ilyenkor sem. A cseresznye és a meggy esetében a monília okoz fejtörést, míg a szilvásokban a keleti gyümölcsmoly miatt kell permetezőt ragadni, de más gyümölcs védelmében is van mit tenni.

Már áprilisban megjelentek az almafákon a fehérgyapjas vértetű telepek, mostanra pedig már jelentős mértékben el is szaporodtak. Elsősorban Jonagold típusú fákon fordulnak elő, de az utóbbi években ez a ’válogatósság’ egyre kevésbé jellemző a vértetűket. Természetes ellenségei a vértetű-fürkészlegyek, de jelenleg olyannyira elszaporodtak, hogy a fürkészek sem tudják elpusztítani őket. Ezért kémiai védekezést is alkalmazni kell ellenük. Elsősorban a spirotetramat hatóanyag képes elpusztítani a vértetűket.

A gyümölcsnövekedés stádiumában lévő cseresznye és a meggy esetében a moníliához nagyon hasonló betegség jelent meg a napokban, ez pedig az antraknózis. A két betegség között annyi a különbség, hogy míg monília esetében körkörös penészpárnácskák jelennek meg, addig az antraknózis nyálkás-barnás lepedéket képez a gyümölcsön. A betegség a fertőzött gyümölcsmúmiákról könnyen terjed. Rézbázisú citrom- és borkősavas lombtrágyával védekezhetünk a betegség ellen.

Ha nem védekezünk, komoly terméskiesést is okozhat a monília
 

Az őszibarackfákon is szépen növekszik a termés. Ezzel egy időben azonban megjelentek a hamvas őszibarack levéltetvek, amelyek folyamatosan veszélyeztetik a hajtásvégeket. Esetükben azt kell megakadályozni, hogy a szárnyas egyedek betelepüljenek a fára és ott gyorsan elszaporodjanak. Amint megjelennek az első levéltetvek, meg kell kezdeni ellenük a permetezést. A tetvek mellett a varasodás, a levéllyukacsosodás, a monília és a lisztharmat is okozhat meglepetéseket. Ellenük kaptán- és penkonazolkészítményekkel vehetjük fel a kesztyűt.

A szilvaültetvényeken lassan előkerülnek a tiakloprid hatóanyagú készítmények, mivel megjelent a keleti gyümölcsmoly a fákon. A csapdák csúcsrajzás körüli értéket mutatnak, viszont a szilvamoly rajzása még gyengének mondható.

Így károsít a keleti gyümölcsmoly (Fotó: mkk.szie.hu)
 

Ideje a diót is kezelni, méghozzá rézoxikloriddal. Ez azért fontos, mert a gnomóniás levélfoltosság már jelen van a fákon és fertőz is!

A keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ezért a mandulásban is meg kell kezdeni a védekezést és a szüretig, 10 naponta ezt meg kell ismételni. Amennyiben ez még nem elég, védekezni kell még a kéregmoly ellen is. Lehetőség szerint felszívódó, molyok ellen hatásos rovarölő szerekkel.

Forrás: magyarnovenyorvos.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás