A Kaposvári Egyetem komoly kutatásba kezdett a napokban. Feltett szándékuk ugyanis jobban megismerni egy olyan, akár rákot is okozni képes mikotoxint, ami elsősorban a kukoricában, de más gabonafélékben is megtalálható, még hazánkban is. Ebből adódik: az élelmiszereink is tartalmaznak ezekből az anyagból. A kérdés, valóban kell-e félnünk tőle.

A kutatásra mintegy 618 millió forint uniós támogatást kapott az egyetem, amely nem egyedül végzi a vizsgálatokat. 2020 végéig nemzetközileg elismert szakemberek és kutatók fogják segíteni az egyetem dolgozóinak, doktoranduszainak és hallgatóinak munkáját.

A kérdéses anyag egy mikotoxin, amely penészgombák által előállított mérgező anyag. A vizsgálat tárgya, a fumonizin B1 (FB1) hazánkban a leggyakoribb mikotoxin, amely kukoricában és más takarmányban, így humán élelmiszer-alapanyagban is előfordul.

Elsősorban a kukoricában, de egyéb gabonafélékben is felhalmozódhat a veszélyes mikotoxin
 

A vg.hu információi szerint az FB1 egy potenciálisan rákkeltő anyag hírében áll. Afrika szegényebb részein, ahol szinte csak kukoricát és abból készült ételeket fogyasztanak, már összefüggésbe hozták a mikotoxint a nyelőcsőrákkal, valamint egyéb, nyelőcső záródási rendellenességek kialakulásával is.

A Kaposvári Egyetem vizsgálata elsősorban arra tér ki, hogy a toxin valóban veszélyezteti-e a lakosság egészségét. Laboratóriumi körülmények között és állatkísérletekben fogják vizsgálni a toxin hatásmechanizmusát. Az elért eredmények hozzájárulnak az élelmiszerlánc fumonizin terheltségének felméréséhez, és az esetleges emberi egészségi kockázat tudományosan megalapozott értékeléséhez - olvasható az egyetem tájékoztatójában.

Egy azonban biztos: a kukorica és egyéb gabonafélék növényvédelme továbbra is kiemelten fontos és nem csak azért, hogy megfelelő termésmennyiséget érjenek el a gazdálkodók, hanem azért is, hogy a gombák által termelt mikotoxin ne tudjon felhalmozódni a növényekben. Ennek érdekében folyamatosan figyelemmel kell követni a szántóföldi növények fejlődési ciklusát és amint megjelennek a gombafertőzések jelei, azonnal közbe kell lépni a megfelelő növényvédő szerek alkalmazásával.

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás