Rákkeltő vagy nem, a glifozát engedélye újabb 10 évre szól
Az Európai Unió 10 évvel meghosszabbítja a glifozát engedélyét, annak ellenére, hogy a tagállamok nem tudtak megegyezni a Bayer AG Roundup gyomirtójának hatóanyagáról. A WHO rákkutató ügynöksége 2015-ben megállapította, hogy valószínűleg rákkeltő a szer. Más ügynökségek világszerte, köztük az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) és az uniós ügynökségek nem minősítették rákkeltőnek.
Az Európai Bizottság közölte, hogy megújítja a glifozát engedélyét az Európai Élelmiszerügyi Ügynökség és az Európai Vegyianyag-ügynökség biztonsági értékelései alapján. Új feltételek és korlátozások mellett, például a maximális kijuttatási mennyiségek tekintetében.
Több ezer rákellenes per vár a Bayerre
A Bayer üdvözölte az uniós végrehajtó testület döntését, amelyet a környezetvédelmi csoportok, köztük a Greenpeace is elítélt. „Ez az újbóli engedélyezés lehetővé teszi számunkra, hogy továbbra is fontos integrált gyomirtási technológiát nyújtsunk a gazdálkodóknak az Európai Unióban” – áll a Bayer közleményében.
Hirdetés
A német vállalat, amely a Monsanto 2018-as, 63 milliárd dolláros felvásárlásával szerezte meg a Roundupot, több ezer rákellenes perrel néz szembe a felperesek részéről az Egyesült Államokban.
A glifozátot évtizedek óta széles körben használják a mezőgazdasági termelők, illetve más felhasználási módokon, például a vasúti síneken lévő gyomok eltávolítására. A Bizottság az engedély 10 évvel történő meghosszabbítását javasolta, és az EU 27 tagállamának jóváhagyását kérte.
A javaslat támogatásához vagy blokkolásához jelentősebb „minősített többségre” lett volna szükség, de a mostani és az egy hónappal ezelőtti szavazáson sem sikerült ezt az akadályt leküzdeni. Az uniós szabályok értelmében a Bizottságnak határozatot kellett hoznia az engedélyezésről, amely december 15-én járt volna le.
A franciák szerint botrányos a döntés, a Greenpeace szerint felháborító
A francia környezetvédő mezőgazdasági csoport, a Confederation Paysanne „botrányosnak” nevezte a döntést és az engedélyezési eljárást. Franciaország egyike volt azoknak az országoknak, amelyek tartózkodtak a szavazástól. A Greenpeace felháborítónak nevezte a döntést, amely ellentétes a tudósok számos véleményével a glifozátnak az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt valószínűsíthető negatív hatásairól.
A szervezet szerint a glifozát nélküli mezőgazdaság lehetséges, és az állami politikáknak segíteniük kell a gazdálkodókat a glifozát fokozatos kivonásában. A Copa és a Cogeca mezőgazdasági csoport szerint nincs egyenértékű alternatíva.
A glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezése továbbra is az egyes uniós országok feladata marad.
(Forrás: reuters.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés