Regeneratív, megújuló mezőgazdasági modell alkalmazását javasolják a magyar kutatók
Valkó Orsolya, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) tudományos tanácsadója vezető szerepet játszott az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (European Academies’ Science Advisory Council, EASAC) legújabb átfogó tanulmányának elkészítésében, amely egy regeneratív, megújuló mezőgazdasági modellt mutat be. A nemzetközi szakértői csoport munkájában Lengyel Szabolcs, az ÖK tudományos tanácsadója is részt vett.
A kutatók eredményei alapján az új modellre való áttérés számos ponton hozzájárulhat a mezőgazdasági tevékenység negatív hatásainak csökkentéséhez, valamint a biodiverzitás és az ökoszisztéma-szolgáltatások megőrzéséhez. A Regenerative Agriculture in Europe – A critical analysis of contributions to the European Union Farm to Fork and Biodiversity Strategies című tanulmány hivatalos bemutatóját 2022. április 6-án tartották a Magyar Tudományos Akadémia székházában.
A regeneratív mezőgazdaság választ adhat a Green Deal kihívásaira is
A mezőgazdasági tevékenység az emberi élet alapjait teremti meg, azonban sok esetben jelentős káros hatással van a természetes élőhelyekre, az ott élő növény- és állatfajokra és az ökoszisztéma-szolgáltatásokra. A mezőgazdaság világszerte az erdőirtások és az egyéb élőhely-átalakító tevékenységek egyik legfőbb hajtóereje. Továbbá az üvegházhatású gázok kibocsátásának mintegy egyharmada szintén a mezőgazdasági tevékenységhez kötődik - írta az ELKH.
Hirdetés
Az EASAC által összehívott nemzetközi munkacsoport tagjai a most megjelent tanulmányukban arra a kérdésre keresték a választ, hogy hozzájárulhat-e a mezőgazdaság a biodiverzitás megőrzéséhez és a klímavédelemhez. A munkacsoport célja egy átfogó elemzés elkészítése volt az Európai Unió agrár-környezetvédelmi szakpolitikájáról, melynek során a kutatók azt is vizsgálták, hogy a jelenlegi szabályozások lehetővé teszik-e egy regeneratív mezőgazdasági modell megvalósítását.
A munka aktualitását az európai zöld megállapodás - a Green Deal - adta, melynek célkitűzése, hogy Európa 2050-re karbonsemleges kontinens legyen. A zöld megállapodás két fontos pillére a biodiverzitási, valamint a „termőföldtől az asztalig” stratégia, melyek közös célja, hogy csökkentsék a mezőgazdaság biodiverzitásra és klímára gyakorolt káros hatásait, és visszaállítsák az európai agrártáj biodiverzitását.
Megoldásokat gyűjtöttek össze a regeneratív mezőgazdasági modellhez
A munkacsoport a mezőgazdaság, a biodiverzitás és a klíma közötti kölcsönhatásokat és visszacsatolásokat vizsgálta. Rendszerezetten elemezték a témában publikált gazdag nemzetközi irodalmat, különös tekintettel az áttekintő tanulmányokra és metaanalízisekre. Olyan jó mezőgazdasági gyakorlatokat azonosítottak, amelyek segítségével ez a tevékenység aktív módon hozzájárulhat a biodiverzitás megőrzéséhez és a szén-dioxid megkötéséhez.
A kutatók ajánlásokat fogalmaztak meg az Európai Unió közös agrárpolitikája bizonyos elemeinek továbbfejlesztésére is, hangsúlyozva a mezőgazdasági termelés tér- és időbeli diverzifikációjának kiemelt jelentőségét.
Táji szintű összehangolás
Rámutattak arra, hogy ha a környezetkímélő mezőgazdasági gyakorlatok táji szinten összehangolt módon valósulnak meg, az jelentősen növelheti az egyes gazdaságokban alkalmazott regeneratív gazdálkodási elemek pozitív hatásait. Emiatt rendkívül fontosnak tartják, hogy olyan támogatási konstrukciók is elérhetővé váljanak, amelyeket egy adott tájban gazdálkodók közösen vehetnek igénybe.
A tanulmány a természetes élőhelyek helyreállításának jelentőségére is rámutat, ami a biodiverzitás megőrzése mellett hozzájárulhat a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságához is. Többek között olyan kulcsfontosságú élőlények megóvásával, mint a beporzók vagy a mezőgazdasági kártevők természetes ellenségei - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés