Manapság ha azt mondjuk, hogy búza, akkor mindenkinek ugyanaz a kalászos jut eszébe. Régen azonban – visszamenve akár egészen a neolitikumig – egyéb búzafajtákkal is foglalkoztak az emberek és fogyasztották is őket. Most egy kísérlet keretében került elő többek között a már elfeledett alakorbúza is, melyet most ismét termesztésbe kívánnak vonni az alakorral együtt.

Sokan nem tudják, de hazánk második legnagyobb területen termesztett gabonaféléje az ökológiai gazdaságokban a tönkölybúza, amely egyes adatok szerint már a neolitikumban megtalálható volt a Kárpát-medencében. Érdekes viszont, hogy a modern mezőgazdaságban csak a 90-es években került köztermesztésbe, így nagy hagyományokkal nem rendelkezik.

A közönséges búza megjelenése előtt a tönkölybúzán kívül még más, pelyvás gabonák – mint például a tönke- és az alakor búza - is komoly történeti hagyományokkal rendelkeztek. Ezekről sincs kellő ismeretük és termesztési tapasztalatuk a jelen kor gazdáinak.

Íme, a biogazdaságokban előszeretettel termesztett tönkölybúza
 

Az elmúlt években azonban a tönke és az alakor búza iránt egyre nagyobb lett a kereslet, így a termőhelyük is növekszik. A növekvő termőterület azonban ne vezessen félre senkit: ökológiai tönke búzát 50, alakort pedig 200 hektáron termesztettek hazánk gazdái.

Egy kísérlet segítségével méginkább meg szerették volna ismerni kutatók a fent említett gabonák tulajdonságait, így több gazdaság bevonásával meg is kezdték a vizsgálatokat. A kísérletből több dologra is fény derült:

  1. A tönköly és a másik két pelyvás gabona esetében is a termesztés gazdaságosságát leginkább befolyásoló tényező a termőhely termőképessége, valamint az elővetemény is. Réti talajon az alakor búza hozama megközelítheti a tönkölybúza hozamát, sőt, kedvező időjárási körülmények mellett akár több alakor is teremhet, mint tönköly. Ebben az esetben az elővetemény egy gazdagon trágyázott fűszerpaprika volt. Ezzel szemben egy humuszos homok és homokos vályog talajon, takarmánykukorica előveteménnyel termesztett alakor búza meg sem tudta közelíteni a tönkölybúza hozamát.
  2. Egy harmadik helyszínen, ahol kötött, réti talajba vetettek alakor búzát (olajtök előveteménnyel), a hozam a fele volt a tönkölyének. Látható, hogy a pelyvás gabonák termesztése esetén a gazdaságosságot leginkább az határozza meg, hogy milyen talajba vetjük a magvakat, és hogy milyen elővetemény után vetjük el őket.
  3. A vizsgálatból kiderült, hogy a termesztésbe vont pelyvás gabonák rendkívül érzékenyek a csapadék mennyiségére. A túlzott csapadék jelentősen csökkenti az esésszámot. Ebből azt a tanulságot vonták le a termesztő gazdák, valamint a kísérletet vezetők, hogy a jövőben célszerű újabb fajtákat nemesíteni, melyek sokkal ellenállóbbak a túlzott csapadéknak és kevésbé csökken az esésszámuk.
Ennyi a különbség a normál- és az alakor búza között (Fotó: agraragazat.hu)
 

A boltok polcain is látszik, hogy a vizsgált búzafajták nem terjedtek még el humán fogyasztásban. Tönkölybúza esetében még találhatunk néhány fajta terméket a boltok polcain, de a tönke és az alakor esetében ezt nem mondhatjuk el. Ennek oka az alacsony termésmennyiség, valamint a feldolgozáshoz szükséges technológia hiánya. Az alakort például igen nehéz hántolni annak puhasága miatt. Ennek ellenére néhány évvel ezelőtt kisüzemi körülmények között sikerrel – de nagy veszteséggel – hántoltak alakorbúzát, majd lisztet őröltek belőle. A lisztből pékek sütni próbáltak, de ez még további kísérletezést igényel az alakor egyedi beltartalma miatt.

A tönke és tönköly fajták esetében (mivel ezek kemény magvúak) a hántolással nincsen probléma, itt inkább a kevés terméssel és a növények ’ismeretlenségével’ akadnak problémák.

Forrás: biokutatas.hu

Megosztás

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás