Rejtélyes jelenségek: miért nem terjednek most a károsítók a kertekben?
A hőség folyamatosan új rekordokat dönt. Sok megyénkben a forróság aszállyal és erős UV-sugárzással párosul, és úgy tűnik, még a károsítóknak sem kedvez ez az időjárás.
A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, valamint a csonthéjasok levélbetegségei sem terjedtek el. A szárazság (légköri aszály) gátolta a lisztharmat gyors terjedését is. Azonban nem tűntek el teljesen, csak csendben várakoznak a kedvezőbb időkre, a többi kórokozóval együtt. Jelenleg a legfontosabb feladat az öntözés és az UV elleni védelem mind a kertekben, mind a parkokban.
Már tavasszal érezhető volt, hogy az idei év különleges kihívások elé állít bennünket. A növények gyors fejlődése miatt a kertekben felborult a megszokott menetrend. Csütörtökön érkezett a hír, hogy a Mecsekalján már szüretelik a szőlőt. Valószínűleg korábban kell betakarítani a terményeinket is, ezért most különösen figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre (é.v.i.). A párásabb kertekben és a fogékonyabb növényeknél még ebben az időjárásban is szükséges a permetezés. Az é.v.i. alapján válasszanak a megfelelő növényvédő szerek közül!
Hirdetés
A száraz forróság a levéltetveknek sem kedvez, és reméljük, hogy az amerikai lepkekabóca sem képez újabb telepeket. A gyümölcsmolyok viszont folyamatosan rajzanak, és az előrejelző hálózatunk fogási adatai azt mutatják, hogy a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása is beindult. Július elején már minden csapdaponton fogták a ragacsos sárgalapok. Ezért már el lehet kezdeni a védekezést. Eldönthetjük, melyik módszerrel küzdünk a légy ellen. A legyek 25-30 méterről is berepülhetnek a diófánkra, csak hogy tojást rakjanak a zöld dióba. Ezek az egyedek már nem táplálkoznak, nem nyalják be a csalogatós rovarölő szert, így a permetezésünk nem védi meg őket. Ezért jó lenne a közeli diófákat is megvédeni. Próbálják meggyőzni erről a szomszédot!
A kánikulától és napégéstől szenvedő gyümölcsfáink regenerálódását lombtrágyával kombinált gombaölő szeres permetezéssel segíthetjük. Az erős esőzések pedig kirepeszthetik a terméseket.
Nem csak a növényeinket, magunkat is védenünk kell a hőségtől és a Nap káros sugaraitól. A kora reggeli munkák után egy hűvös, árnyékos szobában készülhetünk az esti kertészkedésre - publikálta Zsigó György a NAK weboldalán.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés